Klasztory, które wznoszą się wysoko nad ziemią, przyciągają uwagę i skutecznie pobudzają wyobraźnię turystów. Magiczny krajobraz sprawia, że wędrówki wśród potężnych skał staną się wyjątkową przygodą dla każdego. A jeśli uda ci się zwiedzić jeden z sześciu dostępnych klasztorów, pobyt w tym miejscu będziesz wspominać przez długi czas. Dowiedz się jak najwięcej o Meteorach. Grecja roztacza niezwykłe widoki! Sprawdź!

Meteory i ich miejsce na mapie Grecji

meteory grecja klasztor na wzgórzu

Meteory to niezwykła formacja skalna, która jest dumą Tesalii w środkowej Grecji. Ta równinna kraina zaskakuje skupiskiem skał, które wznoszą się na wysokość nawet 600 metrów. W jaki sposób powstały te cuda natury? Wyjaśnienie jest proste. Teren ten jeszcze 25 milionów lat temu był dnem morza, na którym odkładały się różne osady. Gdy wody opadły, erozja oraz ruchy płyt tektonicznych dały niezwykły efekt. W ten sposób powstał krajobraz, który wciąż robi ogromne wrażenie na turystach.

Jak powstały Meteory? Grecja okiem historyka

meteory grecja na widoku klasztor

Greckie Meteory to przede wszystkim ciekawa historia, którą warto poznać przed rozpoczęciem podróży. Już w X i XI wieku miejscem tym zachwycili się mnisi, szukający spokojnego miejsca. Tu, w rajskiej scenerii, mogli oderwać się od ziemskich pokus i w spokoju oddać modlitwie. Od XIV wieku mnisi zaczęli budować klasztory zwieszone na wysokich skałach. Szczególnie dobrym okresem dla klasztorów był wiek XVI, a dokładniej czasy osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego. Dziś są one jednym z najcenniejszych zabytków kontynentalnej Grecji oraz atrakcją, ponieważ miejsce to co roku odwiedza około 2 milionów turystów. Do tej popularności przyczynił się m.in. wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1988 roku.

Grecja – Meteory. Jak przemieszczać się pomiędzy klasztorami?

Greckie Meteory są popularną i bardzo ważną atrakcją, a to oznacza spore natężenie ruchu turystycznego. Im więcej wycieczek, tym trudniejsze staje się przemieszczanie pomiędzy poszczególnymi punktami. Chcesz ułatwić sobie tę kwestię? Wybierz się tu wiosną lub jesienią, gdy zwiedzających jest nieco mniej.

Inną opcją jest wędrowanie pomiędzy klasztorami. Możesz iść wzdłuż drogi (niestety, dość ruchliwej), możesz zejść na boczne szlaki (w takim układzie pamiętaj o wygodnym obuwiu). Szczególnie ciekawe jest przejście pomiędzy klasztorem Świętego Mikołaja Odpoczywającego a klasztorem Warłama, wymagające pewnej sprawności. Dla tych, którzy nie boją się dłuższych przejść, ciekawą propozycją będzie przejście 4 km pomiędzy Warłama a monastyrem Trójcy Świętej. Jest to dość prosta trasa, na której na wędrowców czekają wspaniałe widoki. Niezapomnianych wrażeń dostarczy ci również przejście pomiędzy klasztorem Świętej Trójcy a miejscowością Kalambáki. Co czeka podziwiających Meteory? Grecja w tym miejscu niestety nie da się podziwiać w pełnej krasie. Co to oznacza?

Zwiedzanie Meteorów – które klasztory są dostępne dla turystów?


Choć zbudowano tu 24 klasztorów, turyści mogą zajrzeć tylko do 6 z nich. Większość można zwiedzać między 15:00 a 16:00, zatem podczas jednodniowej wycieczki musisz skupić się na jednym z nich. Chcesz zobaczyć więcej obiektów? Zaplanuj dłuższy pobyt w tej części Grecji. A jakie obiekty są udostępniane? Oto sześć klasztorów, którymi może cię oczarować Meteora.

Kup bilety online i zobacz wszystkie dostępne klasztory!

Klasztor Świętego Stefana

Żeński klasztor Świętego Stefana Pierwszego Męczennika cieszy się sporym powodzeniem ze względu na fakt, że można się tu dostać bez konieczności wspinania się po schodach. Na gości czeka tu średniowieczna świątynia z XIV lub XV wieku, kusząca pięknym wnętrzem i cennymi freskami. Wielkie wrażenie robi też nowsza, XVIII-wieczna cerkiew. Podczas wizyty w tym miejscu koniecznie odwiedź stary refektarz, dziś wykorzystywany jako muzeum. Zobaczysz w nim m.in.:

  • zbiór cennych kodeksów i manuskryptów;
  • kolekcję ikon;
  • cenne wyroby ze srebra.

Monastyr Warłama

Klasztor Warłama to obiekt dla turystów, których nie przerazi konieczność pokonania ponad 100 schodów. Czy warto się z nimi zmierzyć? Grecki monastyr założony został w XIV wieku przez pustelnika Warłama. Po jego śmierci stał pusty, jednak bracia Teofanis i Nektarios Apsarades w początkach XVI wieku znów ożywili to miejsce. Dziś można tu zobaczyć m.in. kościół Wszystkich Świętych oraz XVII-wieczną kaplicę Trzech Hierarchów. Jaki jest jeszcze ciekawy klasztor Meteorów? Grecja jest dumna także z tych, który opiszemy poniżej.

Kup bilety online i zobacz wszystkie dostępne klasztory!

Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego

Ten klasztor, położony niedaleko wsi Kastraki, wyróżnia się dość nietypową formą architektoniczną. Tworzące go budynki mają układ piętrowy i są częściowo wtopione w skałę. Możesz tu zobaczyć m.in. kaplicę św. Antoniego z XIV wieku oraz cerkiew św. Mikołaja z pięknymi freskami.

Klasztor Rusanu (św. Barbary)

Rusanu to drugi żeński monastyr, który został udostępniony zwiedzającym. Zajmuje on prawie całą powierzchnię niewielkiej skały, przez co robi ogromne wrażenie na turystach. Wielu badaczy mówi, iż monastyr ten powstał już w XIII wieku, jednak obecne katolikon i cele powstały w XVI stuleciu. Klasztor ten odegrał istotną rolę w dziejach Grecji, stając się m.in. schronieniem dla osób zmuszonych w połowie XVIII wieku do ucieczki przed Turkami.

Turystów odwiedzających to miejsce obecnie może oczarować klasztorna świątynia. Pochodzi ona z XVI wieku i może przyciągać cennymi freskami. Największe wrażenie robią sceny Sądu Ostatecznego i Zaśnięcia Matki Bożej, którym historycy sztuki chętnie poświęcają swój czas.

meteory widok na klasztor

Zarezerwuj bilet online i zobacz meteory na żywo

Wokół klasztoru Przemienienia Pańskiego (Wielki Meteor)

Najważniejsze zostawiamy na koniec. Choć Megalo Meteoro jest udostępniany zwiedzającym, warto dodatkowo wybrać się na spacer w jego rejonie i przyjrzeć jego sylwetce z oddali. Dlaczego ten obiekt jest tak ważny? Ze względu na wiek. Był to bowiem pierwszy klasztor wzniesiony w tym miejscu. Jego historia zaczyna się w 1340 roku, gdy św. Atanazy na szczycie Szerokiej Skały (Plathilithos, 613 m n.p.m.) zbudował pierwszy monastyr. Mimo trudnych warunków, od średniowiecza aż do naszych czasów, klasztor był obiektem zamieszkiwanym przez mnichów. Od 1940 roku podlega mu reszta tutejszych monastyrów, w jego murach są również przechowywane najcenniejsze dokumenty i relikwie.

Najważniejszy klasztor Meteorów (Grecja)

Sam klasztor dość długo był miejscem kojarzonym ze skromnością bardzo trudnymi warunkami życia, a do lat 20. XX wieku można się było do niego dostać tylko w jeden sposób – po drabinie wykonanej ze sznurów lub w siatce, którą wciągano do góry za pomocą kołowrotu. Dziś jest łatwiej. Nad przepaścią powstał mostek, a w surowej skale korytarz. Turyści nie muszą się też mierzyć ze wspinaczką po drabinie. Wystarczy, że pokonają 115 schodów wykutych w skale, i gotowe!

Jaka nagroda czeka na tych, którzy pokonają te schody? Przede wszystkim ciekawe muzeum sakralno-historyczne oraz cerkiew Przemienienia Pańskiego, w której zachowały się piękne freski. Na uwagę zasługują też ossuarium i refektarz, obok których nie można przejść obojętnie. Wielu turystów koncentruje się jednak na atrakcji, jaką jest wieża wyciągowa z balkonem, pochodząca z pierwszej połowy XVI wieku. To swego rodzaju winda, którą wwożono tu niegdyś i mnichów, materiały potrzebne do budowy kolejnych elementów monastyru.

Kup bilety online i zobacz wszystkie dostępne klasztory!

Meteory w Grecji to nie tylko klasztory. Co jeszcze warto zobaczyć w tym miejscu?

meteory grecja widok z oddali

Czym zaskoczy cię Grecja? Meteory kojarzone są dziś przede wszystkim z klasztorami, jednak nie tylko im warto poświęcić swój czas. Wśród najciekawszych atrakcji znajduje się Jaskinia Theopetra, z której korzystali mnisi, zanim powstały tu zawieszone w chmurach klasztory. Dzięki archeologom wiemy jednak, że przed mnichami człowiek znał już doskonale to miejsce. Najlepszym dowodem na to jest kolekcja narzędzi z kamienia oraz kości sprzed 100 tysięcy lat.

Meteory – Grecja w tym miejscu jest naprawdę piękna

Nie zapomnij też o takich punktach widokowych, jak ten za klasztorem Rusanu. Jest to idealne miejsce dla tych osób, które chcą podziwiać krótki, za to bardzo widowiskowy zachód słońca.

Planujesz wizytę w Meteorach? Grecję warto poznać także lokalnie, np. poprzez zwiedzanie miasta Kalambaka. Jest to dość duże miasto, mogące cię zaskoczyć współczesnym charakterem. I tu jednak znajdziesz wiele ciekawych pamiątek, w gronie których wyróżnia się bizantyjski Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. A jeśli wolisz skupić się na przyrodzie i geologii, ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu w tym mieście będzie dla ciebie wizyta w Muzeum Historii Naturalnej i Grzybów.

Kup bilety online i zobacz na żywo kompleks Meteory!

Meteory (Grecja) a świat filmu

Meteory to niezwykła formacja skalna, którą pewnie kojarzysz z wielu filmów. Tutejsze formacje skalne występowały m.in. w „Grze o tron” oraz w filmach o przygodach Jamesa Bonda. Agent 007 w filmie Tylko dla twoich oczu” musiał się wspinać po stromej ścianie do klasztoru Świętej Trójcy. Sceny z tych filmów rozsławiły na dobre najsłynniejsze prawosławne klasztory na świecie i sprawiły, że dla wielu osób stały się one obowiązkowym punktem w programie wycieczki po Grecji.

Meteory – informacje praktyczne

meteory grecja z niebieskim niebem

Wakacje warto zaplanować w taki sposób, by odwiedzić to niezwykłe miejsce. Ważne jest nie tylko dotarcie na miejsce, ale i odpowiednie przygotowanie się do wycieczki. Jeśli chcesz zobaczyć Meteory, Grecję musisz poznać także w kwestii obyczajów.

Meteory Grecja – zwiedzanie klasztorów. O czym musisz pamiętać?

Godziny  otwarciaWiększość klasztorów dostępnych jest w godzinach od 15:00 do 16:00 
Ceny biletów Do każdego klasztoru trzeba kupić bilet za 3 Euro – Kup bilety
Uwagi dodatkowe Turystów zwiedzających klasztory obowiązuje stosowny strój

Nie zapominaj o odpowiednim stroju. Mężczyźni mogą wejść na teren klasztorny tylko w długich spodniach, kobiety – w długich spódnicach. Nawet jeśli kobieta ma spodnie z długimi nogawkami, musi na nie dodatkowo założyć spódnicę. Należy też zakryć ramiona oraz pamiętać o wygodnym obuwiu (to ważne dla tych, którzy pomiędzy poszczególnymi obiektami chcą się przemieszczać na własnych nogach).

meteory widok na klasztor

Zarezerwuj bilet online i zobacz meteory na żywo

Jak dotrzeć do wiszących klasztorów?

Dojazd do wiszących klasztorów jest dość trudny dla niezmotoryzowanych turystów indywidualnych. Spora odległość od Aten (około 350 km) sprawia, że urządzenie jednodniowej wycieczki w to miejsce staje się niewykonalne dla tych, którzy nie mogą wynająć samochodu.

Alternatywną opcją dla niezmotoryzowanych może być wyjazd 2-3 dniowy. W takim układzie dobrą bazą wypadową do Meteory będą dwa miasta, czyli Kastraki lub Kalambaka. Stąd do słynnych klasztorów dostaniesz się dzięki miejskim autobusom, które za 3-4 Euro przewiozą cię w obie strony.

Chcesz zwiedzić Meteory? Grecja dla turystów indywidualnych

Chcesz zobaczyć Meteory, Grecję, a nawet inne kraje? Opisane przez nas miejsca często pojawiają się w ofertach biur podróży, które organizują objazdowe wycieczki po Europie. Jeśli wolisz zajrzeć tu w czasie kameralnych wakacji, możesz skorzystać z kilku opcji. Jedną z nich jest skorzystanie z lokalnych środków transportu, inną – zapisanie się na jednodniową wycieczkę zorganizowaną, zaczynającą się w Atenach. Wiele lokalnych biur podróży organizuje takiej wyjazdy, dzięki czemu możesz skorzystać i z transportu, i opieki miejscowego przewodnika. Unikniesz też kolejek, które tworzą się przed tymi klasztorami, które są udostępniane turystom.

Meteory to jeden z symboli Grecji oraz jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie tego kraju. Miejsce znane z wielu filmów i publikacji zrobi na tobie jeszcze większe wrażenie, gdy zobaczysz je na własne oczy. Jeśli tu zajrzysz, z pewnością nie będziesz żałować.

Archiwum: maj 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: