Khao Sok – wycieczka w najpiękniejsze zakątki dżungli Tajlandii. Informacje praktyczne i kompletny poradnik zwiedzania

Park Narodowy Khao Sok to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć. Na terenie parku znajduje się najstarszy las deszczowy oraz zjawiskowe jezioro Cheow Lan. Jak zaplanować wycieczkę i co warto zobaczyć podczas wizyty w parku? Przedstawiamy najważniejsze informacje!

khao sok
Ocena

Wakacje w Tajlandii kojarzą się głównie z plażą, rajskimi wyspami oraz malowniczymi zatokami. Tajlandia ma również dużo do zaoferowania w głębi lądu. Przykładem może być Park Narodowy Khao Sok. Majestatyczne wapienne góry, głębokie jeziora, bujny las tropikalny oraz niezliczone jaskinie i wodospady, z pewnością zachwycą każdego turystę. Gdzie znajduje się Khao Sok? Jak tam dotrzeć? I ile dni warto poświęcić na wizytę w parku?

Park Narodowy Khao Sok – informacje praktyczne

Park Narodowy Khao Sok znajduje się w prowincji Surat Thani, na przesmyku oddzielającym Morze Andamańskie i Zatokę Tajską. Park zajmuje powierzchnię około 739 km kwadratowych. Park został utworzony w 1980 roku i należy do jednego z najstarszych rezerwatów w Tajlandii. Na terenie parku znajduje się najstarszy na świecie dziewiczy las tropikalny, którego wiek sięga 160 milionów lat(!). Jedną z głównych atrakcji parku jest także malownicze jezioro Cheow Lan, które powstało na skutek zalania elektrowni w 1982 roku.

Khao Sok jest zlokalizowany między innymi popularnymi wśród turystów miejscami w Tajlandii. Na południu znajdują się m.in. wyspy Phuket, Koh Samui, prowincja Krabi oraz Khao Lak. Będąc na wakacjach w tym regionie, zdecydowanie warto wygospodarować choć jeden dzień na wycieczkę do Khao Sok. Wizyta z pewnością sprawi dużą przyjemność osobom, które lubią ciszę i kontakt z naturą. Optymalna długość pobytu w parku to 2, 3 dni.

Na terenie parku można podziwiać liczne okazy fauny i flory. Podczas spaceru można napotkać m.in. raflezję, czyli egzotyczny kwiat wydający specyficzną woń padliny, która przyciąga zapylające je muchówki. Na terenie parku żyją setki gatunków egzotycznych ptaków oraz takie zwierzęta jak m.in. tygrysy, lamparty, niedźwiedzie malajskie, dzioborożce, gibony, gaury i wiele innych gatunków. Bezpieczne zwiedzanie umożliwiają wytyczone ścieżki i szlaki turystyczne.

Jak dojechać do Parku Narodowego Khao Sok?

Dojazd do Khao Sok jest możliwy na kilka sposobów. Najprościej można tu dotrzeć, korzystając ze zorganizowanej wycieczki. Dojazd na własną rękę wymaga nieco więcej logistyki, ale z pewnością będzie tańszy i bardziej satysfakcjonujący, tym bardziej, że po drodze jest sporo do zobaczenia. Jak dojechać do Khao Sok?

 • Dojazd z Bangkoku – umożliwi nam nocny autobus lub pociąg, który zawiezie nas do Surat Thani, gdzie trzeba poszukać przesiadki do Surat Thani. Z pomocą przychodzi lokalna komunikacja lub taksówki. Zaletą tej opcji jest fakt, że na podróż wykorzystujemy noc, a rankiem jesteśmy już w dżungli. Z Bangkoku możemy także dotrzeć do Surat Thani za pomocą samolotu, któregoś z niedrogich, lokalnych przewoźników. Dalej wystarczy tylko znaleźć minivana lub taksówkę, która podrzuci nas na teren parku.
 • Dojazd od strony Zatoki Tajskiej – jeśli spędzasz wakacje, na którejś z wysp Zatoki Tajskiej lub w prowincji Krabi, możesz skorzystać usług agencji turystycznych, które organizują transport speedboardem i dalej transportem łączonym aż na teren parku. Niewielka odległość sprawia, że jest to stosunkowo tania i wygodna opcja.

Co zobaczyć w Khao Sok? Największe atrakcje

Park Narodowy Khao Sok obfituje w atrakcje naturalne. W zależności od preferencji możesz zdecydować się któryś z wariantów samodzielnego zwiedzania lub wycieczkę fakultatywną. Oto garść inspiracji!

Wycieczka do Jeziora Cheow Lan i nocleg w domku na drzewie

Jedną z głównych atrakcji Parku Narodowego Khao Sok jest wycieczka do jeziora Cheow Lan i noc w klimatycznych domkach na drzewie. Wycieczka obejmuje transport minivanem i rejs po lazurowych wodach jeziora Cheow Lan. Podróż longboatem oferuje wspaniałe widoki na wapienne formacje skalne, które odcinają się od tafli wody i zielonego tła dżungli. Po zakończonym rejsie następuje zakwaterowanie w domkach z bambusa i czas wolny. Każdy z noclegów ma na wyposażeniu kajak, którym można popływać po jeziorze na własną rękę.

Trekking przez dżunglę

Park Narodowy Khao Sok to także raj dla miłośników trekkingu. W zależności od wybranej opcji możliwy jest trekking przez dżunglę do położonego wyżej punktu widokowego lub trekking do jaskiń, połączony z ich eksploracją. Popularne kierunki wycieczek stanowią:

 • Khlong Sok Viewpoint
 • Sorn Viewpoint
 • Khao Sok Viewpoint
 • Viewpoint Khao Sok

Ciekawą opcją jest także wycieczka do położonych w głębi lasów wodospadów. Ich liczne kaskady tworzą naturalne baseny, w których możesz się kąpać oraz odpocząć od wysokiej temperatury. Z uwagi na obecność dzikich zwierząt, wycieczki odbywają się najczęściej pod okiem lokalnego przewodnika.

Co zabrać ze sobą na wycieczkę?

Pobyt w Parku Narodowym Khao Sok to nieco inna forma turystyki niż wypoczynek na plaży. Chcąc dobrze przygotować się do wycieczki, warto więc wziąć ze sobą rzeczy i ubrania, które sprawią, że zwiedzanie będzie bardziej komfortowe. Wśród nich powinny się znaleźć:

 • wygodne i lekkie buty – przydatne podczas trekkingu.
 • bluza z długim rękawem – w razie wahań temperatury w nocy.
 • środek na owady – las deszczowy obfituje w komary i inne owady.
 • powerbank – na wypadek braku prądu podczas noclegu w bambusowych domkach.
 • latarka – przydatna w nocy.

Khao Sok – miejsce, które trzeba odwiedzić

Park Narodowy Khao Sok znajduje się w prowincji Surat Thani w południowej części Tajlandii. Na terenie parku mieści się najstarszy na świecie dziewiczy las deszczowy. Park jest ostoją życia niezliczonych gatunków ptaków oraz roślin. Dżungla zamieszkiwana jest również takie zwierzęta jak tygrysy, lamparty czy dzioborożec.

Zwiedzając park, możesz skorzystać z wielu wycieczek fakultatywnych lub indywidualnych tras zwiedzania. Największą atrakcją parku jest rejs po jeziorze Cheow Lan oraz trekking do ukrytych w dżungli wodospadów lub punktów widokowych. Warto także spędzić noc w klimatycznym domku z bambusa na drzewie. Dojazd do parku jest możliwy od strony Bangkoku, Krabi i popularnych wysp Zatoki Tajskiej.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *