Co cenisz sobie najbardziej podczas miejskiego zwiedzania? Historię i architekturę odwiedzanego miasta? Urokliwe, klimatyczne uliczki i knajpki, w których spróbujesz lokalnych przysmaków? A może… targi i zakupy? Ryga obfituje we wszystkie te atrakcje! A nawet więcej! Sprawdź, jakie ciekawostki czekają na ciebie w stolicy jednego z bałtyckich krajów!

Ryga – rys historyczny

ryga rzeźba

Początki historii miasta sięgają II w. n.e. To z tego okresu pochodzą najstarsze dowody na zamieszkiwanie terenów dzisiejszej Rygi przez pierwszych osadników. Związane było to z bliskością rzeki Dźwiny oraz szlaków kupieckich. Za datę założenia miasta uznaje się jednak dopiero rok 1201, kiedy to do Rygi swoją siedzibę przeniósł biskup Albert.

Ryga wycieczka po mieście z lokalnym przewodnikiem

Kup bilet na prywatną wycieczkę po Rydze z przewodnikiem!

Dzieje stolicy Łotwy

Miasto przez jakiś czas rozwijało się bardzo prężnie – było nawet członkiem Związku Hanzeatyckiego. Z czasem jednak zaczęło przechodzić z rąk do rąk. Znaczenie miały tu silne wpływy niemieckie oraz obecność zakonu kawalerów mieczowych i krzyżaków. Z czasem Ryga znalazła się pod panowaniem polskim, potem szwedzkim i rosyjskim. W latach 1920–1940 Łotysze na krótko odzyskali niepodległość. Wkrótce jednak rozpoczęła się najpierw niemiecka, a potem sowiecka okupacja Rygi (i całego kraju). Ponownie stolicą niezależnego państwa Ryga stała się dopiero w roku 1991. Kup bilety i poznaj to ciekawe miasto!

Architektura starego miasta

ryga brzeg
 

Tak burzliwa historia odcisnęła swe piętno m.in. na miejskiej architekturze. Najbardziej znana budowla, zamek ryski, była palona, niszczona i odbudowywana kilkukrotnie. Dziś jest stałym punktem odwiedzin każdego turysty. Poza zamkiem warto zwrócić uwagę również na ryską starówkę perełkę architektoniczną wpisaną na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Jej wizytówką jest Plac Ratuszowy z wyjątkowym ratuszem oraz XIV-wiecznym Domem Bractwa Czarnogłowych (stowarzyszenia skupiającego najbardziej wpływowych i bogatych kupców, którzy pozostawali kawalerami). Stare miasto w Rydze (i jego okolice) obfituje zarówno w średniowieczne kamienice, jak i budynki wzniesione w stylu secesyjnym.

Atrakcje turystyczne, czyli co warto zobaczyć w stolicy Łotwy?

ryga widok na plac

Które miejsca warto odwiedzić w Rydze? Kup bilety i korzystaj z wiedzy przewodnika! Na uwagę zasługują takie punkty jak:

  • obiekty sakralne. W Rydze znajduje się synagoga, protestancka katedra, Katedra św. Jakuba (katolicka) oraz kościoły. Wybierz się przede wszystkim do kościoła św. Piotra – jednego z najstarszych zabytków, który datowany jest już na rok 1209;
  • Muzeum Okupacji Łotwy, które ukazuje wstrząsające pamiątki z czasów okupacji sowieckiej i niemieckiej kraju;
  • zamek, w którym mieszczą się obecnie 2 muzea: Łotewskie Muzeum Historyczne oraz Łotewskie Muzeum Sztuki Obcej;
  • Hale Targowe – ogromny plac targowy, który codziennie odwiedza blisko 100 tysięcy klientów!;
  • Wieżowiec Akademii Nauki Łotwy – odpowiednik warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, który jest przede wszystkim ciekawym punktem widokowym;
  • ulica Alberta – pełna zabytków architektury. To właśnie tutaj mieszkali swego czasu Janis Rozentals (jeden z bardziej znanych łotewskich malarzy) oraz pisarz Rudolfs Blaumanis. Przy ulicy Alberta mieści się obecnie muzeum Art Nouveau.
Ryga wycieczka po mieście z lokalnym przewodnikiem

Kup bilet na prywatną wycieczkę po Rydze z przewodnikiem!

Restauracje i lokalna kuchnia

Podczas pobytu w mieście warto także odwiedzić lokalne restauracje i spróbować łotewskiej kuchni. Na uwagę na pewno zasługuje tzw. czarny balsam likier ziołowy z 45% zawartością alkoholu. Spróbuj również dań rybnych. W Rydze bardzo popularne są zwłaszcza szproty (podawane w zalewie, smażone albo wędzone) oraz śledzie. Te ostatnie serwowane są w towarzystwie gotowanych lub opiekanych ziemniaków i twarogu. Skuś się także na jeden z lokalnych deserów najbardziej znane są dania na słodko, których głównym składnikiem jest… ciemny chleb!

Prywatne zwiedzanie łotewskiej stolicy!

ryga ogród chiński

Nie wiesz, od czego zacząć zwiedzanie? Chcesz zobaczyć urokliwe kamieniczki (na odkrycie czekają np. Trzej Bracia – kamienice pamiętające czasy średniowiecza), centrum Rygi oraz najważniejsze place? Pomoże ci wycieczka z lokalnym przewodnikiem! Umów się na spersonalizowane zwiedzanie. Podczas trwającego od 2 do 6 godzin spotkania z przewodnikiem, dowiesz się, które miejsca w mieście warto poznać i w jakiej kolejności je odwiedzać. Dowiesz się też, gdzie zrobić zakupy i smacznie zjeść.

– najlepsze noclegi:

Booking.com

Ryga to europejska stolica z wielowiekową historią. Wiesz już, na jakie atrakcje zwrócić uwagę, podróżując do największego miasta Łotwy. Na jego poznanie poświęć co najmniej dwa dni – w tym czasie będziesz mógł na spokojnie zobaczyć wszystkie zabytki i w pełni wykorzystasz czas przeznaczony na zwiedzanie.

Archiwum: marzec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: