Muzeum Vasa – słynna atrakcja Szwecji. Sprawdź, dlaczego warto zwiedzić wystawę w Sztokholmie!

Muzeum Vasa to jedna z największych atrakcji Sztokholmu. Mieści się w nim XVII-wieczny okręt „Vasa”, którego budowę rozpoczął król Gustaw II Adolf. Sprawdź, co warto wiedzieć o najciekawszym muzeum Skandynawii!

muzeum vasa

Muzeum Vasa to jedyne miejsce na świecie, gdzie można podziwiać imponujący statek pochodzący z XVII wieku. Co więcej, zachowało się aż 95-98% okrętu. 69-metrowy obiekt, ważący 1200 ton, pięknie zdobiony, wyposażony w 64 działa miał być potężną bronią w walce z Polską. Miał pomieścić aż 450 członków załogi, a zgodnie ze słowami konstruktorów i budowniczych był niezniszczalny. Stało się jednak inaczej – statek zatonął podczas swego pierwszego rejsu, co przyczyniło się do śmierci 50 marynarzy. Dziś, dumnie prezentuje swe piękno i zaprasza do zwiedzania. Podczas wycieczki po stolicy Szwecji nie można pominąć muzeum morskiego. Dlaczego?

Szwedzki statek – zwiedzanie

muzeum vasa budynek

Muzeum Vasa w Sztokholmie znajduje się na wyspie Djurgården. Swoje podwoje dla zwiedzających otworzyło 15 czerwca 1990 roku. Od tego czasu przez pokład okrętu przeszły tłumy turystów. Szacuje się, że co roku w muzeum statku pojawia się milion osób. To nie tylko najchętniej odwiedzane muzeum w Sztokholmie, ale placówka ciesząca się ogromną popularnością w całym kraju. Trudno wyobrazić sobie zwiedzanie miasta bez rzucenia okiem na wydobyty z dna okręt wojenny „Vasa”.kup bilety

Zobacz też:
Szwecja – waluta, która obowiązuje w tym kraju, to korona szwedzka. Kurs, wartość, zastosowanie i inne

Kilka poziomów i multimedialne wystawy

 

Ta niesamowita wystawa to aż 6 poziomów, dzięki którym można zwiedzić okręt od parteru aż do masztów. Kolejne poziomy to również ekspozycje i tematyczne wystawy. Na najwyższym znajduje się replika bocianiego gniazda, na którą również można wejść. Poszczególne wystawy przynoszą solidną dawkę wiedzy o życiu na pokładzie statku, jego historii, wydobywaniu wraku z dna morza. Warto również zwrócić uwagę na bogate rzeźbienia, zwłaszcza te znajdujące się na rufie. Multimedialne wystawy z interaktywnymi ekranami to kolejna atrakcja ciesząca się zainteresowaniem, zwłaszcza najmłodszych zwiedzających.

Kup bilet online i zobacz niesamowitą wystawę!

Symbol szwedzkiej potęgi

muzeum vasa statek

Budowa statku „Vasa” trwała od 1626 do 1627 roku. Rozmach, z jakim tworzono okręt, miał symbolizować potęgę kraju oraz rodu Wazów (stąd zresztą zaczerpnięto dla niego nazwę). 69 metrów długości, 52 metry wysokości, ponad 700 rzeźb przedstawiających lwy, postaci biblijne i wiele innych to tylko kilka najważniejszych cech charakterystycznych zachowanego obiektu. Uroczyście zwodowany 10 sierpnia 1628 roku, z postawionymi żaglami i 150 osobami na pokładzie, przechylił się na bok pod wpływem podmuchu wiatru i poszedł na dno. Królewski galeon przeleżał tam 333 lata. Miejsce położenia wraku ustalił badacz Anders Franzén. Proces wydobywania rozpoczął się 24 kwietnia 1961 roku.

Zobacz też:
Archipelag Sztokholmski na Morzu Bałtyckim w Szwecji – atrakcje, wycieczki, informacje dla turystów

Park Skansen

Na koniec koniecznie trzeba pospacerować po parku, czyli muzeum pod gołym niebem i ogrodzie zoologicznym. Na 30 hektarach rozmieszczono 140150 budynków (najstarszy prezentuje zabudowania XIV-wieczne), które mają obrazować życie w Szwecji. Część zoologiczna poświęcona jest zwierzętom żyjącym w Skandynawii – można spotkać tu renifery, rysie, niedźwiedzie, łosie, a także zwierzęta gospodarskie. W parku warto również odwiedzić akwaria z gatunkami ryb żyjącymi w Morzu Bałtyckim.kup bilety

Muzeum okrętu Vasa – przydatne informacje

muzeum vasa dziub

 

Przed zaplanowaniem zwiedzania, warto sprawdzić najważniejsze informacje:

Adres:  Galärarsvagän 14, wyspa Djurgården, Sztokholm, Szwecja
Godziny otwarcia: wrzesień–maj 10:00–17:00, w środy 10:00–20:00;

czerwiec-sierpień 8:30–18:00;

24, 31 grudnia oraz 4 czerwca 10:00–15:00

Bilety: Dorośli: 
  • 170 koron szwedzkich w okresie październik–kwiecień – kup bilet
  • 190 koron szwedzkich w okresie maj–wrzesień.

Dzieci do lat 18: wstęp bezpłatny

Dojazd do muzeum: Pieszo: 20 min od centrum miasta;

Tramwaj: z Dworca Centralnego nr 7 do przystanku Nordiska museet/Vasamuseet;

Autobus: nr 67 do przystanku Nordiska museet/Vasamuseet, 69 oraz 76 do przystanku Djurgårdsbron;

Metro: czerwona linia do stacji Karlaplan;

Prom: przez cały rok z Slussen, latem z Nybroplan.

Udogodnienia: Parking w pobliżu muzeum, parking dla niepełnosprawnych, restauracja, sklep muzealny, bezpłatne przewodniki w języku angielskim i szwedzkim, kącik dla dzieci
Zobacz też:
Malmo – Szwecja i jej urokliwe atrakcje

 

Museum Vasa to jedna z najsłynniejszych szwedzkich atrakcji. To nowoczesne muzeum morskie, które wielkością i ilością multimedialnych wystaw przyciąga rzesze turystów. Może i ciebie zainteresuje historia statku „Vasa”?


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.