Stonehenge to prehistoryczny pomnik znajdujący się w Salisbury w Anglii. Składa się z pierścienia stojących kamieni, które są ułożone w koło o średnicy około 100 metrów. Stonehenge zostało zbudowane w kilku etapach, przy czym pierwszy etap składał się z niewielkiej liczby stojących kamieni znanych jako niebieskie kamienie. Zostały one później zastąpione znacznie większymi kamieniami sarsowymi, które dziś tworzą główną strukturę Stonehenge. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Stonehenge – podstawowe informacje

Stonehenge to prehistoryczny pomnik znajdujący się w pobliżu miasta Salisbury na południu Wielkiej Brytanii. Składa się z pierścienia stojących kamieni, z których każdy ma około 4 m wysokości, 1,8 m szerokości i waży około 25 ton. Kamienie są ustawione w obrębie wałów ziemnych w formie koła i podkowy.
Pomnik był przedmiotem licznych teorii na temat jego przeznaczenia. Najbardziej akceptowana jest teoria, że został on zbudowany jako miejsce pochówku dla elity wczesnej epoki brązu. Ciała zostałyby umieszczone w kamiennych komorach, znanych jako dolmeny, a kamienie zostałyby użyte do oznaczenia grobów.
Obecnie jest popularnym celem turystycznym i obiektem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dlaczego Stonehenge jest tak sławne?

Stonehenge to prehistoryczny zabytek położony w Salisbury w Anglii. Składa się z pierścienia stojących kamieni, Kamienie są ustawione w obrębie wałów ziemnych w środku najbardziej gęstego kompleksu zabytków z epoki neolitu i brązu w Anglii.
Archeolodzy uważają, że Stonehenge zostało zbudowane w okresie od 3000 p.n.e. do 2000 p.n.e. Uważa się, że Stonehenge zostało zbudowane jako część znacznie większego projektu, który obejmował również budowę analogicznych miejsc w Walii i Szkocji. Stojące kamienie mogły służyć jako miejsce pochówku dla potężnych członków społeczeństwa lub jako miejsce pielgrzymek i rytuałów. Kamienie są również ustawione zgodnie z ruchem słońca i księżyca, co sugeruje, że miały one znaczenie religijne lub astronomiczne.
Miejsce to ciekawi ludzi z całego świata. Przez wieki powstało wiele legend i teorii na jego temat. Stonehenge jest popularnym miejscem turystycznym od XVIII wieku i odwiedza go kilka milionów osób rocznie. Jest to również obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ile lat ma Stonehenge?

Stonehenge znajduje się w Salisbury w Anglii. Składa się z pierścienia stojących kamieni, z których każdy ma około 4 m wysokości i 2 m szerokości. Kamienie są ustawione w obrębie wałów ziemnych w układzie kołowym i istnieją podejrzenia, że miejsce to było wykorzystywane do ceremonii i rytuałów.
Dokładny wiek Stonehenge nie jest znany, ale uważa się, że został zbudowany między 3000 a 2000 rokiem p.n.e. Miejsce to znajduje się na równinie Salisbury, a lokalna legenda głosi, że kamienie zostały przyniesione na ten teren przez gigantów. Prawda jest taka, że kamienie prawdopodobnie pochodzą z Walii lub Szkocji i zostały przetransportowane przez ludzi.
Stonehenge jest fascynującym stanowiskiem archeologicznym, a jego tajemnica urzeka ludzi od wieków. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii. Jest jednym z najsłynniejszych zabytków prehistorycznych na świecie i został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Kto zbudował Stonehenge?

Stonehenge to prehistoryczny zabytek znajdujący się w Salisbury w Anglii, 3 km na zachód od Amesbury. Składa się z pierścienia stojących kamieni. Najmniejsze z nich ważą około dwóch ton. Najcięższe zaś mają wagę ponad 40 ton. Kamienie są ustawione w obrębie wałów ziemnych w środku najbardziej gęstego kompleksu zabytków z epoki neolitu i brązu w Anglii, w tym kilkuset kopców grobowych.
Przeważa teoria, że pomnik został zbudowany w kilku etapach, z początkowym miejscem wykorzystywanym do rytuałów pogrzebowych, a końcowym etapem obejmującym budowę stojących kamieni.
To, kto zbudował Stonehenge, wciąż pozostaje tajemnicą. Najpopularniejsza teoria mówi, że było to dzieło druidów, grupy starożytnych celtyckich kapłanów. Nie ma jednak twardych dowodów na poparcie tego twierdzenia.
Inne teorie sugerują, że pomnik został zbudowany przez Sasów lub Duńczyków, ale ponownie nie ma konkretnych dowodów na poparcie tych twierdzeń.
Prawda jest taka, że możemy nigdy nie dowiedzieć się, kto zbudował Stonehenge. Ale to, co wiemy, to fakt, że jest to fascynujące i niesamowite miejsce, które wytrzymało próbę czasu.

Do czego służyło Stonehenge?

Stonehenge to prehistoryczny pomnik, który został zbudowany w Anglii. Cel Stonehenge nie jest znany, ale istnieje wiele teorii na ten temat. Niektórzy uważają, że było to miejsce pochówku ważnych osób. Inni uważają, że było ono używane do celów ceremonialnych lub religijnych. Jeszcze inni uważają, że był to kalendarz lub obserwatorium astronomiczne. Niezależnie od przeznaczenia Stonehenge jest niesamowitą i tajemniczą strukturą, która urzeka ludzi od wieków.

Jak został zbudowany Stonehenge?

Najbardziej powszechną teorią na temat tego, jak Stonehenge zostało zbudowane, jest to, że był to wysiłek zespołowy. Uważa się, że kamienie zostały przywiezione na miejsce z Walii, a ludzie z epoki kamiennej, którzy zbudowali pomnik, mieli system krążków i lin, aby przenieść je na miejsce. Uważa się również, że Stonehenge zostało zbudowane w kilku etapach, przy czym pierwszy etap został ukończony około 3000 roku p.n.e.

Kamienne kręgi Stonehenge i ich tajemnice

W ostatnich latach archeolodzy sporo odkryli na temat historii Stonehenge. Jednak wiele tajemnic nadal otacza ten starożytny zabytek. Na przykład nadal nie wiadomo, dlaczego Stonehenge zostało zbudowane. Niektórzy naukowcy uważają, że było to miejsce pochówku ważnych osób, podczas gdy inni sądzą, że było używane do celów ceremonialnych lub religijnych.
Nie wiadomo też, jak masywne kamienie zostały przetransportowane na miejsce. Możliwe, że kamienie zostały przywiezione z Walii, choć nie jest to jeszcze pewne.
Wiadomo natomiast, że Stonehenge powstawało przez kilka tysięcy lat. Pierwszy etap budowy, który rozpoczął się około 3000 roku p.n.e., obejmował wykopanie dużego, okrągłego rowu i wzniesienie kręgu drewnianych słupów. W drugim etapie, który rozpoczął się około 2600 r. p.n.e., zbudowano kamienny krąg. Uważa się, że kamienny krąg składał się pierwotnie z około 80 kamieni, z których każdy ważył do 40 ton. W trzecim i ostatnim etapie budowy dodano słynny wewnętrzny pierścień pionowych kamieni, znanych jako trylity.
Obecnie Stonehenge jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii. Każdego roku miliony ludzi przyjeżdżają, aby podziwiać ten starożytny zabytek.

Stonehenge to znany na całym świecie prehistoryczny zabytek znajdujący się w Salisbury w Anglii. Struktura składa się z serii dużych bloków kamiennych, które zostały ułożone w okrągły wzór. Stonehenge powstawało przez okres kilku tysięcy lat, przy czym pierwsza faza budowy miała miejsce około 3000 roku p.n.e. Przeznaczenie Stonehenge nie jest ostatecznie znane, ale uważa się, że było ono wykorzystywane jako miejsce pochówku oraz miejsce rytuałów i kultu. Obecnie Stonehenge jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii.


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety