Zamek Neuschwanstein miał być osobistym schronieniem dla samotnego króla, ale został otwarty dla publiczności krótko po jego śmierci w 1886 roku. Od tego czasu zamek stał się jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Europie, przyciągając ponad 1,3 mln odwiedzających każdego roku. Zamek Neuschwanstein położony jest na surowym wzgórzu nad miejscowością Hohenschwangau w pobliżu Füssen w południowej Bawarii. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Zamek Neuschwanstein – jaka jest jego hisotira?

Zamek Neuschwanstein to XIX-wieczny zamek w stylu romańskim znajdujący się na surowym wzgórzu nad miejscowością Hohenschwangau w pobliżu Füssen w południowej Bawarii w Niemczech. Został zamówiony przez Ludwika II Bawarskiego jako miejsce odosobnienia i na cześć Richarda Wagnera.

Miał być osobistym schronieniem dla samotnego króla, ale został otwarty dla publiczności krótko po jego śmierci w 1886 roku. Od tego czasu ponad 61 mln ludzi odwiedziło zamek Neuschwanstein. Rocznie odwiedza go ponad 1,3 mln osób, a latem nawet 6 tys. dziennie.

Pałac pojawił się w kilku filmach i był inspiracją dla zamku Śpiącej Królewny w Disneylandzie i Pałacu z trzciny cukrowej. Neuschwanstein ucieleśnia zarówno współczesną modę architektoniczną znaną jako romantyzm zamkowy lub neogotyk, jak i uwielbienie Ludwika II dla Richarda Wagnera, prezentując elementy zaczerpnięte z Wagnerowskich oper Lohengrin, Tannhäuser, Parsifal i Siegfried. Mimo że Neuschwanstein jest określany jako zamek, nie ma on żadnych funkcji obronnych; nigdy nie służył jako forteca lub garnizon.

Znajdują się w nim liczne pomieszczenia przeznaczone do eksponowania wspaniałej kolekcji sztuki Ludwika II, a także te zawierające jego osobiste rzeczy i pamiątki. Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu 1869 roku od wykopów pod fundamenty na podstawie planów sporządzonych przez Eduarda Riedla. Po śmierci Riedla w 1870 roku kontynuował je Johann Baptist Zweckler od 1872 do 1883 roku. Georg von Dollmann zastąpił Zwecklera po roku, ale zmarł w 1874 roku, kiedy jego córka Leonore wyszła za mąż za głównego nadzorcę Neuschwanstein Juliusa Sch Spinneckera.

W końcu Christian Jank został głównym nadzorcą Neuschwanstein, którym pozostał do 1886 roku, kiedy to król Ludwik II zmarł w zamku Neuschwanstein zaledwie sześć tygodni po ukończeniu budowy swojego wymarzonego domu. Nikt nie wie dokładnie, co było przyczyną śmierci króla Ludwika II, ale niektórzy uważają, że mógł on mieć zapalenie opon mózgowych lub doznać udaru mózgu, ponieważ był pod tak dużym wpływem stresu związanego z kłopotami finansowymi, w które się wpakował.

Po tym, jak król Ludwik II zmarł w zamku Neuschwanstein, nie minęło wiele czasu, zanim królowa Elżbieta II z Anglii i jej mąż książę Filip uczynili z niego swój pierwszy przystanek podczas swojej podróży po Niemczech w 1951 roku. Dziś zamek Neuschwanstein odwiedza ponad milion osób rocznie, co uczyniło go jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w całej Europie.

Jaka jest architektura zamku Neuschwanstein?

Zamek Neuschwanstein to XIX-wieczny zamek w stylu romańskim położony na skalistym wzgórzu nad miejscowością Hohenschwangau w pobliżu Füssen w południowej Bawarii w Niemczech. Został zamówiony przez Ludwika II Bawarskiego jako miejsce odpoczynku i hołd dla Richarda Wagnera. Chociaż publiczne zdjęcia zewnętrznej części zamku są powszechnie dostępne, fotografowanie wnętrz jest zabronione. Zamek Neuschwanstein był inspiracją dla wielu budynków, w tym dla zamku Śpiącej Królewny w Disneylandzie.

Zewnętrzna część zamku Neuschwanstein charakteryzuje się licznymi wieżyczkami, wieżami i szczytami. Wnętrza są bogato zdobione gobelinami, obrazami, witrażami i rzeźbami z drewna. Zamek Neuschwanstein posiada kręte schody, tajne przejścia i krytą grotę.

Na terenie zamku znajdują się schody prowadzące w dół do Marienbrücke (Mostu Marii), z którego rozciąga się widok na wąwóz Pöllat i zamek Neuschwanstein.

Jakie znaczenie ma zamek Neuschwanstein?

Zamek Neuschwanstein to XIX-wieczny zamek w stylu romańskim znajdujący się w Bawarii w Niemczech. Zamek został zamówiony przez Ludwika II Bawarskiego jako miejsce odosobnienia oraz na cześć Richarda Wagnera. Zamek został otwarty dla publiczności krótko po jego śmierci w 1886 roku. Od tego czasu stał się inspiracją dla zamku Śpiącej Królewny w Disneylandzie i służył jako inspiracja dla wielu innych zamków na całym świecie.

Zamek Neuschwanstein jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Niemczech, odwiedzanym przez ponad 1,3 mln turystów każdego roku.

Jaka jest legenda zamku Neuschwanstein?

Zamek Neuschwanstein to XIX-wieczny zamek w stylu romańskim położony w południowej Bawarii w Niemczech. Został zbudowany przez Ludwika II Bawarskiego jako miejsce odpoczynku oraz na cześć niemieckiego kompozytora Richarda Wagnera. Wbrew powszechnemu przekonaniu, Ludwik nie wzorował się na prawdziwym zamku, lecz czerpał inspirację z własnych fantazyjnych marzeń.

Budowa rozpoczęła się w 1869 roku, ale została ostatecznie wstrzymana z powodu wybuchu wojny francusko-pruskiej. Dopiero w 1873 roku wznowiono prace nad zamkiem, które ostatecznie zakończono w 1886 roku. Zewnętrzny wygląd zamku inspirowany był zarówno średniowiecznymi zamkami, jak i gotyckimi kościołami, natomiast wnętrze zostało zaprojektowane jako bogate odzwierciedlenie wielkiej wizji Ludwika. Obecnie zamek Neuschwanstein jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w całej Europie, przyciągając ponad 1,3 mln turystów rocznie.

Co wyróżnia zamek Neuschwanstein?

Zamek Neuschwanstein jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Niemczech. Zamek został wybudowany w XIX wieku przez Ludwika II Bawarskiego i jest doskonałym przykładem popularnej w tym czasie architektury romańskiej.

Zamek Neuschwanstein wyróżnia się licznymi wieżami i wieżyczkami, a także okazałymi schodami i korytarzem, które zostały zaprojektowane tak, aby przypominały średniowieczny zamek rycerski. Zamek posiada również amfiteatr na świeżym powietrzu, gdzie niegdyś wystawiano opery i sztuki dla Ludwika II.

Obecnie zamek Neuschwanstein jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą zwiedzać wiele pomieszczeń i korytarzy zamku, a także podziwiać widoki na otaczającą przyrodę z zamkowych balkonów.

Jak wygląda wnętrze zamku Neuschwanstein?

Zamek Neuschwanstein to XIX-wieczny zamek w stylu romańskim znajdujący się w Bawarii w Niemczech. Został zamówiony przez Ludwika II Bawarskiego jako miejsce odosobnienia oraz na cześć Richarda Wagnera. Otwarto go dla publiczności krótko po śmierci Ludwika w 1886 roku.

Zamek Neuschwanstein znany jest ze swojego romańskiego wyglądu zewnętrznego, jak również z bogato zdobionych wnętrz. Wiele z pomieszczeń zamku nawiązuje tematycznie do oper Wagnera, w tym Parsifala i Lohengrina. Inne pomieszczenia inspirowane są niemieckim folklorem, jak na przykład Sängerhalle, czyli Sala Śpiewaków, w której znajdują się malowidła przedstawiające niemieckich bohaterów i bohaterki.

Zamek zawiera zarówno pomieszczenia dostępne dla gości, jak i prywatne kwatery mieszkalne dla rodziny królewskiej. Do najważniejszych atrakcji należą gobeliny w sypialni króla, przedstawiające sceny z Lohengrina, Tannhäusera, Parzivala oraz Tristana i Izoldy, replika ceglanej groty Leo von Klenze pod Płynącymi Wodami, sala śpiewu Neuschwanstein, w której znajdują się organy z ponad 2 tys. piszczałek oraz sala tronowa, w której Ludwik mógł sprawować sąd w otoczeniu różnych posągów przedstawiających niemieckich bohaterów takich jak Arminiusz, Luter, Fryderyk Barbarossa i Tyll Ulenspiegel.

Zamek Neuschwanstein jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Niemczech, przyciągając ponad 1,3 mln odwiedzających każdego roku.

Wygląd zewnętrzny zamku Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein to XIX-wieczny zamek w stylu romańskim położony w południowej Bawarii w Niemczech. Mimo że Neuschwanstein jest bliski innym ważnym budynkom takim jak katedra w Kolonii lub inne neogotyckie budynki takie jak Trauerhalle Monachium na cmentarzach luterańskich, nie podąża ściśle za ich stylem, ale raczej wykorzystuje pewne elementy selektywnie tak, aby harmonijnie pasowały do ogólnej koncepcji projektu, co sprawia, że Neuschwanstein jest jednym z niewielu zamków, które z powodzeniem łączą różne style w jednym budynku.

Zewnętrzna część zamku charakteryzuje się białymi wapiennymi ścianami i niebieskimi dachami. Ściany zewnętrzne ozdobione są licznymi płaskorzeźbami i freskami przedstawiającymi sceny z oper Wagnera. Wnętrze zamku jest jeszcze bardziej wystawne, z przepychem dekoracji inspirowanych epoką średniowiecza. Zamek Neuschwanstein został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie.

Zamek Neuschwanstein to XIX-wieczny zamek w stylu romańskim znajdujący się na surowym wzgórzu nad miejscowością Hohenschwangau w pobliżu Füssen w południowej Bawarii w Niemczech. Został zamówiony przez Ludwika II Bawarskiego jako miejsce odosobnienia. Ludwik opłacił budowę zamku środkami ze swojej osobistej fortuny i zaciągniętymi pożyczkami, a nie ze skarbu państwa. Został on otwarty dla publiczności krótko po jego śmierci w 1886 roku. Od tego czasu odwiedziło go ponad 61 mln ludzi z całego świata.


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety