W całym Peru zachowało się mnóstwo obiektów wzniesionych przez Indian Ameryki Południowej. Inkowie stworzyli jedno z najbardziej rozwiniętych państw na kontynencie. Mieli znaczące osiągnięcia inżynieryjne, medyczne i naukowe. Święta Dolina Inków to w dawnym języku keczua Willka Qhichwa, a po hiszpańsku Valle Sagrado de los Incas. Obejmuje tereny i obiekty w pobliżu rzeki Urubamba. Za jej umowne granice uznaje się miasta Pisac na wschodzie oraz Ollantaytambo na zachodzie. Niektórzy zaliczają do niej także pozostałości Machu Picchu – przy takim założeniu ma ok. 100 km długości.

Ruiny Pisac, saliny Maras, tarasy Moray, Świątynia Słońca Ollantaytambo – największe atrakcje Świętej Doliny Inków

Najsłynniejsze pozostałości Imperium Inków z XII–XVI w. przyciągają tylu turystów, że władze Peru nakładają ograniczenia w liczbie wejść do Machu Picchu. Jak dotąd nie ma podobnych planów względem mniej znanych zabytków w regionie. Jeśli chcesz uniknąć tłumów i zwiedzać we własnym tempie, kup bilet na wycieczkę i poznaj Świętą Dolinę Inków! Według niektórych wystarczy jeden dzień, by zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca – inni uważają, że najlepiej zaplanować przynajmniej tygodniowy pobyt.

Wśród największych atrakcji turystycznych w Świętej Dolinie Inków najczęściej wymienia się:

  • ruiny Pisac – pozostałości osady zbudowanej na stromym wzniesieniu. Kształt zabudowań przypomina kuropatwę, stąd jej nazwa. Współczesne miasto Písac słynie z coniedzielnego targu, gdzie można kupić wiele lokalnych wyrobów;
  • saliny Maras – ok. 5 tys. stanowisk do pozyskiwania soli, wykorzystywanych w tym celu do dzisiaj. Saliny w Maras prezentują się niezwykle spektakularnie, zwłaszcza w godzinach porannych;
  • tarasy Moray – inkaskie laboratorium botaniczne. Warunki wegetacji na poszczególnych poziomach były skrajnie różne. Wiedza o wymaganiach i rozwoju roślin była bezcenna w planowaniu upraw rolniczych;
  • Świątynia Słońca Ollantaytambo – nieukończone miejsce kultu, które góruje nad pozostałościami jednego z lepiej zachowanych miast Inków. Na szczególną uwagę zasługuje fragment murów świątyni, zbudowany z granitowych, różowych monolitów.

Co jeszcze warto zobaczyć w Świętej Dolinie Inków? Muzea, stanowiska archeologiczne

W miejscowości Calca funkcjonuje muzeum Inkaryi. To rekonstrukcja osady, z dioramami prezentującymi sceny z codziennego życia ludzi, którzy przed wiekami zamieszkiwali Świętą Dolinę Inków. W tej samej miejscowości znajduje się jedna z wielu stref archeologicznych. Spośród pozostałości indiańskiej cywilizacji warto wyróżnić „małe Cuzco”, czyli Huchuy Qosqo nieopodal Lamay – miejsce znane także jako Kakya Qawani, Caquia Xaquixaguana oraz Kakya Shakishawana było prawdopodobnie jedną z królewskich posiadłości Virakochy, który panował w XV w. Zarezerwuj miejsce na wycieczce do Świętej Doliny Inków!

Interesujący projekt muzealno-archeologiczny to Cheqoq, rozwijany na terenie dawnej osady na południowy wschód od Maras. Istotne prace archeologiczne toczą się także w okolicach Chinchero – na północy, w okolicach Machu Colca oraz praktycznie w samym centrum miejscowości. Tuż obok dawnego inkaskiego miasta znajduje się hiszpański kościół z XVI w. Dobrze zachowane ruiny indiańskiej cywilizacji można znaleźć także w okolicach Pachar – m.in. zabudowania mieszkalne, tarasy uprawne, świątynia Naupa – oraz w pobliżu miejscowości Pallata. Tamtejsze miasto Inków nosiło nazwę Pumamarca.

kup bilety

Święta Dolina Inków – walory przyrodnicze Peru

Andy to nie tylko przebogata historia i osiągnięcia dawnych cywilizacji, ale też piękne dzieła Matki Natury. Amatorzy górskiego trekkingu powinni rozważyć wejście na jeden z wielu szczytów – m.in. Chicón, Ichhunayuq, Hatun Luychu, Sinqa czy Huayanay. Nagrodą za wysiłek będzie niepowtarzalny widok na Świętą Dolinę Inków… o ile pogoda dopisze i zapewni odpowiednią widoczność. Miłośnikom przyrody z pewnością spodobają się także:

  • rezerwat Catarata Perolniyoc;
  • kaskady Arín;
  • jeziora Cusiqocha, Puray, Huaypo;
  • punkt widokowy Mirador Ocutuan;
  • sanktuarium dla zwierząt Cochahuasi.

Święta Dolina Inków – bilety

Święta Dolina Inków – przydatne informacje

W Peru dominuje klimat równikowy, w Andach ma charakter suchy górski. Święta Dolina Inków leży na wysokości od ok. 2 do 3 tys. metrów nad poziomem morza – na najlepsze warunki pogodowe turyści mogą liczyć od kwietnia do września. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy po dacie przyjazdu do kraju. Maksymalna długość bezwizowego pobytu turystycznego to 180 dni w roku kalendarzowym – po 90 dniach należy zgłosić wniosek o przedłużenie zezwolenia na przebywanie w Peru.

Przy odprawie należy podać dzień wyjazdu z kraju – przekroczenie deklarowanego terminu wiąże się z karami finansowymi (1 USD/dzień). Wykup ubezpieczenia nie jest obowiązkowy, ale wysoce zalecany. Peruwiańską walutą jest sol (PEN).


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety