Wyspa Koh Chang – rajskie wczasy w Tajlandii. Jakie atrakcje czekają na turystów i co warto zobaczyć podczas pobytu na Ko Chang?

Tajlandia to kraj, który bez wątpienia obfituje w malownicze, rajskie wyspy. Jedną z nich jest położona w basenie Morza Andamańskiego Koh Chang – rajski zakątek bez tłumów turystów. Jakie atrakcje oferuje wyspa i kiedy warto się tu wybrać? Przedstawiamy praktyczne informacje i garść inspiracji.

koh chang
Ocena

Koh Chang to jedna z niewielu wysp w Tajlandii, które zachowały swój dziewiczy charakter. Jest to w dużej mierze zasługą parku narodowego, który obejmuje niemal całą powierzchnię wyspy. Znajdują się tutaj także resorty, które oferują turystom możliwość spędzenia wakacji w raju. Wyspa jest jednak dużo mniej komercyjna niż inne kurorty w regionie. Co warto o niej wiedzieć i jak najlepiej dostać się na Koh Chang?

Koh Chang – informacje praktyczne

Koh Chang to druga co do wielkości wyspa w Tajlandii (po Phuket). Koh Chang ma 30 km długości i 14 km szerokości. Wyspa posiada piękne plaże i malownicze zatoki, ale w większości jest bardzo górzysta. Planując zwiedzanie wyspy, warto zdecydować się na wypożyczenie skutera, który umożliwi ci odwiedzenie różnych zakątków wyspy. Górzysty charakter wyspy sprawia, że na kierowców czekają tu liczne podjazdy oraz strome zakręty. Dodatkową trudnością może okazać się lewostronny ruch. Warto więc już wcześniej, nabrać pewnej wprawy w kierowaniu pojazdem.

Wyspa Koh Chang jest znacznie mniej skomercjalizowana niż Krabi, Phi Phi czy Phuket. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie ma tu turystów, jednak jest ich znacznie mniej. Nie zobaczymy tu również ogromnych kompleksów hotelowych czy nachalnej infrastruktury przy plaży. Dominuje kameralna zabudowa i niewielkie bungalowy. Wyspa jest także bardzo czysta, co dotyczy zarówno zabudowań, jak i piasku na plaży oraz naprawdę krystalicznej wody.

Na Koh Chang najlepiej wybrać się między grudniem a kwietniem, czyli w porze suchej. Wówczas ceny są tu nieco droższe, ale możemy liczyć na piękną pogodę i idealne warunki do plażowania. Od maja do października trwa sezon deszczowy. Zdarzają się wówczas gwałtowne ulewy, które rzadko kiedy trwają jednak cały dzień.

Jak dostać się na wyspę Koh Chang?

Najlepszą formą transportu na wyspę Koh Chang jest samolot z Bangkoku. Połączenia lotnicze na pobliskie lotnisko lądowe Trat odbywają się kilka razy dziennie. Lot wynosi 40 minut i jest obsługiwany przez lokalnych, niedrogich przewoźników. Po wyjściu z samolotu można zarezerwować transfer do hotelu, który obejmuje również przeprawę promową na wyspę. Koszt to około 500 tbh. Z Bangkoku kursują również autobusy, które zatrzymują się w pobliżu przystani promowej. Wówczas podróż wynosi kilka godziny. Droższą alternatywą jest dojazd taksówką. Ostatni odcinek zawsze pokonujemy promem.

Rajskie plaże na Koh Chang

Na Koh Chang znajduje się wiele plaż rozrzuconych po każdej stronie wyspy. Wśród nich znajdują się zarówno samotne, kameralne zatoki, jak i szerokie plaże z infrastrukturą dla turystów. Które z nich warto odwiedzić podczas pobytu?

White Sand Beach

White Sand Beach to najpopularniejsza plaża na wyspie. Znajduje się tu najlepiej rozwinięta infrastruktura, a co za tym idzie najwięcej turystów. Plażowicze mogą cieszyć czystym białym piaskiem, łagodnym zejściem do wody oraz możliwością nauki nurkowania lub sesją masażu tajskiego. W linii brzegowej skupiają się drogie hotele oraz rańsze drewniane bungalowy. Plaża jest szeroka i długa, dzięki czemu sprzyja nadmorskim spacerom.

Klong Prao

Plaża Klong Prao jest podzielona na dwie części. Naturalną granicę tworzy tu rzeka, która właśnie w tym miejscu wpada do zatoki. Miejsce oferuje kameralną atmosferę oraz możliwość spokojnego relaksu. Przy plaży znajdują się nieliczne butikowe hotele oraz klimatyczne bungalowy, których próżno jednak szukać na booking.com

Lonely Beach

Ta plaża uznawana jest na za oazę spokoju. Plaża znajduje się w pewnym odosobnieniu od centrum wyspy, dzięki czemu jest znacznie spokojniejsza. Na turystów czekają nieliczne knajpki, w których serwowane są owoce morza, oraz w których można posłuchać na żywo lokalnej muzyki. Nadmorski krajobraz uzupełniają charakterystyczne parasole wyplatane ze słomy oraz liczne palmy w pasie przybrzeżnym.

Kai Bae Beach

Kai Bae Beach to bardzo spokojna i cicha okolica. Plaża ma kilka metrów szerokości i stwarza możliwość komfortowego wypoczynku. Klimatu dodają porastające plaże palmy, które równocześnie zapewniają niezbędny cień w upalne dni. Plaża posiada łagodne zejście do morza i cechuje się spokojną wodą. To dobre miejsce do nurkowania lub pływania kajakiem.

Wczasy na Koh Chang – jakie atrakcje?

Spędzając wakacje na Koh Chang, koniecznie wybierz się na trekking do wodospadu Klong Phlu. Szlak do wodospadu jest świetnie oznaczony i wiedzie przez tropikalną dżunglę. Bujna zielona roślinność zapewnia cień i przyjemny chłód. Nagrodą za wysiłek jest możliwość kąpieli u stóp wodospadu. Koniecznie zabierz ze sobą strój kąpielowy!

Na wyspie możesz także wypożyczyć kajak i popłynąć na bezludną wyspę Koh Man Nai. To idealne miejsce na leniwe popołudnie z dala od innych ludzi. Kajakiem możesz także zwiedzać wybrzeże Kon Chang. To idealny sposób, aby odkryć malownicze zatoczki i zobaczyć krajobraz wyspy od strony wody.

Większość powierzchni wyspy stanowi obszar parku narodowego. W głębi lądu znajduje się pięć ośrodków, w których można zobaczyć egzotyczne zwierzęta. Jedną z wątpliwych atrakcji tego typu miejsc jest m.in. przejażdżka na słoniu, na którą niestety nie brakuje chętnych.

Turyści mogą także skorzystać z licznych kursów. Na Koh Chang znajdują się liczne szkoły nurkowania i surfingu. Oprócz tego w ofercie znajdują się kursy kuchni lokalnej, kursy egzotycznego tańca oraz gry na klasycznych tajskich instrumentach.

Atrakcje wokół wyspy

Z Koh Chang możesz także wybrać się na wycieczkę w celu zobaczenia innych wysp, które nalezą do Morskiego Parku Narodowego Mu Ko Chang. Powierzchnia parku obejmuje około 60 wysp oraz aż 16 km2 rafy koralowej. W ofercie lokalnych przewoźników znajdziesz dwiet trasy wycieczek:

  • 4 islands – podczas wycieczki odwiedzisz 3 rajskie plaże oraz będziesz mieć okazję dwukrotnie uprawiać snorkeling pośród rafy i kolorowych rybek.
  • 5 islands  – podczas wycieczki odwiedzisz 4 rajskie plaże na okolicznych wyspach oraz będziesz mieć okazję dwukrotnie uprawiać snorkeling.

W koszt wycieczek wliczony jest lunch, który serwowany jest na jednej z odwiedzanych plaż. Wycieczkę można odbyć dużą łodzią lub klimatycznym speedboatem.

Koh Chang – rajska wyspa Tajlandii

Określenie rajska wyspa w Tajlandii jest zdecydowanie nadużywane. W przypadku Koh Chang trudno jednak uniknąć takich skojarzeń. Wyspa jest przestrzenna, a zarazem pozbawiona tłumów turystów. Plaże zachwycają białym piaskiem, a lazurowa woda skrywa fascynujące, kolorowe rady. W głębi wyspy znajduje się dżungla i liczne ścieżki trekkingowe. Wyspa jest także znakomitym punktem wypasowym do odbywania wycieczek statkiem lub kajakiem.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *