Waluta Peru, czyli sol (PEN) – wymiana, ceny, najważniejsze informacje

Waluta Peru należy do trudnozbywalnych, dlatego o jej zakupie warto pomyśleć odpowiednio wcześniej. Sprawdź, jaki jest aktualny kurs sola, a także dowiedz się, jakie formy płatności są najbardziej akceptowane w Peru.

waluta peru
Ocena

Peru jest wśród europejskich turystów kierunkiem egzotycznym, ale coraz popularniejszym. W tym niewielkim kraju zetknąć można się z ciekawą kulturą i niesamowitą historią, a także dziką naturą. Żeby jednak spędzić udane wakacje w Peru, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Na liście rzeczy do zrobienia powinno znaleźć się przygotowanie i zabranie gotówki. Ale jaka jest waluta Peru? Na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Waluta Peru – informacje podstawowe

Sol Peru (PEN) to używana od 1991 roku waluta. Stanowi nawiązanie do jednostki monetarnej, która obowiązywała w Peru w latach 1863-1985. Nazwa „sol” pochodzi o łacińskiego słowa „solidus”, które oznacza po prostu rzymską złotą monetę.

Jak się dzieli?

1 sol dzieli się na 100 centymów. W obiegu znajdują się zarówno monety, jak i banknoty. Będąc w Peru spotkasz się z:

  • monetami: 1, 5, 10, 20, 50 centymów;
  • monetami: 1, 2, 5 soli;
  • banknotami o nominale: 10, 20, 50, 100, 200 soli.

Kurs soli peruwiańskich

Waluta Peru, sol, w ostatnich miesiącach, mniej więcej od początku 2022 roku, zyskuje na wartości. Jeszcze w 2021 roku można było kupić 1 PEN za cenę nieco poniżej 1 PLN, ale to od pewnego czasu nieaktualne. Obecnie trzeba zapłacić około 1,20 PLN, co bezpośrednio przekłada się na zwiększone koszty podróży do Peru.

Kupno i sprzedaż

Zakup w Polsce soli peruwiańskich nie należy do najłatwiejszych. Wiele kantorów nie ma ich w swojej ofercie, a jak ma, to jedynie czasowo – w okolicach wakacji. Warto szukać w kantorach internetowych, które dają nieco większe możliwości.

Innym rozwiązaniem jest wypłacenie lub wymienienie waluty Peru już na miejscu (oczywiście wymieniając dolary amerykańskie lub euro, opcjonalnie funty). W większych miastach jak chociażby Lima, znalezienie kantoru, banku czy bankomatu obsługującego karty VISA czy MasterCard nie stanowi problemu, ale w mniejszych już tak. Jeśli więc to możliwe, zabierz choć część planowanej na wyjazd kwoty w solach.

Problematyczne bywa również odsprzedanie przywiezionej z Peru gotówki, dlatego najlepiej pozbyć się jej pod sam koniec pobytu, wymieniając ją euro lub dolary.

Pobyt w Peru – ceny

Warto znać ceny podstawowych produktów, żeby rozeznać się, jak drogie jest życie w Peru:

  • ziemniaki – 1 kg – 4,50 PEN;
  • woda – 1,5 l – 2,00 PEN;
  • piwo – 0,5 l – 5,50 PEN;
  • jajka – 10 sztuk – 6,00 PEN;
  • chleb krojony – 5,50 PEN.

Wyjazd turystyczny do Peru, jeśli chodzi o samo płacenie na miejscu, nie należy do drogich. Podobnie jest z hotelami, biletami na atrakcje czy parkingami. Za 100 soli można kupić sporo różnych produktów. Ceny są porównywalne jak w Polsce. Większym problemem jest zorganizowanie przed wyjazdem samej waluty Peru, ale warto poświęcić na to nieco czasu i mieć jej choć niewielki zapas ze sobą.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *