Słowacja narty – gdzie warto pojechać i jak się przygotować?

Część osób, chcąc zacząć swoją przygodą z zagranicznymi wyjazdami na narty, nie chce spędzać zbyt wielu godzin w podróży. Wtedy dobrym wyborem jest Słowacja. Narty, snowboard, liczne atrakcje dla dzieci i przystępne ceny. Sprawdź!

słowacja narty

Decydując się na zimowy wyjazd w góry, wiele osób wybiera ośrodki narciarskie. Słowacja oferuje turystom szereg fantastycznych atrakcji, terenów przeznaczonych do uprawiania sportów zimowych, a także bogatą infrastrukturę zawierającą punkty noclegowe oraz gastronomiczne. Jeśli chcesz pojechać na kilkudniowy wypad, doskonałym wyborem jest Słowacja. Narty, wygodne stoki, pyszne jedzenie i dobra atmosfera z pewnością spodobają się każdemu. 

Jak najłatwiej dostać się na Słowację?

Ze względu na niewielką odległość, wiele osób chętnie jeździ na Słowację samochodem. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla mieszkańców centralnych i południowych województw. Warto jednak pamiętać, że autostrady na Słowacji są płatne i konieczne jest zakupienie winiety. Są one z łatwością dostępne na stacjach benzynowych przy granicy. 

Zobacz też:
Bratysława – wycieczka do stolicy Słowacji. Co zobaczyć?

Obecnie do podróżowania na Słowację nie są konieczne żadne dodatkowe formalności, należy mieć przy sobie jedynie dowód osobisty lub paszport. Należny mieć świadomość, że zasada obowiązuje także dzieci. 

Osoby preferujące inne środki transportu, mogą skorzystać także z wygodnych, bezpośrednich pociągów. Jest to z pewnością bardziej ekonomiczna opcja. 

Niemniej jednak najszybszym rozwiązaniem są tanie loty. Warto mieć jednak na uwadze, że w tym przypadku ograniczone mogą być kwestie bagażu, co w przypadku wyjazdów na narty może być szczególnie kłopotliwe.

Jakie stoki są polecane dla początkujących?

Wbrew pozorom, doskonałym miejscem na kilkudniowe wypady zimą jest Słowacja. Narty można łatwo wypożyczyć w pobliżu stoku, a noclegi i wyżywienie są atrakcyjne i przystępne cenowo. 

Tatrzańska Łomnica

Ten ośrodek narciarski jest w pełni dostosowany do potrzeb początkujących narciarzy. Piękne widoki i kilka tras o niskim poziomie pozwala spokojnie zapoznać się z otoczeniem i z przyjemnością zjeżdżać. Ogromną zaletą tej lokalizacji są wspaniałe, górskie krajobrazy, zwłaszcza na drugi co do wielkości szczyt tatrzański, czyli Łomnicę. 

Wielka Racza

Ten ośrodek narciarski znajduje się nieopodal granicy czeskiej, dzięki czemu można z łatwością rozbudować wycieczkę i zwiedzić wiele pięknych miejsc. Niemniej jednak jest to przede wszystkim świetnie zaplanowany stok, z rozbudowaną infrastrukturą w najbliższej okolicy, a także z fantastyczną panoramą na Tatry. Warto także mieć świadomość, że to jeden z bardziej ekonomicznych wyborów dla rodzin z dziećmi. Do 6 roku życia najmłodsi mogą próbować swoich sił za darmo. 

Zobacz też:
Bachledova dolina – narciarskie stoki i trasy do pieszych wędrówek po słowackiej stronie Tatr

Donovaly 

W tym przypadku ma się do czynienia nie tylko z rozbudowanym stokiem, oferującym zjazdy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Jest to przede wszystkim ogromny kompleks zimowy, zawierający lodowisko, trasy biegowe, tor saneczkowy, a nawet zaprzęgi konne oraz psie. To doskonały wybór dla całej rodziny. W tym przypadku również dzieci mogą zjeżdżać za darmo. 

O czym warto pamiętać, jadąc na narty? 

Zimowa Słowacja i narty wymagają odpowiednio przygotowania, podobnie jak wszystkie inne wyjazdy w góry oraz rejony o niesprzyjającej temperaturze. Kluczową kwestią jest oczywiście odpowiedni sprzęt i ubrania. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że przy większości stoków działają wypożyczalnie sprzętu. Za kilkanaście euro można zorganizować sobie dobrej jakości akcesoria. Jest to świetny wybór dla osób dopiero próbujących swoich sił w tym sporcie, a także dla tych podróżujących samolotem lub pociągiem. 

Ubezpieczenie 

Dodatkową kwestią, o której nie powinno się zapominać, jest ubezpieczenie. Na terenie Słowacji nie istnieje żaden bezpłatny odpowiednik GOPR-u. W przypadku jakiegokolwiek wypadku koszty mogą być ogromne. Podobnie w kwestii leczenia, nie wszystko będzie można pokryć ze standardowego, publicznego ubezpieczenia. Przy okazji wszystkich wyjazdów, a zwłaszcza tych zimowych oraz sportowych, dobre ubezpieczenie powinno być podstawą. 

Zobacz też:
Bachledova dolina – narciarskie stoki i trasy do pieszych wędrówek po słowackiej stronie Tatr

Ciepła odzież 

Równie istotną kwestią na stoku jest odpowiednia odzież. Chociaż sprzęt można wypożyczyć, warto zadbać o bieliznę termoaktywną, dobre rękawiczki czy kask. Komfort i bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów zimowych są wyjątkowo istotne. Czasem warto zadbać także o własne przekąski, zwłaszcza jeśli wyjazd ma być bardziej budżetowy. 

Co warto zwiedzić na Słowacji zimą? 

Zimowa Słowacja i stoki narciarskie. To proste skojarzenie, występujące równie często jak myśl o Alpach czy wysokich, polskich górach zimą. Niemniej jednak jest to rejon obfitujący w szereg innych atrakcji. Warto o tym pamiętać, ponieważ czasem warto zrobić dzień przerwy, zwłaszcza jeśli w grupie są małe dzieci lub osoby preferujące inne sposoby na odpoczynek. 

Doskonałym wyborem będzie także kompleks wypoczynkowy, oferujący swoim gościom sauny, gorące baseny, również zewnętrzne oraz szereg innych atrakcji. 

Mimo chłodu warto odwiedzić również ZOO, będzie to doskonale spędzony czas nie tylko dla dzieci. Ciekawą opcją jest także park miniatur. Wejście tam to tylko 5 euro. 

Czego koniecznie trzeba spróbować, będąc na Słowacji?

Narty na Słowacji, a także wszelkie inne aktywności wymagają gorących, sycących posiłków. Słowacja, podobnie jak sąsiednie Czechy z takich właśnie słyną. Doskonałym wyborem będą haluszki, czyli niewielkie kluseczki wykonane z ziemniaków, podawane zwykle w gęstym sosie na bazie śmietany i bryndzy, okraszonym skwarkami. Smażony ser podawany z pieczonymi ziemniakami i sosem tatarskim będzie z pewnością doskonałym posiłkiem po całym dniu spędzonym na stoku. Dla tradycjonalistów świetnie sprawdzi się pieczona kaczka z kapustą. Najlepiej wybrać opcje z knedlami lub tradycyjnymi naleśnikami ziemniaczanymi. 

Zobacz też:
Bratysława – wycieczka do stolicy Słowacji. Co zobaczyć?

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *