Mostar – miasto wielu kultur i religii. Czym zaskakuje tu Bośnia i Hercegowina?

Mostar to jedno z najpiękniejszych miast, jakimi może się pochwalić Bośnia i Hercegowina. Jakie atrakcje przyciągają tu turystów? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas spaceru po tym mieście.

mostar
Ocena

Bałkany kuszą swym charakterem, burzliwą historią oraz uroczymi, pełnymi cennych zabytków miastami. W ich gronie miejsce szczególne zajmuje Bośnia oraz jeden z jej najważniejszych ośrodków turystycznych. To Mostar – wielokulturowe miasto, któremu nie można odmówić uroku.

Mostar w pigułce. Co warto wiedzieć o tym mieście?

mostar widok na rzekę

Zanim zaczniesz sprawdzać listę zabytków i atrakcji, zapoznaj się z najważniejszym informacjami na temat tego miasta. Możesz też kupić bilety na zwiedzanie miasta, aby nie zajmować się tym później.

Mostar i jego miejsce na mapie Bośni i Hercegowiny

mostar skok z mostu

Mostar może się pochwalić korzystnym położeniem. Blisko stąd do wybrzeży Adriatyku i granicy z Chorwacją, co ma ogromne znaczenie dla osób planujących zwiedzić dwa kraje podczas jednego wyjazdu na Półwysep Bałkański. Mostar jest jednocześnie piątym pod względem wielkości miastem w Bośni i Hercegowinie, a ze względu na swój charakter staje się jedną z najchętniej odwiedzanych lokalizacji w kraju.

Mostar i jego burzliwe dzieje

Bałkany mają trudną historię, a tragiczne dzieje nie omijały Mostaru. W czasie wojny domowej w byłej Jugosławii toczyły się tu ciężkie walki, a ślady po kulach i walkach toczonych w latach 1992–1994 wciąż są tu widoczne. Na szczęście dziś w mieście panuje spokój, dzięki czemu możesz bez obaw delektować się wspaniałymi widokami i spacerować wśród pięknych zabytków. Dzięki nim zobaczyć sporo pamiątek po Turkach, którzy dominowali tu w wiekach XVI–XIX, oraz budowle, które przypominają o innych kulturach.

 

Najcenniejsze zabytki miasta. Co musisz zobaczyć?

mostar most z którego można skakać

Lista atrakcji, którymi może się pochwalić Mostar, jest dość długa. Tu przedstawiamy obiekty najważniejsze, które warto zwiedzić w pierwszej kolejności.kup bilety

Stary Most

Wizytówką miasta jest Stari Most nad Neretwą. Ten ciekawy zabytek z 1566 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki czemu przybyło chętnych na spacer w jego rejonie. Jest on ważnym symbolem pojednania wszystkich nacji i wyznań mieszkających w mieście, a silny związek z burzliwymi losami miasta dodaje mu wyjątkowego charakteru. Po zniszczeniach z 1993 roku udało się go odbudować, dzięki czemu Stare Miasto i przepływająca przez nie rzeka Neretwa znów mogą być podziwiane z tej unikalnej konstrukcji. Warto zobaczyć też pobliski Krzywy Most – mniej znany, a równie ciekawy. Kup bilety na wstęp na ten przepiękny obiekt!

Meczet Koski Mehmeda Pashy

Ten meczet przypomina o tym, jak ważną rolę w mieście Mostar pełni społeczność muzułmańska. Pochodzi on z XVII wieku i jest jednym z ciekawszych przykładów stylu ottomańskiego na Bałkanach. Korzystają z niego muzułmanie gromadzący się tu w celach religijnych, obiekt jest jednak udostępniany turystom. Możesz tu zwiedzić główną salę modlitwy i wejść na szczyt minaretu. Czeka tam balkon widokowy, z którego roztacza się niezapomniany widok na okolicę.

Kujundžiluk

Kujundžiluk to niezwykle klimatyczna dzielnica miasta znana z wąskich uliczek pokrytych brukiem. Działa tu tradycyjny bazar, mogący się pochwalić historią sięgającą XVII wieku. Panuje tu wyjątkowy klimat, a spacer w takiej scenerii zrobi na tobie wrażenie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Svjetski putnik (@svjetski_putnik)

Co jeszcze warto zobaczyć?

Spacer po Mostarze zaplanuj tak, by zobaczyć również:

    • dom Bišćeviciów, czyli tradycyjny dom osmański;
    • Muzeum Wojny i Ludobójstwa, w którym skupiono się na tragicznej historii byłej Jugosławii;
    • Meczet Karađoz Beg, czyli największy meczet w kraju;
    • pobliską wieś Blagaj, w której znajduje się klasztor derwiszów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Adem Sağlam (@ademsaglam020)

Mostar – informacje praktyczne

mostar widok na miasto, most i rzekę

Chcesz zwiedzić miasto Mostar? Oto kilka propozycji dla tych, którzy chcą poznać świat, w którym turecka i europejska kultura łączą się w spójną całość.kup bilety

Jak dotrzeć do Mostar?

Możesz się tu dostać na kilka sposobów. Dość chętnie wybieranym rozwiązaniem jest przejazd autobusem z Sarajewa, z którego do Mostaru kursują pociągi. Możesz też postawić na samolot i bezpośrednie loty z Warszawy (a w najbliższym czasie również z Katowic).

Mostar z Chorwacji? To proste!

Bośnia i Hercegowina nie jest jeszcze zbyt popularnym kierunkiem. W tej części Europy wciąż najpopularniejsza jest Chorwacja, jednak i z jej terenu dostaniesz się do Mostaru. Jedną z ciekawszych opcji są jednodniowe wycieczki z Dubrownika, które możesz z wyprzedzeniem zarezerwować przez internet. Taka opcja to wygoda i możliwość posłuchania ciekawych opowieści miejscowego przewodnika, zatem chętnych na taką wyprawę nie brakuje. Bez problemów dojedziesz tu również z chorwackich kurortów, takich, jak Makarska czy Split.

Mostar ma wiele uroku, dzięki czemu zajmuje coraz wyższą pozycję na mapie bałkańskich atrakcji. To magiczne, wielokulturowe miasto w Bośni i Hercegowinie ma ogromny potencjał turystyczny, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *