Zatoka Tajlandzka – rajskie plaże, tajemnicze zatoki i świątynie. Co warto o niej wiedzieć i zobaczyć podczas wakacji?

Zatoka Tajlandzka to jedno z najważniejszych miejsc na turystycznej mapie Tajlandii. Zatoka obfituje w piękne plaże, liczne wyspy oraz kurorty, do których przyjeżdżają obcokrajowcy oraz sami Tajlandczycy. Gdzie dokładnie znajduje się Zatoka Tajlandzka i co warto zobaczyć?

zatoka tajlandzka
Ocena

Zatoka Tajlandzka to region, w którym znajdują się wszystkie bogactwa krajobrazowe, z których słynie Tajlandia. Są to szerokie, piaszczyste plaże, ukryte pośród klifów zatoki oraz tropikalne dżungle porastające zbocza w głębi lądu. Na terenie zatoki Tajlandzkiej znajduje się wiele Parków Narodowych oraz archipelagów niewielkich wysepek. Do najchętniej odwiedzanych kurortów w zatoce tajskiej należą Koh Phangan, Kon Samui oraz Koh Tao. Będąc na wybrzeżu, warto odwiedzić miasteczko Nakhon Si Tammarat oraz jedną z najciekawszych tajskich świątyń Wat Phra Mahathat.

Zatoka Tajlandzka – geografia

Zatoka Tajlandzka to rozległy i płytki akwen zlokalizowany w zachodniej części Oceanu Spokojnego oraz w południowo-wschodniej części Morza Południowochińskiego. Zatoka wcina się na 720 km między nasadę Półwyspu Malajskiego a południowe brzegi Półwyspu Indochińskiego. Zatoka posiada rozwiniętą linię brzegową, wzdłuż której znajdują się liczne wyspy, zatoki i rafy koralowe. Do zatoki Tajlandzkiej uchodzi rzeka Menam, nad którą położony jest główny port oraz stolica Tajlandii – Bangkok. Średnia roczna temperatura wody w zatoce wynosi 27°C. W najgłębszym miejscu zatoka ma 84 m głębokości.

Najważniejsze wyspy i kurorty w Zatoce Tajlandzkiej

Zatoka Tajlandzka słynie z licznych kurortów, które w znakomitej większości zlokalizowane są na wyspach. Jakie są najważniejsze wyspy Zatoki Tajlandzkiej i gdzie warto wybrać się na wakacje?

Koh Samui

Koh Samui to zarówno nazwa popularnej turystycznie wyspy, jak i całego archipelagu. Miejsce słynie ze względu na liczne walory przyrodnicze i turystyczne. Na Samui znajdują liczne luksusowe hotele oraz klimatyczne bungalowy. Wyspa słynie z szerokich piaszczystych plaż i dobrej infrastruktury turystycznej. Na Koh Samui znajduje się lotnisko, na którym lądują bezpośrednie samoloty z Bangkoku.

Koh Phangan

Wyspa o imprezowym charakterze. Popularna wśród młodzieży i turystów z zagranicy. Na plaży w każdą pełnię księżyca odbywa się od lat 80. tych impreza ku czci pełni księżyca. Full Moon Party przyciąga w sezonie nawet 30 tys. osób. Na Phangan znajdują się także kameralne plaże i zatoki. Wyspa posiada także wiele ciekawych tras trekkingowych po dżungli.

Koh Tao

Słynna wyspa, która swoim kształtem przypomina żółwia. Wyspa Tao każdego roku przyciąga miłośników nurkowania i snorkelingu, którzy mogą tu podziwiać kolorową rafę oraz podwodne łąki. Wyspa posiada piękne plaże i czystą wodę. Równocześnie jest dość spokojna i pozwala na relaks.

Zatoka Tajlandzka – turystyczna stolica Tajlandii

Zatoka Tajlandzka to popularny wybór kierunku wycieczek do Tajlandii. Wybierając się tu na wakacje, możemy zobaczyć nie tylko stolicę kraju Bangkok, ale także prowincję Krabi oraz liczne wyspy i mniejsze archipelagi. Sprawne połączenia między najciekawszymi miejscami zapewniają lokalne loty oraz możliwość poruszania się między wyspami na speedboatach.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *