Szwecja to ciekawy, choć mało popularny kierunek turystyczny. Polacy jadą do tego kraju przede wszystkim w celach zarobkowych. Nie powinno to dziwić – w Szwecji można naprawdę dobrze zarobić. Niezależnie od powodów, do takiej podróży należy się odpowiednio przygotować. Kluczowe są niezbędne dokumenty oraz pieniądze. Celem twojej podróży jest właśnie Szwecja? Waluta to temat, który powinieneś dobrze poznać. Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu!
Korona szwedzka – historia i podstawowe informacje
Zawiązanie Skandynawskiej Unii Monetarnej, do którego doszło w 1873 roku, dało początek walucie znanej jako „korona” (kr). W skład unii weszły Szwecja, Norwegia oraz Dania z Islandią. Choć porozumienie przestało funkcjonować po zakończeniu I wojny światowej, wszyscy członkowie pozostali przy wprowadzone wówczas walucie, ale dodając do niej drugi człon pochodzący od nazwy kraju. Tym sposobem powstały trzy waluty:
- korona szwedzka;
- korona norweska;
- korona duńska.
Podział waluty
1 korona szwedzka (kod: SEK) dzieli się na 100 öre. W obiegu znajdują się zarówno banknoty, jak i monety. Będąc w Szwecji, styczność będziesz miał z:
- monetami: 1, 5 i 10 koron szwedzkich;
- banknotami: 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 koron szwedzkich.
Kurs wymiany korony szwedzkiej (złotówki, dolary i euro)
Wahania kursu waluty Szwecji są w ciągu ostatnich lat minimalne. Korona nie reaguje za mocno na wydarzenia w Europie, a szwedzki rząd robi wszystko, żeby zachować jej stabilność. To się udaje, a sama waluta jest uznawana za jedną z najpewniejszych w całej Europie.
Na moment pisania artykułu oficjalny kurs korony szwedzkiej przedstawiał się następująco:
- 1 SEK = 0,45 PLN;
- 1 SEK = 0,094 EUR;
- 1 SEK = 0,095 USD.
Szwecja – waluta w gotówce, a może bankomaty i transakcje bezgotówkowe? Jak płacić?
Szwecja to kraj wysokorozwinięty, dlatego funkcjonowanie w nim – przynajmniej jeśli chodzi o płatności – nie powinno stanowić większego problemu. Bankomaty są ogólnodostępne, a w miastach – nawet mniejszych – nie brakuje banków. Wypłacanie gotówki nie będzie więc problemem, choć możliwe jest naliczanie prowizji. Zanim zdecydujesz się więc na skorzystanie z bankomatu, upewnij się, że będzie ci się to opłacało. Przed operacją powinna pojawić się informacja o wysokości dodatkowej opłaty.
Transakcje bezgotówkowe również nie stanowią problemów w Szwecji. Terminale płatnicze obsługujące najpopularniejsze karty, dostępne są w większości miejsc – sklepach, hotelach, ale również muzeach czy parkach rozrywki. W Szwecji płatność kartami kredytowymi lub debetowymi nie jest niczym niezwykłym i jest powszechnie używana. Zarówno przez miejscowych, jak i przyjezdnych.
Używanie gotówki to oczywiście zawsze dobre rozwiązanie, ale nie najwygodniejsze. Jeśli jednak je preferujesz, najlepiej, gdy w portfelu będziesz miał banknoty o nominałach 200 i 500 koron szwedzkich. Sporo za nie kupisz, a sprzedawca nie będzie miał problemu z wydaniem reszty. Jaka waluta będzie najlepsza? Miejscowa. Euro i dolary również łatwo wymienisz lub nimi zapłacisz, ale kurs może nie być korzystny.
Ceny w Szwecji
Szwecja to niestety drogi kraj. Dotyczy to takich kwestii jak zakwaterowanie, komunikacja miejska czy podatki, ale również towary pierwszej potrzeby. Jeśli więc pracujesz w tym kraju i sam zajmujesz się wyżywieniem albo wyjechałeś na samodzielnie zorganizowane wakacje, możesz przy kasie mocno się zdziwić. Wiele produktów jest wyraźnie droższych niż w Polsce.
Oto przykłady:
- chleb – bochenek: 25,00 SEK;
- masło – kostka: 25,00 SEK;
- jajka – 10 sztuk: 25,00 SEK;
- szynka – 1 kilogram: 180,00 SEK;
- pomidory – 1 kilogram: 24,00 SEK;
- ziemniaki – 1 kilogram: 9,00 SEK;
- ryż – 400 gramów: 15,00 SEK;
- makaron – 400 gramów: 12,00 SEK.
Wyjeżdżasz do Szwecji w 2022 roku? Przygotuj się na spore wydatki. Ceny idą w górę. Oczywiście – podobnie jest z zarobkami Szwedów. Jednak jako przyjezdny z Polski na pewno zauważysz, że życie w tym kraju jest dość drogie. Chcesz się wycofać? Niepotrzebnie! Gdy znajdziesz pracę na miejscu, szybko zrozumiesz, że bez problemu wystarczy ci pieniędzy na zaspokajanie potrzeb, a dodatkowo – zawsze coś zostanie w portfelu. Jeśli chodzi o Szwecję, waluta – czyli korona – przyda ci się szczególnie na początku podróży. Zawsze dobrze mieć kilka banknotów, żeby załatwić bieżące sprawy bez potrzeby korzystania z kart i bankomatów.
Dodaj komentarz