Republika Dominikany to idealny kierunek na wczasy dla tych, których kusi karaibski świat. Dominikana zajmuje większą część wyspy Haiti, a jej dumą są piękne plaże z palmami. Panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak nurkowanie. Nie brak też innych atrakcji, z których możesz korzystać w tutejszych ośrodkach turystycznych. Moda na ten kraj trwa od lat, a propozycje wakacji w tej części świata znajdziesz w ofertach większości znanych biur podróży. Chcesz z nich skorzystać? Sprawdź, jak przygotować się od strony finansowej do pobytu na Dominikanie. Waluta to przecież podstawa wyjazdu.
Dominikana – waluta i jej dzieje
Historia waluty nawiązuje do przeszłości kraju i wyspy, na której leży Dominikana. Hispaniola (to dawna nazwa wyspy Haiti) zapisała się w dziejach jako hiszpańska kolonia. W jaki sposób przypomina o tym waluta Dominikany? Sama swoją nazwą. Pamiętaj, że słowo peso pochodzi z języka hiszpańskiego, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza ciężar lub sztukę.
Historia peso dominikańskiego
Historia dominikańskiej waluty zaczyna się w połowie XIX wieku, a dokładniej w chwili, gdy Republika Dominikany uniezależniła się od Haiti. W takich okolicznościach w 1844 roku po raz pierwszy pojawia się dominikańskie peso, które szybko wypiera obowiązującą tu wcześniej gourdę haitańską. W XX wieku poważną konkurencją dla tej waluty na Dominikanie były amerykańskie dolary, jednak od 1947 roku jedynym środkiem płatniczym w tym kraju jest DOP.
Wygląd pieniędzy, którymi posługują się mieszkańcy kraju, również nawiązuje do jego przeszłości. Jeśli przyjrzysz się miejscowym banknotom, zauważysz na nich wizerunki osób zajmujących bardzo ważne miejsce w historii kraju. Są to m.in.:
- twórcy dominikańskiego hymnu;
- Francisco del Rosario Sánchez, Juan Pablo Duarte oraz Matías Ramón Mella – bohaterowie uznawani za założycieli Republiki Dominikany i ojców tego kraju.
Na awersach tutejszych banknotów pojawiają się też tak ważne budowle, jak katedra Santa Maria la Menor czy Pałac Narodowy Dominikany.
Peso dominikańskie i jego wartość
Wiesz już, jaką walutę zabrać na Dominikanę. Pamiętaj, że to peso będziesz się posługiwać w tutejszych sklepach czy restauracjach. Co musisz wiedzieć o tej walucie? W dalszej części tekstu znajdziesz najważniejsze informacje.
Peso dzieli się na 100 centavos, a w obiegu znajdują się następujące pieniądze:
- monety o nominałach 1, 5, 10, 25 pesos;
- banknoty o wartości 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 pesos.
Dominikana – waluta i jej kurs. Jak wygląda aktualny przelicznik?
Przelicznik walut regularnie się zmienia. Obecnie 1 DOP ma wartość:
- 0,02 USD;
- 0,016 EUR;
- 0,072 PLN.
To obecny kurs waluty peso dominikańskie. Chcesz znaleźć lepsze oferty i kupić ją w okazyjnej cenie?
Gdzie szukać korzystnych ofert?
Jeśli aktualny kurs nie spełnia twoich oczekiwań, możesz czekać na lepsze okazje i na bieżąco śledzić kurs peso. Oszczędnym turystom z pomocą przychodzą narzędzia takie jak kalkulator walutowy czy kantor online. Możesz tu znaleźć wiele korzystnych ofert, co ma duże znaczenie w chwili, gdy masz zamiar spędzić więcej czasu na terenie Dominikany i maksymalnie korzystać z wypoczynku.
Gdy zabraknie gotówki…
Co możesz zrobić, jeśli ceny na Dominikanie zaskoczą cię swoją wysokością? Pomocne będą bankomat i kantor – są one dostępne w większości popularnych kurortów. Pomoże ci też wiedza na temat tego, którą walutę zabrać na Dominikanę. W wielu ośrodkach akceptowane są dolary lub euro, co dla osób spędzających wakacje w tym kraju jest dużym ułatwieniem w awaryjnych sytuacjach.
Dominikana – waluta i ceny 2022. Ile pieniędzy musisz ze sobą zabrać?
Nie chcesz ciągle kontrolować wakacyjnego budżetu w czasie pobytu na Dominikanie? Sprawdź ceny najważniejszych usług i produktów.
Pobyt na Dominikanie i jego koszt
Jeśli samodzielnie planujesz wypoczynek na Dominikanie, musisz uwzględnić opłaty za nocleg czy lokalną komunikację. Z jakimi kosztami musisz się liczyć? Cena za dobę w dobrym hotelu to równowartość około 380 złotych. Taniej wychodzi hostel – około 120 złotych. Za 29 DOP – niewiele ponad 2 zł – kupisz bilet na autobus, jeśli jednak chcesz korzystać z taksówki, musisz przygotować się na opłaty ok. 150 DOP za kilometr.
Ceny produktów spożywczych
Nawet turyści, którzy korzystają z wyżywienia w hotelu, chętnie kupują lokalne przysmaki i trunki. Czego warto spróbować na Dominikanie i ile pieniędzy należy przeznaczyć na takie przyjemności?
Jedną z karaibskich wizytówek jest rum – ulubiony trunek piratów, po który równie chętnie sięgają turyści. Często popełnianym błędem jest kupowanie rumu w sklepach z pamiątkami, gdzie ceny zaczynają się od 35 dolarów za butelkę. Znacznie taniej jest w lokalnych sklepikach, w których butelkę o pojemności 0,7 l kupisz już za 240-350 pesos.
Ceny najważniejszych produktów spożywczych są niższe niż w Polsce. Przedstawiają się one w następujący sposób:
- chleb – 50 pesos;
- kawa – około 60 pesos;
- woda mineralna – 50 pesos;
- kilo jabłek – od 60 pesos;
- piwo w lokalu – od 170 pesos;
- drink w restauracji – od 190 pesos;
- frytki – od 115 pesos;
- pizza – od 460 pesos;
- lody (1 gałka) – od 115 pesos.
Ceny atrakcji turystycznych
Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem fauny i flory, czy też wolisz spędzać czas na dobrej zabawie, musisz przygotować środki finansowe, które umożliwią ci zapoznanie się z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi. Czekają one zarówno w Santo Domingo – stolicy kraju, która doczekała się wpisania na listę UNESCO – jak i w kurortach takich jak Punta Cana. Co i za ile możesz zobaczyć na Dominikanie?
Oto kilka popularnych atrakcji turystycznych tego kraju wraz z cenami:
- Parque Los Tres Ojos – park z kompleksem podziemnych jezior – 50 DOP;
- katedra w Santo Domingo – najstarsza katedra w Ameryce Łacińskiej – około 60 DOP;
- Parque Zoológico Nacional Dominicano – jeden z największych ogrodów zoologicznych w tej części świata – 100–150 DOP;
- Monumento Natural Salto El Limon – najsłynniejsze wodospady w kraju – około 50 DOP;
- wodospady Damajagua – system 27 wodospadów znajdujących się na terenie rezerwatu przyrody kuszącego tropikalnymi lasami i wąwozami – równowartość ok. 50 złotych.
Zwiedzanie najciekawszych miejsc na Dominikanie, odkrywanie smaku tutejszych specjałów oraz relaks na pięknych plażach – oto wakacje marzeń. Chcesz w ich trakcie w pełni korzystać z życia i nie troszczyć się o finanse? Zabierz ze sobą walutę dominikańską i dolary amerykańskie jako rezerwę. Unikniesz dzięki temu przykrych niespodzianek i spędzisz na Karaibach wymarzone beztroskie wakacje.
Dodaj komentarz