El Penon de Guatapé – monolit, który stał się całoroczną atrakcją Kolumbii

Kolumbijski monolit El Penon de Guatapé liczy sobie przeszło 70 milionów lat. Niegdyś czczony przez zamieszkujących okolicę indian Tahami, dziś stanowi znana atrakcję turystyczną. Poznaj ją bliżej!

guatape
Ocena

Monolit El Penon de Guatapé to miejsce ciekawe nie tylko dla miłośników górskich wycieczek. Rozciągające się ze szczytu widoki zachwycą każdego! Czy podróż w górę jest męcząca? W jaki sposób znaleźć się na szczyt? Podpowiadamy!

El Penon de Guatapé – kilka informacji

guatape widok na górę w oddali

 

Monolit, u którego stóp rozciąga się miasteczko Guatape, w głównej mierze zbudowany jest z kwarcu, miki oraz skalenia. Liczy on sobie 220 m wysokości. Co ciekawe, pierwsze udokumentowane wejście na szczyt nastąpiło dopiero w 1954 r. Wówczas to na szczycie, po 5 dniach wspinaczki, stanęła grupa 3 trzech śmiałków.kup bilety

Od tamtej pory zmieniło się wiele. Dziś stopę na szczycie postawić mogą nawet osoby, które nigdy nie pasjonowały się wspinaczką. Jeśli jednak marzą o przejściu po starożytnych skałach, muszą wykazać się niezłą kondycją — do pokonania będzie 649 schodów. Na górze na zmęczonych wędrowców czeka budynek wieży widokowej, restauracja oraz sklepik z pamiątkami.

Kup bilety online na zwiedzanie Guatape!

 

Kolorowe miasto u stóp monolitu

guatape pejzaż

Ze szczytu monolitu podziwiać można góry prowincji Antioquia oraz pełne zatok i wysepek sztuczne jezioro Embalse del Penol. Kiedy nasycisz już oczy widokami i zejdziesz na dół, koniecznie zatrzymaj się, choć na kilka godzin, w najbliższym miasteczku — Guatapé. Słynie ono z domów, których dolne fasady wyłożone są kolorowymi płytkami oraz urokliwych, klimatycznych uliczek. Najlepiej miejsce to odwiedzić w czerwcu lub lipcu — wówczas pogoda jest najbardziej łaskawa.kup bilety

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Así es Colombia (@asiescolombia_)

La Piedra del Peñol — atrakcja, która rozpoczyna się również w Medellin

guatape w tle góra ze schodami

Zatrzymałeś się nie w hotelu w Guatapé, lecz stolicy prowincji, Medellín? Nic nie szkodzi! Stąd również może rozpocząć się przygoda, w której czasie zwiedzisz znane miasteczko! Kup bilety online i zacznij planować wyprawę od razu! Intensywny, pełen wrażeń dzień rozpoczniesz od spotkania z przewodnikiem. Następnie przejedziecie pod monolit La Piedra del Penol — możesz wejść na szczyt lub podziwiać widoki, pozostając u podnóża skał. Potem przyjdzie czas na zwiedzanie zachwycającego feerią barw Guatapé. Na koniec czeka cię wyprawa łodzią po Embalse del Penol, podczas której bliżej poznasz tutejszą przyrodę. Zobaczysz także ruiny wakacyjnego domu Pablo Escobara. W czasie wycieczki skosztujesz wielu lokalnych przysmaków, ponieważ w planie przewidziany jest czas na kolumbijskie śniadanie i lunch.

 

Miejscowość Guatapé w Kolumbii to jeden z turystycznych symboli kraju. Zdjęcia jego uliczek (oraz monolitu, przy którym jest położone) znajdziesz niemal w każdym folderze turystycznym. Jeśli będziesz miał okazję, warto poznać te okolice również osobiście. Pozytywne wrażenia z tej niezwykłej przygody pozostaną z tobą na zawsze!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *