Republika Dominikany to idealny kierunek na wczasy dla tych, których kusi karaibski świat. Dominikana zajmuje większą część wyspy Haiti, a jej dumą są piękne plaże z palmami. Panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak nurkowanie. Nie brak też innych atrakcji, z których możesz korzystać w tutejszych ośrodkach turystycznych. Moda na ten kraj trwa od lat, a propozycje wakacji w tej części świata znajdziesz w ofertach większości znanych biur podróży. Chcesz z nich skorzystać? Sprawdź, jak przygotować się od strony finansowej do pobytu na Dominikanie. Waluta to przecież podstawa wyjazdu.
Dominikana – waluta i jej dzieje
Historia waluty nawiązuje do przeszłości kraju i wyspy, na której leży Dominikana. Hispaniola (to dawna nazwa wyspy Haiti) zapisała się w dziejach jako hiszpańska kolonia. W jaki sposób przypomina o tym waluta Dominikany? Sama swoją nazwą. Pamiętaj, że słowo peso pochodzi z języka hiszpańskiego, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza ciężar lub sztukę.
Historia peso dominikańskiego
Historia dominikańskiej waluty zaczyna się w połowie XIX wieku, a dokładniej w chwili, gdy Republika Dominikany uniezależniła się od Haiti. W takich okolicznościach w 1844 roku po raz pierwszy pojawia się dominikańskie peso, które szybko wypiera obowiązującą tu wcześniej gourdę haitańską. W XX wieku poważną konkurencją dla tej waluty na Dominikanie były amerykańskie dolary, jednak od 1947 roku jedynym środkiem płatniczym w tym kraju jest DOP.
Wygląd pieniędzy, którymi posługują się mieszkańcy kraju, również nawiązuje do jego przeszłości. Jeśli przyjrzysz się miejscowym banknotom, zauważysz na nich wizerunki osób zajmujących bardzo ważne miejsce w historii kraju. Są to m.in.:
- twórcy dominikańskiego hymnu;
- Francisco del Rosario Sánchez, Juan Pablo Duarte oraz Matías Ramón Mella – bohaterowie uznawani za założycieli Republiki Dominikany i ojców tego kraju.
Na awersach tutejszych banknotów pojawiają się też tak ważne budowle, jak katedra Santa Maria la Menor czy Pałac Narodowy Dominikany.
Peso dominikańskie i jego wartość
Wiesz już, jaką walutę zabrać na Dominikanę. Pamiętaj, że to peso będziesz się posługiwać w tutejszych sklepach czy restauracjach. Co musisz wiedzieć o tej walucie? W dalszej części tekstu znajdziesz najważniejsze informacje.
Peso dzieli się na 100 centavos, a w obiegu znajdują się następujące pieniądze:
- monety o nominałach 1, 5, 10, 25 pesos;
- banknoty o wartości 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 pesos.
Dominikana – waluta i jej kurs. Jak wygląda aktualny przelicznik?
Przelicznik walut regularnie się zmienia. Obecnie 1 DOP ma wartość:
- 0,02 USD;
- 0,016 EUR;
- 0,072 PLN.
To obecny kurs waluty peso dominikańskie. Chcesz znaleźć lepsze oferty i kupić ją w okazyjnej cenie?
Gdzie szukać korzystnych ofert?
Jeśli aktualny kurs nie spełnia twoich oczekiwań, możesz czekać na lepsze okazje i na bieżąco śledzić kurs peso. Oszczędnym turystom z pomocą przychodzą narzędzia takie jak kalkulator walutowy czy kantor online. Możesz tu znaleźć wiele korzystnych ofert, co ma duże znaczenie w chwili, gdy masz zamiar spędzić więcej czasu na terenie Dominikany i maksymalnie korzystać z wypoczynku.
Gdy zabraknie gotówki…
Co możesz zrobić, jeśli ceny na Dominikanie zaskoczą cię swoją wysokością? Pomocne będą bankomat i kantor – są one dostępne w większości popularnych kurortów. Pomoże ci też wiedza na temat tego, którą walutę zabrać na Dominikanę. W wielu ośrodkach akceptowane są dolary lub euro, co dla osób spędzających wakacje w tym kraju jest dużym ułatwieniem w awaryjnych sytuacjach.
Dominikana – waluta i ceny 2022. Ile pieniędzy musisz ze sobą zabrać?
Nie chcesz ciągle kontrolować wakacyjnego budżetu w czasie pobytu na Dominikanie? Sprawdź ceny najważniejszych usług i produktów.
Pobyt na Dominikanie i jego koszt
Jeśli samodzielnie planujesz wypoczynek na Dominikanie, musisz uwzględnić opłaty za nocleg czy lokalną komunikację. Z jakimi kosztami musisz się liczyć? Cena za dobę w dobrym hotelu to równowartość około 380 złotych. Taniej wychodzi hostel – około 120 złotych. Za 29 DOP – niewiele ponad 2 zł – kupisz bilet na autobus, jeśli jednak chcesz korzystać z taksówki, musisz przygotować się na opłaty ok. 150 DOP za kilometr.
Ceny produktów spożywczych
Nawet turyści, którzy korzystają z wyżywienia w hotelu, chętnie kupują lokalne przysmaki i trunki. Czego warto spróbować na Dominikanie i ile pieniędzy należy przeznaczyć na takie przyjemności?
Jedną z karaibskich wizytówek jest rum – ulubiony trunek piratów, po który równie chętnie sięgają turyści. Często popełnianym błędem jest kupowanie rumu w sklepach z pamiątkami, gdzie ceny zaczynają się od 35 dolarów za butelkę. Znacznie taniej jest w lokalnych sklepikach, w których butelkę o pojemności 0,7 l kupisz już za 240-350 pesos.
Ceny najważniejszych produktów spożywczych są niższe niż w Polsce. Przedstawiają się one w następujący sposób:
- chleb – 50 pesos;
- kawa – około 60 pesos;
- woda mineralna – 50 pesos;
- kilo jabłek – od 60 pesos;
- piwo w lokalu – od 170 pesos;
- drink w restauracji – od 190 pesos;
- frytki – od 115 pesos;
- pizza – od 460 pesos;
- lody (1 gałka) – od 115 pesos.
Ceny atrakcji turystycznych
Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem fauny i flory, czy też wolisz spędzać czas na dobrej zabawie, musisz przygotować środki finansowe, które umożliwią ci zapoznanie się z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi. Czekają one zarówno w Santo Domingo – stolicy kraju, która doczekała się wpisania na listę UNESCO – jak i w kurortach takich jak Punta Cana. Co i za ile możesz zobaczyć na Dominikanie?
Oto kilka popularnych atrakcji turystycznych tego kraju wraz z cenami:
- Parque Los Tres Ojos – park z kompleksem podziemnych jezior – 50 DOP;
- katedra w Santo Domingo – najstarsza katedra w Ameryce Łacińskiej – około 60 DOP;
- Parque Zoológico Nacional Dominicano – jeden z największych ogrodów zoologicznych w tej części świata – 100–150 DOP;
- Monumento Natural Salto El Limon – najsłynniejsze wodospady w kraju – około 50 DOP;
- wodospady Damajagua – system 27 wodospadów znajdujących się na terenie rezerwatu przyrody kuszącego tropikalnymi lasami i wąwozami – równowartość ok. 50 złotych.
Zwiedzanie najciekawszych miejsc na Dominikanie, odkrywanie smaku tutejszych specjałów oraz relaks na pięknych plażach – oto wakacje marzeń. Chcesz w ich trakcie w pełni korzystać z życia i nie troszczyć się o finanse? Zabierz ze sobą walutę dominikańską i dolary amerykańskie jako rezerwę. Unikniesz dzięki temu przykrych niespodzianek i spędzisz na Karaibach wymarzone beztroskie wakacje.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety