Kolorowe domy Villajoyosa i fabryka czekolady – przewodnik po atrakcjach turystycznego miasteczka Hiszpanii

Szukasz miejsca na idealne, hiszpańskie wakacje? Villajoyosa może okazać się najlepszym wyborem. Sprawdź, co takiego skrywa w sobie to kolorowe miasteczko i dowiedz się, co je łączy z czekoladą.

villajoyosa

Planujesz w te wakacje odwiedzić słoneczne hiszpańskie wybrzeże regionu Costa Blanca? Prowincja Alicante we wspólnocie Walencji to idealne miejsce właśnie na taki sielski wypoczynek. Hiszpania skrywa tutaj radosne miasteczko Villajoyosa. Znajduje się 32 km od miasta Alicante oraz 15 kilometrów od Benidormu. Villajoyosa słynie ze swojego Museo del Chocolate, czyli muzeum oraz fabryki czekolady.

Villajoyosa, czyli radosne miasto kolorowych domów

Villajoyosa zdaje się dosłownie wisieć na skalistych, nadmorskich klifach. W połączeniu z urokliwą architekturą daje to niesamowite wrażenie malowniczego wybrzeża. Co więcej, już sama nazwa miejscowości składa obietnicę miło spędzonego czasu. Villajoyosa lub La Vila Joiosa w dosłownym tłumaczeniu oznacza radosne miasteczko. Rzeczywiście takie też sprawia wrażenie, ze swoimi kolorowymi domkami w centrum miasta.

Miasteczko to położone jest w hiszpańskiej comarce Marina Baixa. Znajduje się przy samym morzu Śródziemnym i jest częścią malowniczych Balearów. Lokalizacja mniej więcej w połowie wysokości Hiszpanii oznacza, że cały rok panuje tu ciepły, słoneczny klimat. Szczególnie polecamy wycieczki w te rejony latem, jednak pogoda może wciąż rozpieszczać wiosną oraz jesienią, gdy w Polsce bywa raczej pochmurnie.

Zobacz też:
Estadio Mestalla – stadion klubu Valencia CF w Walencji i w Hiszpanii. Dowiedz się więcej o poprzedniku Nou Mestalla

Muzeum czekolady – odwiedź największą atrakcję turystyczną rejonu Marina Baixa

Villajoyosa jest związana z czekoladą już od XIX wieku. To właśnie tutaj znajduje się popularna hiszpańska fabryka czekolady Valor. Muzea Valor, Pérez i Clavileño to obowiązkowe punkty na liście zwiedzania. Dowiesz się tam wszystkiego na temat procesu produkcji czekolady oraz jej historii na tym obszarze. Wycieczki prowadzone przez obeznanych przewodników najczęściej połączone są z czekoladową degustacją. Jest to więc jeden z najlepszych sposobów na spędzenie czasu w tym miasteczku.

Pozostałe atrakcje – co jeszcze warto zobaczyć?

Każdy turysta, który ceni sobie wypoczynek poza zgiełkiem dużych miast, z pewnością doceni wyjątkowy klimat Villajoyosa. Starówka La Villa jest nie tylko przepiękna, ale też skrywa w sobie bogatą historię. Znajduje się tu brama pochodząca jeszcze z czasów panowania rzymskiego imperium – Torre de San José. Każdy przewodnik turystyczny, po jaki sięgniesz, poleci ci też odwiedzenie gotyckiego, XVI-wiecznego kościoła Iglesia de la Assumpció. Jeśli ciekawi cię historia rejonu Alicante, koniecznie odwiedź też muzeum etnograficzne oraz archeologiczne.

Zobacz też:
Gandia – miejsce na wypoczynek u wybrzeży Hiszpanii. Jak się tu dostać z Walencji?

W sezonie wakacyjnym w Villajoyosa odbywają się przeróżne wydarzenia kulturalne. Warto odwiedzić wioskę w lipcu, gdy trwa tutaj słynny festiwal Maurów i Chrześcijan. Główną atrakcją jest odtworzenie bitwy z 1538 roku, a także koncerty, spektakle i pokazy.

Plaże wybrzeża Costa Blanca

Wolisz spokojny odpoczynek na plaży? Oczywiście znajdzie się tu też coś dla miłośników wodnych oraz słonecznych kąpieli. Villajoyosa zawiera 3 km plaż z złocistym piaskiem i widokiem na bezkres przejrzystego morza. Najpiękniejsze z nich to:

  • plaża Centralna;
  • plaża El Paraíso;
  • plaża Xarco;
  • plaża la Caleta.

Znajdziesz tu zarówno większe kurorty turystyczne, jak i ukryte, tajemnicze zakątki doskonałe do spokojnego relaksu. Nadmorska panorama, śródziemnomorski klimat i miękki, gorący piasek idealnie sprzyjają atmosferze pełnego relaksu. Po opalaniu koniecznie zajrzyj do licznych restauracji i kawiarni oferujących świeże, lokalne przysmaki.

Villajoyosa zachwyca turystów swoim sielskim, wesołym klimatem i kolorowymi domami. Nie brakuje tu atrakcji dla osób spragnionych wrażeń oraz tych ciekawych historii i kultury. Już sam spacer brzegiem morza zapewnia zachwycające widoki i wrażenia, o których ciężko zapomnieć. Jeżeli chcesz nasiąknąć tutejszą aurą, koniecznie spróbuj lokalnej kuchni, orzeźwiających trunków i pozwól sobie zagubić się w urokliwych, kolorowych uliczkach.

Zobacz też:
Ciudad de las Artes y las Ciencias – świat nauki i sztuki. Czym zaskoczy cię Walencja?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.