Pora deszczowa Tajlandia – czy warto wtedy jechać na wakacje? Jak pogoda panuje w czasie pory deszczowej w Tajlandii?

Pora sucha i pora deszczowa. Tajlandia posiada właściwie dwie pory roku. Jaka pogoda panuje w Tajlandii w porze deszczowej i czy warto wtedy planować swój urlop? Podpowiadamy i wyjaśniamy różnicę między porą deszczową a porą suchą.

pora deszczowa tajlandia
Ocena

Tajlandia to jednej z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Egzotyczny kraj słynie z pięknych plaż, wysokiej temperatury, spokojnego morza i dobrej pogody. Wszystko zmienia się, kiedy nadchodzi pora deszczowa. Tajlandia wówczas staje deszczowa, parna i niekiedy chłodna. Czy faktycznie? Jak zaplanować swój urlop, żeby cieszyć się piękną pogodą i czy faktycznie wczasy w okresie monsunowym są kiepskim pomysłem?

Pora sucha i pora deszczowa – Tajlandia pogoda

Tajlandia jest położona w strefie klimatu zwrotnikowego, a jej południowa część w strefie klimatu równikowego. W zależności od regionu wyróżnia się dwie lub trzy pory roku:

  • chłodną
  • gorącą
  • deszczową

Pora sucha – Tajlandia

Pora chłodna trwa między listopadem a lutym. Temperatura wówczas nie przekracza 28-32 stopni Celsjusza, ale w nocy robi się chłodniej. Pora gorąca trwa od marca do kwietnia. Temperatury sięgają wówczas do 40 stopni Celsjusza, robi się także bardziej duszno i zmienia się wilgotność powietrza. Obie pory – gorąca i chłodna należą do pory suchej, czyli okresu, w którym miesięczna suma opadów nie przekracza 60 mm. Co właściwie oznacza niemal całkowity brak deszczu.

Pora deszczowa – Tajlandia

Pora deszczowa w Tajlandii zaczyna się w połowie maja i trwa aż do końca października. Intensywność opadów i temperatura zależy wtedy od części kraju. W centrum są to słabe opady i temperatura w okolicach 30°C. Na południowo-zachodnim wybrzeżu pora deszczowa ma dość intensywny przebieg, na czym cierpi większość zlokalizowanych tam kurortów. Najbardziej deszczowym regionem kraju jest wschód Tajlandii, gdzie pora monsunów objawia się zwykle z całą mocą, a dni są naprawdę deszczowe.

Kiedy warto jechać do Tajlandii?

Przyjęło się, że najlepszym okresem do zwiedzania Tajlandii jest pora sucha gorąca. Turyści zwykle wybierają się więc na wakacje w okresie od marca do kwietnia. Popularnym terminem jest także pora sucha zimna, czyli grudzień, styczeń i luty. Nieco niższe temperatury dla wielu obcokrajowców są nawet bardziej atrakcyjne. Cała okres suchy uznawany jest za wysoki sezon turystyczny. Oznacza to zwykle wyższe ceny oraz większą ilość turystów w popularnych miejscach. Czy faktycznie jest to najlepszy okres na wakacje w Tajlandii? Coraz częściej jest to poddawane wątpliwościom.

Gdy zaczyna się pora deszczowa, Tajlandia faktycznie turystycznie zamiera. Nie oznacza to jednak, że w każdej części Tajlandii występują rzęsiste ulewy. Gorsza pogoda faktycznie może się zdarzyć w takich kurortach jak Phuket czy Krabi, ale już położone na wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej, wyspy Ko Samui mogą się w tym samym okresie poszczycić ładną i bezchmurną pogodą. Pora deszczowa ma także stosunkowo łagodny przebieg w Bangkoku. To także idealny okres na zwiedzanie północy kraju, czyli okoli Chiang Mai, w której znajdują się liczne zabytki oraz trasy trekkingowe.

Pora deszczowa Tajlandia – dlaczego warto tu wtedy przyjechać?

Powszechnie negatywna opinia na temat wakacji w Tajlandii w sezonie deszczowym sprawia, że faktycznie miesiące od maja do października uznawane są za sezon niski. Na ulicach i w kurortach zamiera wówczas ruch, ale nie oznacza to, że w ogóle nie funkcjonują. Mniejszy ruch przekłada się za to na niższe ceny oraz krótszy czas oczekiwania na posiłek oraz brak kolejek do popularnych zabytków. Można także liczyć na większą dostępność miejsc noclegowych w atrakcyjnych obiektach.

Największą zaletą pory deszczowej w Tajlandii jest jednak przede wszystkim brak tłumów na plażach. Mimo, że Tajlandia i morze Andamańskie słyną z pięknych plaż, często są one słabo widoczne w obliczu ilości ludzi, którzy z nich korzystają, a znalezienie kameralnego i spokojnego miejsca do relaksu, wcale nie jest prostym zadaniem. Jeśli więc w danym regionie pora deszczowa przebiega w sposób umiarkowany, a warunki pogodowe są stabilne, zdecydowanie warto wybrać się do Tajlandii.

Pora deszczowa Tajlandia – fakty i mity

Jak wygląda pora deszczowa? Tajlandia to rozległy kraj po dzielony na liczne regiony. Duża rozpiętość geograficzna sprawia, że klimat nie jest identyczny. Dobrą pogodą w trakcie pory deszczowej mogą poszczycić się prowincje położone na północy i zachodzie kraju. To m.in. miejsca takie jak Koh Samui, Bangkok czy Chiang Mai. Pora deszczowa oznacza także niższe ceny oraz brak tłumów na plaży. To bardzo dobry czas na wakacje.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *