Ajutthai – odwiedź ruiny starożytnej stolicy Tajlandii

Ajutthai, lub Ayutthaya, to pozostałości po czasach świetności starożytnej cywilizacji Tajlandii. Kup bilety do historycznego parku, by na własne oczy zobaczyć imponujące pałace dawnych władców i majestatyczne świątynie.

ajutthai

Ajutthai to archeologiczny skarb Tajlandii. Dziś łatwo przeoczyć to miejsce podczas wędrówki po pięknych miastach i egzotycznych zakątkach tego kraju. Jednak niegdyś było to tętniące życiem centrum handlu i władzy. Kup bilet to historycznego parku Ajutthai, by podziwiać ruiny pałaców, klasztory, świątynie, kamienne posągi Buddy i muzeum tego starożytnego miasta.

Ajutthai – co to za miejsce?

Ajutthai to miasto w Tajlandii, które jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Znajduje się ono 85 kilometrów na północ od Bangkoku. Położone jest nad rzeką Menam, w rejonie, który słynie z rybołówstwa. Odwiedzając to miejsce koniecznie spróbuj lokalnych przysmaków!

Ajutthai zostało założone w 1351 roku przez króla Ramathibodi I. Z czasem miasto to rosło w siłę, potęgę i ludność – na początku XVIII wieku mieszkało tu tyle ludzi, ile w tym czasie zasiedlało Londyn i Paryż łącznie! Jednakże w 1768 roku nastał jego tragiczny koniec – armia birmańska prawie całkowicie zrównała je z ziemią. 

Zobacz też:
Koh Tao – jak spędzić czas na Wyspie Żółwia w Tajlandii? Atrakcje, plaże, transport na wyspę Koh Tao.

Opuszczone miasto stopniowo coraz bardziej zarastało dżunglą, a do dziś pozostał jedynie park historyczny. Kup bilety do Ajutthai, by przenieść się do czasów świetności dawnej stolicy Syjamu.

Ajutthai – cena

Wstęp do samego parku jest darmowy. Jednakże wejście do niektórych większych świątyń kosztuje około 6 zł lub mniej. Warto też skorzystać z wynajmu rowerów, które są przyjemnym sposobem na zwiedzanie Ajutthai. Koszt całodniowego wynajmu wynosi 4-13 zł. Możesz też postawić na wygodne podróżowanie tuk-tukiem z kierowcą. Jest to niewielki pojazd przypominający wózek golfowy. Cena jego wynajęcia waha się około 30 zł za godzinę lub 130 zł za dzień.

Warto skorzystać też z organizowanych wycieczek z Bangkoku. W cenie 230-720 zł możesz cieszyć się grupowym lub prywatnym jednodniowym zwiedzaniem z przewodnikiem i transportem. Kup bilety na wycieczkę do Ajutthai, starożytnego miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ajutthai – bilety

Ajutthai – przydatne informacje

Ajutthai – adres 196 หมู่ที่ 4 Khlong Tho Rd, Pratu Chai Sub-district, Phra Nakhon Si Ayutthaya District, Phra Nakhon Si Ayutthaya 13000, Thailand
Ajutthai – powierzchnia parku 289 ha
Ajutthai – godziny otwarcia codziennie od 8:30 do 18:30
Ajutthai – telefon kontaktowy +66 35 242 286
Ajutthai – dojazd dojazd z Bangkoku jest stosunkowo prosty – możesz dostać się do Ajutthai samochodem, pociągiem, autobusem, mini-busem lub łodzią
Ajutthai – strona internetowa https://ww2.ayutthaya.go.th/frontpage
Zobacz też:
Pora deszczowa Tajlandia – czy warto wtedy jechać na wakacje? Jak pogoda panuje w czasie pory deszczowej w Tajlandii?

 

Mimo swojego upadku setki lat temu, Ajutthai wciąż zachwyca tysiące odwiedzających swoim majestatem. Odwiedź to starożytne miasto Tajlandii, by poznać dziedzictwo tego kraju od całkiem innej strony.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *