Dominikana – co zobaczyć w karaibskim raju?

Dominikana – co zobaczyć w jednym z najpiękniejszych państw na Karaibach? Jakie czynniki sprawiły, że Polacy pokochali ten kraj? Dzięki naszemu TOP 10 dowiesz się, co warto zobaczyć w tym zachwycającym zakątku świata. Sprawdź!

dominikana co zobaczyć

Obecnie Karaiby są jednym z najczęściej wybieranych wakacyjnych kierunków. Piękne plaże, modne hotele i spora liczba atrakcji, dzięki którym każdy znajdzie tu coś dla siebie – oto powody, dla których warto odwiedzić ten zakątek świata. Państwem o olbrzymim potencjale turystycznym jest z pewnością Dominikana. Co zobaczyć podczas pobytu w tym regionie? Przeczytaj nasz poradnik!

Dominikana i jej miejsce na mapie świata

Dominikana leży na wyspie Haiti i zajmuje 2/3 jej powierzchni. Pozostałą część wyspy zajmuje państwo Haiti, które również cieszy się sporym powodzeniem wśród turystów. Sama wyspa jeszcze nie tak dawno znana była jako Hispaniola i miejsce, od którego Krzysztof Kolumb zaczął podbój Nowego Świata.

Charakterystyka kraju

Republika Dominikany zajmuje powierzchnię 48 734 km² i może się pochwalić zróżnicowaną rzeźbą terenu. Długość linii brzegowej tego kraju przekracza 1200 km, a to oznacza sporą ilość miejsc do plażowania. Górzyste tereny przyciągają z kolei miłośników pieszych wędrówek oraz przyrodniczych skarbów, na których brak Dominikana nie może narzekać.

Zobacz też:
Gdzie leży Dominikana? Co warto wiedzieć na temat geografii tego kraju?

Jednych do Dominikany przyciąga tropikalny klimat, a innych liczne atrakcje turystyczne i zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Kraj ten, znany jako stolica tytoniu, kusi również miłośników prawdziwych cygar. Co musisz zobaczyć w Dominikanie?

TOP 10. Największe atrakcje Dominikany

Co zobaczyć w Dominikanie? Oto kilka miejsc, które warto umieścić w planie podróży.

TOP 10. Santiago de los Caballeros

Santiago de los Caballeros jest drugim pod względem wielkości miastem w kraju oraz jednym z pierwszych, które powstały jeszcze pod koniec XV wieku w ramach europejskiej kolonizacji. W mieście tym warto zwiedzić katedrę z pięknymi witrażami, twierdzę San Luis oraz Museo Cultural, w którym można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat czasów prekolumbijskich. Na uwagę zasługuje również Museo Folklorico Don Tomas Morel, znane z ciekawej kolekcji masek karnawałowych.

TOP 9. La Romana

Ta miejscowość zapewnia piękne widoki na wody Morza Karaibskiego oraz bogatą ofertę wypoczynkową. Historia La Romana sięga początków XVI wieku, kiedy Juan de Esquivel założył tu miasto. Jednak dopiero w XX wieku zaczęło ono zyskiwać na znaczeniu, dzięki czemu obecnie jest czwartym pod względem wielkości miastem Dominikany. To ważny ośrodek turystyczny zasługujący na lepsze poznanie.

W jego najbliższej okolicy znajduje się Bayahibe – miasto, które pierwotnie było niewielką osadą rybacką. Dziś jest ważnym kurortem przyciągającym rozwijającą się prężnie infrastrukturą.

TOP 8. Zatoka Samana

Zatoka i półwysep Samana to nie lada gratka dla tych, którzy interesują się przyrodą. Możliwość zobaczenia humbaków – wielkich ssaków morskich – przyciąga tu gości od połowy grudnia do marca. Wieloryby można podziwiać ze specjalnej wieży widokowej lub z pokładu wycieczkowego statku.

Zobacz też:
Dominikana – pogoda dla turystów. W jakim terminie zaplanować urlop w tym kraju?

Atrakcyjną propozycją dla turystów odwiedzających tę część Dominikany będzie spacer po terenie miasta Santa Barbara de Samana, mogącym pochwalić się ciekawą zabudową.

TOP 7. Park Narodowy Los Haitises

Wśród najważniejszych atrakcji w Dominikanie park ten zdecydowanie się wyróżnia. Dlaczego? Z pewnością ze względu na jego rozmiary i fakt, iż jest on największym obszarem chronionym na wyspie. Zobaczyć tu można lasy namorzynowe i tropikalne ptaki, a wielkie wrażenie robią też wapienne jaskinie. W czasach Indian Taino były one ważnymi miejscami kultu religijnego, o czym do dziś przypominają tajemnicze petroglify. Ta część kraju przyciąga też podwodnym królestwem, które można odkryć w trakcie nurkowania.

TOP 6. Wodospady Damajagua

To jedno z tych miejsc, które opisuje każdy przewodnik turystyczny po Dominikanie. System 27 wodnych kaskad robi wrażenie, podobnie jak znajdujące się w ich pobliżu laguny. Otoczone tropikalnymi lasami wodospady są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na północnym wybrzeżu Dominikany. Każdy, kto chce odwiedzić to miejsce, musi skorzystać z usługi miejscowego przewodnika oraz zapłacić za wstęp do rezerwatu przyrody. Warto jednak zainwestować w taką wycieczkę, gdyż jest ona jedyną w swoim rodzaju okazją do nacieszenia się widokiem rzadkich gatunków drzew, ptaków oraz płazów.

Zobacz też:
Saona Island – poznaj należącą do Dominikany wyspę, która nazywana jest perłą Karaibów!

TOP 5. Wodospad El Limon

Będąc w Dominikanie, trzeba zobaczyć również El Limon kolejny wodospad, który niewątpliwie na każdym zrobi wrażenie. Ma 52 metry wysokości, a zachwycające otoczenie sprawia, że jest uważany za jedną z najciekawszych tego typu atrakcji w kraju. Monumento Natural Salto El Limon jest jednym z najważniejszych pomników przyrody, a prowadzący do niego szlak ma 2 km długości. Choć jest on dość krótki, jego pokonanie może każdemu dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Jak tu dotrzeć? Najlepiej z miejscowości Las Terrenas, z której odjeżdżają lokalne autobusy do miejscowości El Limon.

TOP 4. Puerto Plata

Srebrny Port to dominikański kurort, na którego terenie znajdują się kolonialne domy w stylu wiktoriańskim oraz takie ciekawostki, jak Muzeum Bursztynu czy rozlewnia rumu. Osoby, które postanowią spędzić tutaj wakacje, będą mogły do woli spacerować nadmorską promenadą oraz bawić się w parku wodnym. A co z tymi, którzy chcą się nacieszyć pięknymi widokami?

Nad miastem wznosi się Pico Isabel de Torres (799 m n.p.m), a dostanie się na jego szczyt umożliwia kolejka linowa – jedyna tego typu atrakcja w Dominikanie. Góra ta przyciąga również ogrodem botanicznym oraz kopią rzeźby Chrystusa Króla z Rio de Janeiro.

TOP 3. Punta Cana

Punta Cana jest najbardziej na wschód wysuniętym przylądkiem kraju, a piękne widoki na Ocean Atlantycki sprawiły, że stał się również najważniejszym regionem turystycznym Dominikany. Miejsce to kusi nowoczesną strefą hotelową oraz pięknym wybrzeżem. Czekają tu m.in. takie atrakcje, jak rezerwat Indian Eyes, park ekologiczny, marina oraz pola golfowe. Dzięki temu każdy gość znajdzie tu dla siebie coś ciekawego i spędzi wolny czas zgodnie ze swoimi preferencjami.

Zobacz też:
Dominikana – waluta. Czym jest peso? Jaka jest jego wartość?

TOP 2. Wyspa Saona

Ta wyspa to nie lada gratka dla miłośników plażowania. Urzeka rajski krajobraz tego miejsca oraz jego kameralny charakter. Dopływa tu wycieczkowy katamaran, dzięki któremu każda osoba spędzająca wakacje w Dominikanie może się tu dostać np. z Punta Cana. Wyjątkową cechą tego miejsca jest fakt, że mimo zachwycającej plaży i oszałamiających widoków, na terenie wyspy nie znajdziemy ani jednego hotelu. Efekt? Choć każdego dnia odwiedza ją około 2 tysięcy osób, wyspa zachowała dziewiczy i dziki charakter.

TOP 1. Santo Domingo

Stolicą Republiki Dominikany jest Santo Domingo – piękne miasto, które może się pochwalić wieloma ciekawymi zabytkami. Kolonialny charakter sprawił, że część miasta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z najważniejszych zabytków jest tu katedra Santa María de la Encarnación. Tę najstarszą świątynię na terenie Nowego Świata charakteryzuje majestatyczna bryła, w której mieszają się ze sobą style: gotycki, renesansowy i barokowy.

Stolica Dominikany może się też pochwalić najpiękniejszymi domami kolonialnymi w kraju, ogrodem botanicznym oraz Akwarium Narodowym. Będąc w Dominikanie, warto też zwiedzić miejscową Latarnię Kolumba, która znana jest jako mauzoleum tego słynnego podróżnika.

Chcesz odpocząć na plaży? Oto te najpiękniejsze

Dominikana to nie tylko raj dla miłośników zabytków, ale i dla tych, którzy kochają sporty wodne popularne jest tu nurkowanie wśród raf koralowych i kitesurfing. Nie brak tu również miejsc atrakcyjnych dla tych, którzy lubią leżeć na plaży, podziwiać palmy kokosowe i kąpać w turkusowej wodzie. Gdzie warto się wybrać podczas pobytu w Dominikanie?

Zobacz też:
Dominikana – atrakcje, których nie możesz pominąć. Gdzie warto się wybrać?

Najpiękniejsze plaże to:

  • plaża Dorada w Puerto Plata, mogąca pochwalić się dobrym zagospodarowaniem i położeniem w pobliżu hoteli all inclusive;
  • Playa Punta, kusząca dobrymi warunkami do relaksu;
  • Playa Bavaro w pobliżu Punta Cana, otoczona hotelami i barami, w których serwowany jest karaibski rum;
  • Playa Rincon na Półwyspie Samana, której największymi walorami jest dziki charakter, krystalicznie czysta woda i biały piasek;
  • Kite Beach – wymarzone miejsce dla amatorów sportów wodnych.

Dominikana to raj na ziemi, a miejsc godnych lepszego poznania jest tu znacznie więcej. Ten skrawek Karaibów zachwyca, a urlop na jego terenie będzie dla wielu osób niezapomnianą przygodą.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.