Kameralna Majorka. Czym zachwyci cię Valldemossa?

Valldemossa to miejscowość chętnie odwiedzana przez polskich turystów. Jakie atrakcje czekają w miasteczku, które upodobali sobie Fryderyk Chopin i George Sand? Sprawdź, czym wyróżnia się to miasteczko!

valldemossa
Ocena

Dla kogo Valldemossa będzie dobrym celem podróży? Dla tych, którzy chcą na Majorce odpocząć w kameralnej atmosferze i spacerować w pięknej scenerii. O ile w Palma de Mallorca, jak na stolicę wyspy przystało, panuje spory ruch, w Valldemossie życie toczy się powoli. Czy to oznacza nudę? Nie! Przeczytaj, jak można spędzać tu czas wolny.

Valldemossa i jej fenomen. Czym wyróżnia się to miasteczko?

Miasto Valldemossa na Majorce może się pochwalić korzystną lokalizacją. Tu, wśród gór Sierra de Tramuntana rozciągających się wzdłuż północnego wybrzeża Majorki, na brak pięknych widoków nie będziesz narzekać. Przyciąga też śródziemnomorski klimat i dogodny dojazd. Miasteczko to leży zaledwie 17 km od stolicy wyspy – Palma de Mallorca. Jest to spokojna miejscowość, kusząca pięknymi pejzażami i przyrodniczym bogactwem. O jej długiej historii przypominają z kolei cenne zabytki, wśród których nie brak obiektów znanych na całym świecie.

Chopin w Valldemossie

Dla turystów z Polski najważniejszy w dziejach miasteczka jest okres 1838–1839. Ta zima na Majorce to czas Fryderyka Chopina i George Sand, dla których klasztor kartuzów stał się miejscem odpoczynku. Pamiętaj jednak, że Valldemossę odwiedzali i inny artyści, pragnący uciec od wielkomiejskiego zgiełku. Znaleźli się wśród nich m.in.: Jorge Luis Borges, Rubén Darío i Michael Douglas.

Zwiedzanie Valldemossy – jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć?

Rybacki Port de Valldemossa, piękne widoki na góry i doliny, oraz niepowtarzalny klimat to czynniki, którymi wyspiarska miejscowość oczaruje każdego. A jakie zabytki sprawią, że pobyt na jej terenie stanie się fascynującą przygodą?

Królewska Kartuzja pod wezwaniem Jezusa z Nazaretu

Dumą Valldemossy jest klasztor Real Cartuja de Jesus de Nazaret, w którym Chopin i George Sand (Aurore Dupin) spędzili jedną zimę. To tu Fryderyk skomponował słynne „Preludium Deszczowe”, to tu zaczął pracę nad innymi wielkimi dziełami. O wydarzeniu tym do dziś przypomina Muzeum Chopina, znane i cenione za imponującą kolekcję pamiątek po kompozytorze. Stary klasztor jest jednocześnie cennym zabytkiem architektury, a spacer po jego terenie pozwoli ci poznać życie zakonników.

Wiadomo, że kartuz to mnich prowadzący bardzo skromne życie, przestrzegający surowej dyscypliny. Spacer po dawnych celach uświadomi ci, w jakich warunkach kartuzi spędzali swe życie. Dominuje tu surowość i prostota. La Cartuja to m.in.:

  • kościół św. Bartłomieja;
  • apteka z XVIII wieku;
  • biblioteka;
  • drukarnia;
  • otaczające klasztor ogrody.

Pałac króla Sancha

Fryderyk Chopin i George Sand rozsławili miasteczko, warto jednak pamiętać i o innych jego mieszkańcach. Tuż przy klasztorze wznosi się pałac, w którym w XIV wieku przebywał Sancho (władający Majorką w latach 13111324). Decyzję o budowie pałacu podjął jego ojciec, król Majorki Jakub II. Dlaczego? Bo Sancho, podobnie jak Chopin, miał problemy ze zdrowiem, a pobyt w Valldemossie miał ułatwić mu walkę z astmą.

W swych dziejach pałac był wykorzystywany na wiele sposobów. W początkach XIX wieku pałacowa wieża służyła jako więzienie dla Gaspara Melchora de Jovellanos (jednego z ministrów Karola IV), mieszkał tu również poeta z Nikaragui Rubén Darío, szukający tu spokoju i inspiracji do dalszej twórczości. Dziś jest to jeden z najważniejszych zabytków miasta, nie możesz go zatem pominąć podczas spaceru.

Rodzinny Dom Cataliny Tomás

Dom Cataliny Tomás, znanej jako Święta Katarzyna z Palmy, to kolejna atrakcja zasługująca na uwagę. Catalina urodziła się w 1533 roku i już jako dziecko marzyła o klasztorze. Marzenia te spełniła, wstępując do zakonu augustianek w Palma de Mallorca. Catalina doznawała objawień (pokazał się jej m.in. św. Antoni), a swoim życiem zasłużyła na miano świętej.

Dziś wiele domów w Valldemossie ozdobionych jest ceramicznymi płytkami. Pokazują one pierwszą świętą z Majorki, a dokładniej najważniejsze wydarzenia z jej życia. Ważną ozdobą miasteczka jest też figura Świętej Katarzyny, ustawiona przy jej rodzinnym domu na ulicy Rectoria. To najlepszy dowód na to, jak wielkim szacunkiem cieszy się ona w swoim rodzinnym miasteczku.

Gaj oliwny Son Moragues

Gaj oliwny Son Moragues to kolejna ciekawostka, którą zaskoczy cię Valldemossa. W tym miejscu czekają na ciebie ciekawe ścieżki spacerowe, tarasy widokowe i opowieści przewodnika, dzięki którym zdobędziesz sporo ciekawych informacji na temat oliwy z oliwek.

Valldemossa dla miłośników kultury

Valldemossa żyje historią, w której Chopin i Sand odegrali istotną rolę. Do dziś w miasteczku odbywają się koncerty na cześć kompozytora, a od 1930 roku miłośnicy muzyki mogą uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim. To wydarzenie, z którego mieszkańcy Valldemossy są dumni, wkładają zatem sporo wysiłku w jego organizację. Zachwycają też takie placówki muzealne, jak Muzeum Sztuki Współczesnej z ciekawą kolekcją dzieł Picassa i Muzeum Gminne, w którym zobaczysz pejzaże Majorki namalowane przez miejscowych artystów.

Miasteczko Valldemossa to idealne miejsce dla tych, których interesuje historia i architektura. Takie połączenie sprawia, że pobyt w tej części Majorki dla wielu osób może się okazać bardzo atrakcyjną ofertą.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *