Głowę Cukru możesz kojarzyć np. ze słynnej sceny w filmie „Moonraker”, gdzie doszło do jednego z pojedynków pomiędzy Jamesem Bondem a Buźką. Turyści również mogą liczyć na mocne wrażenia, choć zupełnie innego typu. Miejscowa kolejka linowa Bondinho powstała w 1912 r. – jako trzecia na świecie. Góra Głowa Cukru w Rio de Janeiro to także rezerwat przyrody i doskonałe miejsce do wspinaczki. Tutejszy park narodowy w 2012 r. trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z kolei amatorzy sportów ekstremalnych mają na skalnych ścianach aż 270 różnych dróg wspinaczkowych do wyboru.

Informacje o Głowie Cukru w Brazylii – wysokość, budowa, położenie. Walory przyrodnicze

Czubek charakterystycznej skały wznosi się na 396 metrów nad poziomem morza, na zachodnim brzegu wejścia do Zatoki Guanabara. Podstawa góry znajduje się w Atlantyku, choć Głowa Cukru nie jest obecnie wyspą. Nazwę Pão de Açúcar nadali jej Portugalczycy – i to od tego określenia pochodzi określenie całej kategorii form terenowych. Skalny monolit tworzą granity i kwarce. Podobnie ukształtowane ostańce można znaleźć m.in. na Wyspie Św. Jerzego, w Australii, Walii czy w Polsce. Jednak Głowy Cukru w Pieninach czy na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej nie mogą się równać pod względem popularności ze swoją imienniczką z Brazylii.

Park Narodowy Góry Cukrowej i Wzgórza Urca utworzono w 2006 roku. Nie ma sensu opisywać krajobrazów – kup bilet i zobacz wszystko na własne oczy! W tej części Rio de Janeiro nie brakuje punktów widokowych. Szczyt góry to tylko jedno z wielu miejsc, skąd rozciągają się fantastyczne panoramy na miasto, Las Atlantycki czy ocean. Na Górę Cukrową można dostać się wieloma drogami. Piesze podejście od wschodu jest bardzo wymagające. Większość turystów woli jazdę w wygodnej gondoli.

Kolejka linowa na Głowę Cukru

Bondinho Pão de Açúcar to (wg gospodarzy) najstarsza wciąż dostępna atrakcja tego typu na świecie. Kolejne kursy rozpoczynają się co 20 minut lub po odpowiednim zapełnieniu wagoników, które mogą pomieścić maksymalnie 65 pasażerów. Pod Głową Cukru w Rio de Janeiro dostępne są również gondole ekskluzywne, przeznaczone na specjalne okazje (tylko po wcześniejszej rezerwacji). Trasa składa się z 4 odcinków, a główne stacje znajdują się na:

 • plaży Praia Vermelha;
 • wzgórzu Morro da Urca (220 m n.p.m.);
 • Głowie Cukru.

Wokół budynków stacji funkcjonują także sklepy oraz lokale gastronomiczne i usługowe. W pobliżu góry regularnie organizuje się imprezy kulturalne i rozrywkowe – wszystko z zachowaniem dbałości o walory naturalne. Infrastruktura podlega kolejnym ulepszeniom. Pierwsza kompletna modernizacja kolejki na Górę Cukru miała miejsce na początku lat ‘70. XX w., ostatnia zakończyła się w 2009 roku. Nowoczesne gondole zapewniają komfort na najwyższym poziomie – zarezerwuj miejsce i nie trać czasu w ogonku!

Głowa Cukru – cena

Turyści mogą nabyć 6 rodzajów biletów. Jeśli są obywatelami/mieszkańcami Brazylii lub urodzili się na obszarze metropolii, otrzymują 50% zniżki. Połowę ceny normalnego biletu do kolejki linowej na Pão de Açúcar płacą także dzieci, młodzież szkolna, studenci, ludzie do 29. rż. objęci programami federalnymi oraz seniorzy od 60 lat. Podstawowe wejściówka na wjazd na Górę Cukru w Rio de Janeiro kosztuje 150 reali brazylijskich. Pozostałe opcje to:

 • Carioca Maravilha, 75 R$ – bilet jednorazowy na wszystkie 4 sekcje przejazdu, ważny przez 7 dni roboczych (tylko rezydenci i urodzeni w mieście);
 • Fast Pass, 220 R$ – obsługa VIP, pierwszeństwo w kolejce i możliwości jak przy bilecie Carioca Maravilha;
 • Wycieczka Historyczna, 250 R$ – korzyści Fast Pass plus oprowadzanie przez przewodnika po Głowie Cukru i stacjach kolejki (90 minut, potem możliwe zwiedzanie na własną rękę bez dodatkowych opłat);
 • Wycieczka Ekologiczna, 250 R$ – korzyści Fast Pass plus wyprawa z przewodnikiem, skoncentrowana na walorach przyrodniczych parku. W programie m.in. zjazd tyrolką (90 min, darmowe zwiedzanie po);
 • Wycieczka Za Kulisy, 250 R$ – korzyści Fast Pass plus oprowadzanie po zamkniętych częściach stacji kolejek (90 min, darmowe zwiedzanie po).

Głowa Cukru – bilety

Głowa Cukru – przydatne informacje

 

Głowa Cukru – adres kolejki linowej na Pão de Açúcar Av. Pasteur, 520 – Urca, Rio de Janeiro – RJ, 22290-255, Brazylia
Głowa Cukru – godziny otwarcia
 • codziennie od 8:30 do 20:30;
 • ostatni kur kolejki linowej o 19:00.
Głowa Cukru – cena  150 R$ – kup bilet!
Głowa Cukru – dojazd, transport Najbliższa stacja metra – Botafogo, wyjście E (Mena Barreto). Stamtąd do Rua Voluntários da Pátria na autobus 513 do Uniwersytetu UNIRIO, kolejka na górę ok. 250 m od przystanku autobusowego.

Z dzielnic Central, Urca, Flamengo – linia BRS – 1, obsługiwana przez pojazdy VLT nr 2 i autobusy nr 107.

W okolice przystani Praça XV, blisko przystanków Cristiano Ottoni – Pequena África i Largo da Carioca, można przypłynąć promem z Niterói oraz wysp Governador i Paquetá

Najbliższe parkingi samochodowe:

 • Rua Odílio Bacelar;
 • Rua Osório de Almeida;
 • Rua Urbano Santos;
 • Avn. Portugal;
 • Rua Mal. Cantuária;
Głowa Cukru – dostępność dla niepełnosprawnych Kolejka linowa i pobliskie lokale usługowe są w pełni przystosowana do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich i z ograniczoną sprawnością ruchową, w każdym wieku.
Głowa Cukru – strona www https://bondinho.com.br/

Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety