Szukasz idealnego kierunku na wakacje? Postaw na Zakynthos!

Zakynthos to jedna z Wysp Jońskich i trzecia co do wielkości wśród nich. Ta malownicza wyspa głównie słynie z przepięknych plaż. Stanowi idealne miejsce na wypoczynek w otoczeniu zachwycającej przyrody. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

zakynthos
Ocena

Zakynthos to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych greckich wysp. Położona jest na zachód od Peloponezu na Morzu Jońskim. Przyciąga niezwykle czystą i krystaliczną morską wodą o niemal turkusowej barwie (północno-zachodnie wybrzeże wyspy), nad którą znajdują się białe kamieniste plaże, a także plażami piaszczystymi o pięknym złotych odcieniu (wybrzeże południowe). To bez wątpienia idealne miejsce na wypoczynek, które pozwala spędzić wakacje wśród wspaniałych widoków.

Zakynthos – najpiękniejsze miejsce na wyspie, czyli Półwysep Skinari

Półwysep Skinari jest najbardziej wysuniętym na zachód miejscem na Zakynthos. To właśnie tam można zobaczyć najpiękniejsze widoki na całej wyspie. Najlepiej podziwiać je z końca półwyspu. Znajdziesz tam również przystań i ruiny strych budowli. To również doskonałe miejsce, aby wybrać się w dalszą podróż. Kierując się natomiast na zachód, półwyspu możesz podziwiać klif na brzegu tawerny, w pobliżu której znajduje się niejeden wiatrak. Co ciekawe, jeden z nich został zamieniony na miejsce noclegowe.

Półwysep Skinari to również doskonale miejsce dla miłośników przyrody, słynie bowiem z pięknych jaskiń, do których można wpłynąć łódką. Jaskinie nazywane są Błękitnymi Jaskinami, inaczej Blue Caves (lub Błękitne Groty). Najlepiej zwiedzać je o poranku. Łódź można wypożyczyć na miejscu. Każda jaskinia składa się z białych wapieni, która w połączeniu z krystalicznie czystą wodą tworzy niesamowity efekt i zachwyci każdego zwiedzającego.

Zatoka Wraku (Navagio Beach)

Zatoka Wraku to najpiękniejszy punkt widokowy na całą wyspę i jedno z najpopularniejszych miejsc na wyspie. Jeśli oglądasz zdjęcia lub pocztówki z wyspy Zakynthos to prawdopodobnie uwieczniona jest na nich właśnie Zatoka Wraku. W zatoce znajduje się oficjalny punkt widokowy, do którego można dostać się po krótkim spacerze bezpośrednio z parkingu przy zatoce. Jednak ze względu na jego położenie oraz dość spory natłok turystów, zwłaszcza w miesiącach letnich, wiele osób wybiera punkty widokowe znajdujące się na końcu klifu. Nie można jednak zapomnieć, że nie są one ogrodzone, wobec czego nietrudno o wypadek. Z tego względu ścieżki prowadzące na te punkty bywają w niektórych miesiącach zamknięte.

Zatoka Wraku wzięła swoją nazwę oczywiście od wraku statku, który utknął u jej wybrzeża. Jest to z pewnością najsłynniejszy grecki wrak statku, a na jego temat powstało wiele legend. Wśród nich najpopularniejszą jest ta, że statek miał służyć do przemytu papierosów z Turcji, którego dokonać miała włoska mafia. Władze greckie, udając się w pościg za statkiem, zmusiły jego załogę do porzucenia statku.

Żółwie

Wyspa Zakynthos słynie również z bardzo dużych żółwi Caretta caretta. Okres lęgowy żółwie spędzają głównie na wyspie Marathonisi, która nazywana jest właśnie Wyspą Żółwi. Co ciekawe, na wyspie nikt nie mieszka, a samo miejsce stanowi obszar chroniony wpisany do Narodowego Parku Morskiego. Warto również pamiętać, że wyspa to w zasadzie żwirowa plaża. Została z niej wydzielona strefa dla żółwi, na którą nie można wchodzić. Co więcej, na całej plaży obowiązuje zakaz rozkładania parasoli czy leżaków. Z tego względu miejsce to jest idealne dla miłośników pływania i innych sportów wodnych. Działa tam również serwis plażowy.

Inne świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych to z pewnością Porto Roxa, gdzie została zbudowana nawet platforma przeznaczona do skoków do wody. Nurkowanie w Porto Limnionas to również doskonały pomysł. Ta zatoka to przede wszystkim cudna przejrzysta woda, skały i klify. Nad wodą można odpoczywać na specjalnie przygotowanych betonowych podestach. Ze względu na brak piaszczystej plaży, przyda się parasol i leżak, który można wynająć w jednej z działających tam tawern.

Wyspa ślubów

Ogromną popularnością w tym regionie cieszy się również wyspa Cameo, która znajduje się niedaleko Laganas w miejscowości Agios Sostis. To środkowa część wyspy Zakynthos. Wyspa Cameo jest niewielka, ale niezwykle urokliwa. Prowadzi do niej drewniany most, a nad plażą rozwieszone są wielkie białe chusty. Dlatego wyspa ta bywa bardzo często miejsce ceremonii ślubnych, a także stanowi idealne tło dla romantycznych sesji zdjęciowych.

Najpiękniejsze plaże Zakynthos

Cała wyspa Zakynthos słynie z pięknych plaż. Niektóre z nich są kamieniste lub żwirowe, a niektóre piaszczyste, jednak każda z nich ma niesamowity urok. Oczywiście najbardziej popularną plażą jest Banana Beach. To również najbardziej zatłoczone miejsce na całej wyspie jeśli chodzi o turystów. Oprócz pięknych widoków skorzystać możesz również z bogatej oferty kulinarnej, a miłośnicy sportów wodnych właśnie tam najchętniej uprawiają kitesurfing. To dobre miejsce na wypoczynek również dla rodzin z dziećmi.

Inną popularną plażą, która ponadto słynie ze swoich właściwości zdrowotnych, jest Xigia. Jej minusem jest zdecydowanie siarkowy zapach, natomiast sama obecności siarki w wodzie ma dobroczynny wpływ na organizm. Dlatego korzystanie z tej plaży zalecane jest przede wszystkim osobom borykającym się z problemami skóry czy bolącymi stawami.

Jeśli ktoś szuka bardziej odludnego miejsca na wypoczynek warto wybrać się na plażę Gerakas. Dlaczego? Z tego względu, że nie może się na niej znajdować więcej osób niż stojących leżaków, a każdy odwiedzający może przebywać na niej maksymalnie trzy godziny, co jest kontrolowane przez pracowników Narodowego Parku Morskiego.

Miasto Zakynthos, czyli stolica wyspy

Stolica wyspy Zakynthos to miejsce warte odwiedzenia głównie ze względu na bogatą ofertę gastronomiczną. Niestety, nie znajdziesz tam zbyt wielu zabytków ze względu na silne trzęsienie ziemi, które miało miejsce w 1953 roku i doprowadziło do zniszczenia większości budynków. Co więc warto zobaczyć w mieście Zakynthos? Z pewnością kościół świętego Dionizosa, który wyszedł cało ze wspomnianego trzęsienia ziemi. Święty Dionizos to patron wyspy, a w kościele znajdują się jego relikwie. Sama świątynia ma piękne wnętrze, które zostało bogato ozdobione złotem i srebrem.

Warto również wybrać się na plac, na którym znajduje się pomnik greckiego poety Dionizosa Solomosa oraz do kościoła świętego Mikołaja, który w zasadzie jest jedyną budowlą wybudowaną w stylu weneckim.

Keri

Keri to wioska znajdująca się na Zakynthos, która pozwala odwiedzającym poczuć typowy grecki klimat. Do wioski można jedynie dojść, a droga prowadzi przez wąskie ścieżki, wokół których rozciągają się gaje oliwne. W Keri znajduje się również zabytkowa latarnia morska oraz jedna z najpopularniejszych tawern, czyli Keri Lighthouse oferująca pyszną grecką kuchnię. Jednak do wspomnianej tawerny przyciąga nie tylko pyszne jedzenie, ale również niesamowity widok rozciągający się na pobliskie klify.

Informacje praktyczne

Na Zakynthos najcieplej jest oczywiście w miesiącach letnich, gdzie temperatura sięga nawet 35 stopni i w zasadzie nie pada. W tym okresie na wyspie jest również najbardziej tłoczno. Dlatego jeśli wolimy nico bardziej odosobniony wypoczynek wakacje na Zakynthos warto planować jesienią. Temperatury są wtedy zdecydowanie niższe, a jednocześnie wciąż możemy korzystać z ciepłych kąpieli w Morzu Jońskim. Ciepła woda w morzu jest bowiem aż do listopada.

Na wyspie Zakynthos kuruje bardzo niewiele środków komunikacji publicznej, ale na większą ich liczbę możesz liczyć w okresie wakacyjnym. Dlatego wyspę najlepiej zwiedzać samochodem. Wypożyczenie samochodu oferuje w zasadzie każdy kurort. Cena wypożyczenia oczywiście jest zróżnicowana w zależności od tego, z oferty jakiego kurortu korzystasz. Poza sezonem możesz liczyć na ceny nieco niższe niż w szczycie sezonu, który przypada na lipiec i sierpień.

Jeśli chodzi o loty na Zakynthos to bezpośrednie loty na wyspę oferują w zasadzie jedynie biura podróży, natomiast możesz bez problemu dolecieć na miejsce, wybierając lot z przesiadką w którymś z popularnych miast greckich.

Zakynthos może również pochwalić się dość bogatą ofertą noclegową. Noclegów możesz szukać zarówno w popularnych hotelach, jak i prywatnych pokojach czy domkach wynajmowanych przez lokalnych mieszkańców.

Opisane przez nas miejsce to ciekawy kurort turystyczny. Grecja w tym regionie to mnóstwo atrakcji, nie tylko dla osób, które chcą się dobrze bawić.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *