Pierwsza wzmianka o Ystad pochodzi z 1285 roku, kiedy to miasto zostało opisane jako mała wioska rybacka. W średniowieczu było ważnym ośrodkiem handlowym i należało do Danii. W 1658 roku przeszło pod panowanie szwedzkie. Ystad jest znane z dobrze zachowanego średniowiecznego centrum. Natomiast Ystad Studios znajduje się tuż za miastem i było wykorzystywane do kręcenia filmów i seriali telewizyjnych takich jak „Wallander” i „The Bridge”. Czytaj dalej!

Jaka jest historia Ystad?

Historia Ystad zaczyna się od założenia miasta w 1285 roku przez króla Magnusa Ladulåsa. Początkowo miało to być strategiczne centrum wojskowe do obrony przed Duńczykami, ale z czasem stało się miastem handlowym z dobrze prosperującym przemysłem rybnym. Wiele zabytków miasta pochodzi z okresu średniowiecza, w tym ratusz, klasztor i mury obronne.
W XVI wieku miasto Ystad było jednym z najbardziej ruchliwych portów w Szwecji, a także ważnym ośrodkiem przemysłu żelaznego i sukienniczego Groningen. Jednak rozkwit miasta zakończył się gwałtownie w XVII wieku, kiedy to zostało ono spustoszone przez pożar i zarazę. Dopiero w XIX wieku Ystad zaczęło się odradzać dzięki budowie linii kolejowej łączącej je z Malmo i Kopenhagą.
Dziś Ystad jest najbardziej znane jako miejsce akcji popularnych szwedzkich powieści kryminalnych Henninga Mankella. Miasto było również miejscem akcji kilku hollywoodzkich filmów, w tym „Dziewczyny z tatuażem” i „Mostu”.

Jaka jest liczba ludności Ystad?

Ystad zamieszkuje ponad 28 tys. osób. Większość ludności jest pochodzenia szwedzkiego, z niewielką mniejszością pochodzenia fińskiego. Miasto położone jest na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w najbardziej wysuniętej na południe części Szwecji. Ystad jest popularnym miejscem turystycznym ze względu na wiele średniowiecznych budynków i malownicze otoczenie.

Jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć? Jakie miejsca zwiedzać?

Ystad to niewielkie miasto położone w najbardziej wysuniętym na południe regionie Szwecji. Pomimo swojej wielkości, jest ono popularnym miejscem turystycznym, dzięki dobrze zachowanej architekturze i bogatej historii. Co warto zwiedzić w tym mieście?
Turyści mogą zwiedzać średniowieczne ulice i budynki Ystad, w tym XII-wieczne opactwo Ystad i XIV-wieczny zamek. W mieście znajduje się też wiele muzeów takich jak Muzeum Sztuki w Ystad i Muzeum Filmu. Warto też odwiedzić kościół św. Piotra.
Inną popularną atrakcją jest Ales stenar, znany również jako Ale’s Stones. Jest to megalityczny pomnik. Miejsce składa się z 59 stojących kamieni ułożonych w kształt statku. Uważa się, że pochodzi z późnej epoki brązu lub wczesnej epoki żelaza. Dokładne przeznaczenie pomnika nie jest znane, ale uważa się, że służył on jako miejsce pochówku lub miejsce o znaczeniu rytualnym. Obecnie Ales stenar jest popularnym miejscem turystycznym i stanowi ważną część historii Szwecji.
Ponadto miasto jest otoczone piękną przyrodą, z piaszczystymi plażami i lasami poprzecinanymi szlakami turystycznymi i rowerowymi. Mając tak wiele do zobaczenia i zrobienia, nic dziwnego, że Ystad jest jednym z najpopularniejszych szwedzkich ośrodków turystycznych.

Jaki jest klimat w mieście portowym Ystad?

Klimat w Ystad jest łagodny, z chłodnym latem i łagodną zimą. Średnia temperatura latem wynosi 22 stopnie Celsjusza, a zimą –2 stopnie Celsjusza. Opady deszczu są umiarkowane i rozłożone równomiernie w ciągu roku. Opady śniegu są również umiarkowane i zazwyczaj szybko topnieją. Klimat jest idealny do uprawy roślin, a gleba jest bardzo żyzna.

Jak wygląda scena kulturalna miasta?

Scena kulturalna miasta jest bardzo żywa i zróżnicowana. Istnieje wiele różnych rodzajów wydarzeń kulturalnych i atrakcji, którymi można się cieszyć. Od galerii sztuki i muzeów po muzykę na żywo i teatry, każdy znajdzie coś dla siebie. Miasto jest również domem dla wielu festiwali i wydarzeń w ciągu roku, które pokazują najważniejsze wydarzenia z życia Ystad.

Jak wygląda gospodarka miasta?

Ystad to miasto położone w najbardziej wysuniętej na południe części Szwecji. Z populacją nieco ponad 28 tys. osób jest jednym z mniejszych miast w kraju. Mimo niewielkich rozmiarów Ystad ma prężnie rozwijającą się gospodarkę. Miasto jest siedzibą wielu przedsiębiorstw, w tym dużej liczby firm produkcyjnych. Ystad ma także dobrze rozwiniętą branżę turystyczną.
Turyści przyjeżdżają do miasta, aby zobaczyć jego średniowieczne budowle i poznać tradycyjną szwedzką kulturę. Ystad jest ważnym ośrodkiem gospodarczym regionu i daje zatrudnienie wielu mieszkańcom okolic.
Ciągle pojawiają się nowe firmy, dzięki czemu nie brakuje możliwości dla osób szukających pracy. Stopa bezrobocia jest niska, a średnie wynagrodzenie wysokie. Koszty utrzymania są również stosunkowo niskie, co sprawia, że jest to świetne miejsce do życia i pracy.
Niezależnie od tego, jakie są twoje zainteresowania i umiejętności, w mieście prawdopodobnie znajdzie się praca dla ciebie.

Ystad to miasto położone w najbardziej wysuniętej na południe szwedzkiej prowincji Scania. Liczy nieco ponad 28 tys. mieszkańców. Rozkwit miasta nastąpił w XIV wieku, kiedy to stało się ono ważnym ośrodkiem handlowym. Obecnie głównymi gałęziami przemysłu w Ystad są turystyka i rybołówstwo. W mieście znajduje się także kilka muzeów i galerii sztuki. Ystad jest popularnym miejscem turystycznym ze względu na swoje zabytkowe budynki, piękne plaże i przyjazną atmosferę.


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety