Santa Ponsa – miasto z piękną pogodą, plażą i luksusowymi hotelami na wyspie Majorka. Co ma w sobie ten turystyczny kurort?

Santa Ponsa popularny kurort wśród turystów odwiedzających Majorkę. Nie ma tu zbyt wielu zabytków, ale miejscowość kusi lokalizacją, plażami i innymi udogodnieniami. Dlaczego warto wybrać to miejsce na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy?

santa ponsa
Ocena

Santa Ponsa (po katalońsku Santa Ponça) to niewielkie, ale lubiane przez turystów miasteczko w południowo-zachodniej części Majorki. Lokalizacja jest dosyć atrakcyjna, bo położone jest w gminie Calvià i jest oddalone od stolicy wyspy Palma de Mallorca o zaledwie 18 km. To doskonale znane miejsce wakacyjne dla osób w każdym wieku, niemniej jednak w ostatnich latach stało się szczególnie popularne wśród młodzieży w wieku od 17. roku życia. Według „The Irish Times” znalazło się na liście dziesięciu najlepszych wakacyjnych miejsc dla starszych nastolatków. Poznaj najważniejsze informacje o Santa Ponsa.

Santa Ponsa – historia

Przez wiele lat sądzono, że nazwa Santa Ponsa wywodzi się od nazwy rzymskiej willi Santa Poncia, ale to nieprawda. Pochodzi od arabskiego słowa Sanat Busa, które oznacza miejsce porośnięte szuwarami. Santa Ponsa to miejscowość, do której król Jakub I z Aragonii trafił 12 września 1229 roku. Właśnie wtedy odbył wyprawę ku podbojowi wyspy i odebrania jej Maurom po przeszło 300 latach muzułmańskich rządów.

Wówczas Majorka została częścią Korony Aragonii, a następnie została włączona do monarchii hiszpańskiej. Wchodząc do mariny, można zobaczyć krzyż, który wskazuje miejsce, dokąd przypłynął Jakub. Co roku we wrześniu na plaży ma miejsce huczna fiesta z inscenizacją upamiętniająca bitwę pomiędzy Maurami a chrześcijanami. Obchody święta trwają dwa tygodnie i między innymi obejmują koncerty muzyki popularnej i pokaz sztucznych ogni.

Pogoda w Santa Ponsa

W szczycie sezonu letniego można oczekiwać temperatur do 30°C w ciągu dnia i temperatur bliżej 20°C w nocy. W czerwcu, lipcu i sierpniu można cieszyć się długimi, bo kilkunastogodzinnymi słonecznymi dniami z temperaturą morza w przedziale od 21 do 25°C. Chętnie wybieranym miesiącem na wakacje w Santa Ponsa jest wrzesień, ponieważ morze jest nadal ciepłe, a temperatury w dzień dochodzą do około 27°C. Maj i październik są chłodniejsze, ale odwiedzającym oferują słoneczną pogodą.

Najlepsze atrakcje w mieście Santa Ponsa

Co zwiedzać w mieście? Nie ma tam zabytków i ciekawych muzeów, ale za to można wziąć udział w innych ekscytujących atrakcjach, na przykład:

  • Jungle Parc – park linowy na Balearach;
  • Western Water Park – park wodny w pobliżu Magaluf;
  • Pchli targ – organizowany co sobotę w Santa Ponsa na obszarze Son Bugadellas.

Plaża Santa Ponsa

Santa Ponsa oferuje trzy plaże z piaskiem w niemalże białym kolorze: Santa Ponsa Beach, Little Beach i Castellot Beach. Pierwsza z nich zajmuje dosyć duży obszar, który w ostatnich latach został dodatkowo powiększony za pomocą importowanego piasku – a wszystko po to, aby pomieścić jeszcze większą liczbę odwiedzających. Pomimo tego, w szczycie sezonu nadal jest tu bardzo tłoczno, bo zarówno wielu turystów, jak i mieszkańców Majorki wybiera to miejsce na wycieczkę i wypoczynek.

Dlatego, aby uniknąć tłumu ludzi, należy wybrać się na drugą plażę (Little Beach), która znajduje się w osłoniętej zatoce 15 minut spacerem z centrum Santa Ponsa. Tak jak na głównej na tej również znajdują się niezbędne dla nowoczesnego kurortu udogodnienia, np. wypożyczalnia sprzętów do uprawiania sportów wodnych. Wreszcie Castellot Beach to niewielka skalista plaża, która znajduje się na północ od centrum miejscowości. To dobre rozwiązanie dla dorosłych i nastolatków lubiących przyrodę, dla nich spędzony tam dzień z pewnością będzie udany. Plaża Little Beach to doskonałe miejsce na wyznania, a otaczający krajobraz tylko pomaga (sprawdź, jak powiedzieć dziewczynie, że ci się podoba na stronie: https://nasto.pl/jak-powiedziec-dziewczynie-ze-mi-sie-podoba).

Apartamenty i hotele w Santa Ponsa

Tak jak każdy kurort na Majorce, również w Santa Ponsa nie można narzekać na brak miejsc noclegowych dla wczasowiczów, którzy pragną tam spędzić swój idealny urlop. To niezwykle popularne miejsce na wyspie, dlatego może pochwalić się dużymi, luksusowymi kompleksami hotelowymi z wieloma barami, restauracjami i innymi usługami i rozrywkami dla gości. Oczywiście poza ekskluzywnymi hotelami, można też wynająć mniejsze apartamenty, dla turystów z mniejszym budżetem.

Santa Ponsa to świetne miejsce na wakacyjny odpoczynek, które co roku przyciąga turystów z wielu stron świata. Ludzie chcą przyjeżdżać do tej miejscowości nie tylko ze względu na rozległe piaszczyste plaże, świeże powietrze, piękne słońce i brak opadów, ale również dlatego, że dzieli ją mała odległość od stolicy i jest dobrze skomunikowana z resztą Majorki.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *