Święta Dolina Inków w Peru. Historia, atrakcje turystyczne

Święta Dolina Inków leży pomiędzy słynnymi ruinami Machu Picchu a miastem Cuzco (Cusco). To obszar z wieloma stanowiskami archeologicznymi i pozostałościami prekolumbijskiego imperium. Sprawdź, co warto zobaczyć w tym fantastycznym miejscu!

święta dolina inków

W całym Peru zachowało się mnóstwo obiektów wzniesionych przez Indian Ameryki Południowej. Inkowie stworzyli jedno z najbardziej rozwiniętych państw na kontynencie. Mieli znaczące osiągnięcia inżynieryjne, medyczne i naukowe. Święta Dolina Inków to w dawnym języku keczua Willka Qhichwa, a po hiszpańsku Valle Sagrado de los Incas. Obejmuje tereny i obiekty w pobliżu rzeki Urubamba. Za jej umowne granice uznaje się miasta Pisac na wschodzie oraz Ollantaytambo na zachodzie. Niektórzy zaliczają do niej także pozostałości Machu Picchu – przy takim założeniu ma ok. 100 km długości.

Ruiny Pisac, saliny Maras, tarasy Moray, Świątynia Słońca Ollantaytambo – największe atrakcje Świętej Doliny Inków

Najsłynniejsze pozostałości Imperium Inków z XII–XVI w. przyciągają tylu turystów, że władze Peru nakładają ograniczenia w liczbie wejść do Machu Picchu. Jak dotąd nie ma podobnych planów względem mniej znanych zabytków w regionie. Jeśli chcesz uniknąć tłumów i zwiedzać we własnym tempie, kup bilet na wycieczkę i poznaj Świętą Dolinę Inków! Według niektórych wystarczy jeden dzień, by zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca – inni uważają, że najlepiej zaplanować przynajmniej tygodniowy pobyt.

Wśród największych atrakcji turystycznych w Świętej Dolinie Inków najczęściej wymienia się:

  • ruiny Pisac – pozostałości osady zbudowanej na stromym wzniesieniu. Kształt zabudowań przypomina kuropatwę, stąd jej nazwa. Współczesne miasto Písac słynie z coniedzielnego targu, gdzie można kupić wiele lokalnych wyrobów;
  • saliny Maras – ok. 5 tys. stanowisk do pozyskiwania soli, wykorzystywanych w tym celu do dzisiaj. Saliny w Maras prezentują się niezwykle spektakularnie, zwłaszcza w godzinach porannych;
  • tarasy Moray – inkaskie laboratorium botaniczne. Warunki wegetacji na poszczególnych poziomach były skrajnie różne. Wiedza o wymaganiach i rozwoju roślin była bezcenna w planowaniu upraw rolniczych;
  • Świątynia Słońca Ollantaytambo – nieukończone miejsce kultu, które góruje nad pozostałościami jednego z lepiej zachowanych miast Inków. Na szczególną uwagę zasługuje fragment murów świątyni, zbudowany z granitowych, różowych monolitów.
Zobacz też:
Cuzco, dawna stolica imperium Inków. Jakie atrakcje warto zobaczyć w Cusco – największym mieście Peru?

Co jeszcze warto zobaczyć w Świętej Dolinie Inków? Muzea, stanowiska archeologiczne

W miejscowości Calca funkcjonuje muzeum Inkaryi. To rekonstrukcja osady, z dioramami prezentującymi sceny z codziennego życia ludzi, którzy przed wiekami zamieszkiwali Świętą Dolinę Inków. W tej samej miejscowości znajduje się jedna z wielu stref archeologicznych. Spośród pozostałości indiańskiej cywilizacji warto wyróżnić „małe Cuzco”, czyli Huchuy Qosqo nieopodal Lamay – miejsce znane także jako Kakya Qawani, Caquia Xaquixaguana oraz Kakya Shakishawana było prawdopodobnie jedną z królewskich posiadłości Virakochy, który panował w XV w. Zarezerwuj miejsce na wycieczce do Świętej Doliny Inków!

Interesujący projekt muzealno-archeologiczny to Cheqoq, rozwijany na terenie dawnej osady na południowy wschód od Maras. Istotne prace archeologiczne toczą się także w okolicach Chinchero – na północy, w okolicach Machu Colca oraz praktycznie w samym centrum miejscowości. Tuż obok dawnego inkaskiego miasta znajduje się hiszpański kościół z XVI w. Dobrze zachowane ruiny indiańskiej cywilizacji można znaleźć także w okolicach Pachar – m.in. zabudowania mieszkalne, tarasy uprawne, świątynia Naupa – oraz w pobliżu miejscowości Pallata. Tamtejsze miasto Inków nosiło nazwę Pumamarca.

Zobacz też:
Machu Picchu – zaginione miasto Inków. Poznaj Sanktuarium Historyczne Peru i dzieje tajemniczego miasta Machu Picchu!

kup bilety

Święta Dolina Inków – walory przyrodnicze Peru

Andy to nie tylko przebogata historia i osiągnięcia dawnych cywilizacji, ale też piękne dzieła Matki Natury. Amatorzy górskiego trekkingu powinni rozważyć wejście na jeden z wielu szczytów – m.in. Chicón, Ichhunayuq, Hatun Luychu, Sinqa czy Huayanay. Nagrodą za wysiłek będzie niepowtarzalny widok na Świętą Dolinę Inków… o ile pogoda dopisze i zapewni odpowiednią widoczność. Miłośnikom przyrody z pewnością spodobają się także:

  • rezerwat Catarata Perolniyoc;
  • kaskady Arín;
  • jeziora Cusiqocha, Puray, Huaypo;
  • punkt widokowy Mirador Ocutuan;
  • sanktuarium dla zwierząt Cochahuasi.

Święta Dolina Inków – bilety

Święta Dolina Inków – przydatne informacje

W Peru dominuje klimat równikowy, w Andach ma charakter suchy górski. Święta Dolina Inków leży na wysokości od ok. 2 do 3 tys. metrów nad poziomem morza – na najlepsze warunki pogodowe turyści mogą liczyć od kwietnia do września. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy po dacie przyjazdu do kraju. Maksymalna długość bezwizowego pobytu turystycznego to 180 dni w roku kalendarzowym – po 90 dniach należy zgłosić wniosek o przedłużenie zezwolenia na przebywanie w Peru.

Zobacz też:
Stolica Peru – Lima. Mini przewodnik po Mieście Królów

Przy odprawie należy podać dzień wyjazdu z kraju – przekroczenie deklarowanego terminu wiąże się z karami finansowymi (1 USD/dzień). Wykup ubezpieczenia nie jest obowiązkowy, ale wysoce zalecany. Peruwiańską walutą jest sol (PEN).


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *