Kardamena – wczasy na wyspie Kos. W jakim terminie najlepiej się wybrać?

Kardamena to miejscowość w Grecji na wyspie Kos. Zakładając, że chcesz się tam wybrać, kiedy nie ma jeszcze tłumów, najlepiej wybrać maj.

Kardamena
Ocena

Kardamena to dawna miejscowość rybacka ze znakomitym zapleczem turystycznym, leżąca po stronie południowej wyspy Kos. Znajduje się raptem 25 km od miasta Kos, z którym ma bardzo dobre połączenie autobusowe. Sprawdź, co można zwiedzić na wyspie Kos i jak się zabezpieczyć w razie choroby czy nieszczęśliwego wypadku.

Kardamena pogoda w maju

Faktycznie maj to okres najbardziej przyjazny spokojnemu zwiedzaniu miejscowości Kardamena oraz wyspy Kos. Temperatura powietrza jest już niemal letnia, bo na słupkach termometrów pokazuje się już od 24°C, a w pozostałych miesiącach letnich słupki dobijają do 30°C stopni. W ciągu dnia jest około 10 godzin słonecznych, co w zupełności wystarcza na opalanie się oraz zwiedzanie. Na wyspie nie brakuje także innych aktywności jak choćby sportów wodnych, w szczególności windsurfingu. Kardamena w maju to już zwiększony ruch turystów, niemniej dla osób chcących spokojniej spędzić urlop, warto w tym czasie wykupić wczasy lub wycieczkę. Sporo jest ofert last minute w biurach podróży z takim właśnie terminem. Pamiętaj o wyrobieniu w Polsce karty EKUZ oraz wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Biura podróży mają obowiązek ubezpieczyć każdego z podróżnych, niemniej wyłącznie w standardzie, a to jak się okazuje, nie jest wariant wystarczający.

Hotele last minute w Kardamenie

W Kardamenie rozwinęła się znakomicie infrastruktura turystyczna, powstało sporo miejsc wypoczynku, a turyści najchętniej zatrzymują się w hotelach przy piaszczystej plaży. Doskonale jest tu zorganizowana rozrywka, animacje dla dzieciaków i dorosłych, miejsca SPA dla wypoczynku ciała i duszy, a hotele są bardzo ekskluzywne. W wiosce działa Watersports Center ze sporą ofertą wodnych rozrywek jak parasailing czy narty wodne. Znakomite zaś warunki dla windsurfingu znajdziesz w bliskiej zatoce Kefalos, gdzie można również skorzystać z lekcji nauki windsurfingu, na miejscu jest także wypożyczalnia sprzętu. Jeśli jesteś amatorem nurkowania, znajdziesz w Kardamenie centrum nurkowania Adrian Diving Centre. Piaszczysta plaża z pewnością ucieszy każdego turystę. Jeżeli chcesz żywić się samodzielnie, w wiosce jest wiele sklepików oraz market, w którym otrzymasz wszystko, co potrzebne, łącznie z miejscowymi specjałami. Jeśli jednak zdecydujesz, że warto byłoby jeść w miejscowych barach i restauracjach, na ich brak nie będziesz narzekać. Pamiętaj, że będąc w Grecji, musisz przesunąć wskazówki zegara o godzinę do przodu.

Wycieczki po okolicach Kardameny

Z pewnością warto zwiedzić wyspę Kos, jest tu wiele ciekawych miejsc, na przykład:

  • na początek miasto Kos z możliwością spędzenia aktywnego wypoczynku, jak i zwiedzenia pięknej stolicy wyspy z licznymi zabytkami;
  • Asklepion – dosłownie 3 km od Kos znajdują się ruiny starożytnej świątyni, to jedno z ważniejszych stanowisk archeologicznych, w czasach starożytnych znajdowało się tu sanatorium/szpital poświęcony Eskulapowi, w którym stosowano metody opracowane przez Hipokratesa;
  • Słone Bagna Alikes – dawniej w tym miejscu było słone jezioro wykorzystywane do odparowywania soli z wody morskiej, aktualnie zbiornik jest siedliskiem żółwi i ptactwa wodnego. Jeśli jesteś pasjonatem przyrody, koniecznie wybierz się tam, by zobaczyć szczudłaki, szablodzioby oraz inne gatunki ptaków;
  • Palio Pyli (Paleo Pyli) – 30 metrów nad dachami zapomnianej osady, na stromym urwisku znajdują się ruiny bizantyjskiego zamku, obecnie twierdza nie jest dostępna dla odwiedzających, niemniej warto odwiedzić osadę, a szczególnie wspiąć się na leżące po południowej stronie osady wzniesienie, by móc podziwiać cudowne widoki.

Jako że Kos jest w niewielkiej odległości od Turcji, można wykupić rejs na przykład do Bodrum, trwa on raptem 45 minut, a miasto tureckie warte jest zobaczenia.

Źródło zdjęcia: Thanekats via wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *