Nowojorska Statua Wolności stanowi francuski dar z okazji 100-lecia przyjęcia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. To posąg kobiety, częściowo wzorowany na wizerunku „Wolności wiodącej lud na barykady” z obrazu, który namalował Eugène Delacroix. W prawej ręce trzyma wysoko uniesioną pochodnię, lewą przytrzymuje tablice z napisem JULY IV MDCCLXXVI, czyli 4 lipca 1776 – to Dzień Niepodległości USA. Utrzymany w stylistyce neoklasycyzmu realistycznego pomnik posiada charakterystyczną koronę z 7 promieniami, które symbolizują wszystkie kontynenty – dziś to znakomity punkt widokowy. Uroczyste odsłonięcie monumentu, który umieszczono na Wyspie Wolności u ujścia rzeki Hudson, miało miejsce 28 października 1886 roku. Dokonał tego ówczesny prezydent USA, Grover Cleveland.
Faktyczna nazwa Statuy Wolności to Wolność Opromieniająca Świat
Francuzi nazwali swoje dzieło La liberté éclairant le monde, co w amerykańskim zapisie przedstawia się jako Liberty Enlightening the World. Oba narody blisko współpracowały podczas wojny Stanów Zjednoczonych z Wielką Brytanią, która przyniosła Amerykanom niepodległość. Rozpoznawalny na całym świecie symbol USA zaprojektowali i wykonali Frédéric Auguste Bartholdi oraz Gustave Eiffel. Pierwszy odpowiadał za postać, jaką przybrała Statua Wolności, drugi przygotował stalową konstrukcję podtrzymującą wszystkie elementy. Pomnik wykonano z miedzi, więc całość po kilkudziesięciu latach przybrała charakterystyczny, zielonkawy kolor patyny.
Pierwszą prezentację ukończonej Wolności Opromieniającej Świat przeprowadzono w 1884 r. w Paryżu, gdzie uroczyście przekazano ją amerykańskiemu ambasadorowi. Następnie monument rozebrano na ok. 300 kawałków, które umieszczono w 214 skrzyniach. Ładunek dotarł do Ameryki 17 czerwca 1885 r. na pokładzie francuskiego transportowca o nazwie Isere. Na lokalizację Statuy Wolności wybrano niezamieszkaną wysepkę Bedloe’s Island, którą szybko przechrzczono na Liberty Island. Na miejscu Richard Morris Hunt przygotował imponujący postument – jego podstawa odwzorowuje gwiaździsty kształt dawnej linii umocnień Fort Wood. W honorowym miejscu umieszczono płytę z sonetem „Nowy kolos”, który w 1883 r. napisała Emma Lazarus. Warto kupić bilet i przeczytać wersy, które na swój sposób okazały się prorocze!
Statuę Wolności stworzyli Francuzi, ale stała się symbolem USA
Wielu turystów nawet nie wie, że w Paryżu znajduje się wierna, choć znacznie mniejsza kopia Wolności Opromieniającej Świat – na dodatek wykonana przez tych samych twórców. Oryginał i Nowy Jork budzą znacznie większe zainteresowanie. Amerykanie szybko uznali posąg za ważny element dziedzictwa narodu, który dopiero budował swoją odrębną tożsamość. Tuż za rzeźbą przygotowano plac masztowy, na którym codziennie powiewa gwiaździsta flaga – tak kreuje się postawy patriotyczne. Statua Wolności błyskawicznie zaczęła pojawiać się w rozmaitych materiałach, tworzonych zarówno na użytek wewnętrzny, jak i do budowania wizerunku kraju na arenie międzynarodowej. Tak było na przełomie XIX i XX wieku, tak samo jest teraz.
Pamiątki z motywem międzynarodowego symbolu wolności i USA można kupić w wielu miejscach – również daleko poza granicami Ameryki. Imponujący posąg, to zresztą nie jedyna atrakcja, jaka czeka na turystów zwiedzających Nowy Jork i najbliższe okolice. Wokół Libery Island wybudowano promenadę, starannie dba się o miejscową zieleń i alejki spacerowe. Niewątpliwie warto odwiedzić nowoczesne Muzeum Statuy Wolności, które funkcjonuje w północnej części wyspy. Wystawy multimedialne i eksponaty historyczne są niewątpliwie interesujące, ale najcenniejszym przedmiotem w zbiorach jest pierwsza pochodnia pomnika. Obecna to replika z 1986 r., za to z pozłacanym płomieniem. Oryginalna pochodnia została poważnie uszkodzona w 1916 r., ostatecznie zdemontowano ją w 1984 r. Kup bilet i zobacz wszystko na własne oczy!
Sama Statua Wolności ma 46,5 m wysokości. Podstawa z cokołem mierzy drugie tyle
Znasz już najważniejsze fakty z historii zabytku – warto teraz poznać kilka ciekawostek. Jeśli szybko liczysz w pamięci, doskonale wiesz, że cały pomnik Statuy Wolności pod Nowym Jorkiem mierzy 93 metry. Niektóre źródła podają 92,99 m wysokości od podstawy do najwyższego jęzora płomieni w pochodni. Wymiary poszczególnych elementów posągu to:
- 11 m szerokości w talii;
- 5 m długości dłoni;
- głowa – 5,26 m wysokości, 3,05 m szerokości od ucha do ucha;
- 1,48 m długości nosa;
- 12,8 m długości ramienia z pochodnią;
- tabliczka:
- 7,19 m wysokości;
- 4,14 m szerokości;
- 0,61 m grubości.
Sam posąg, który przedstawia postać Wolności, waży 229 ton, z czego 31 t przypada na tablicę. Aby dostać się do korony, trzeba pokonać 354 stopnie – winda dojeżdża tylko do szczytu cokołu, wewnętrzne schody podzielone są na dwa ciągi. W przeszłości dla turystów dostępne było kolejne wejście na tarasy widokowe na pochodni, jednak już od 1916 r. nie ma takiej możliwości. Częściowo z powodu uszkodzeń podczas huraganu i akcji sabotażowej (wybuch w składzie amunicji na sąsiedniej wyspie Black Tom), częściowo ze względu na problemy z próbami samobójczymi. Korona Statuy Wolności posiada 25 okien – są stosunkowo wąskie, co zapobiega podobnym tragediom. Za to widoczki przy dobrej pogodzie są niczego sobie. Zarezerwuj wejściówkę i zobacz wschodnie wybrzeże USA z niezwykłej perspektywy!
Symbol Nowego Jorku to Pomnik Narodowy USA i zabytek Światowego Dziedzictwa UNESCO
Statua Wolności stanowi własność federalną – podobnie jak zabytki i muzea na Ellis Island, jest pod kontrolą specjalnego oddziału National Park Service. To część Departamentu Zasobów Wewnętrznych USA, które zajmuje się nie tylko dziedzictwem historycznym, ale także wartościowymi walorami przyrodniczymi. W 1924 r. monument stał się narodowym pomnikiem Stanów Zjednoczonych, od początku znajduje się w rejestrze NRHP (National Register of Historic Places). Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafił w 1984 roku. Gdyby nie wysiłek i wydatki podjęte w celu ratowania posągu, być może żadne z tych wydarzeń nie miałoby miejsca.
Pierwsze komplikacje pojawiły się już po przewiezieniu Statuy Wolności do USA. Początkowo R.M. Hunt planował wybudować znacznie większy postument – ostatecznie jego główną część musiał skrócić z 35 do 27 metrów. Fundusze na budowę pochodziły w dużej części z publicznej zbiórki. Kolejną „zrzutkę” na pomnik zorganizowano w 1982 r., kiedy stan zabytku podczas remontu okazał się znacznie gorszy od przewidywanego – zebrano ponad 350 milionów dolarów, co pozwoliło uratować Statuę Wolności przed ryzykiem zawalenia. Dziś kupisz bilet bez żadnych obaw! Najważniejsze problemy, z jakimi wówczas zetknęli się konserwatorzy, to:
- niedokładny montaż prawego ramienia;
- głowa przechylona o ok. 0,5 m;
- korozja konstrukcji szkieletowej.
Statua Wolności stoi na Liberty Island w New Jersey. Rejsy z Battery Park i nie tylko
Wyspa Wolności znajduje się w obrębie stanu New Jersey, w granicach miasta Jersey City, które należy do nowojorskiego obszaru metropolitalnego. Mimo tego obowiązują tutaj prawa stanu Nowy Jork – Liberty Island stanowi eksklawę, co niekoniecznie podoba się okolicznym mieszkańcom. NY i NJ. Na „sporny” skrawek lądu ze słynnym zabytkiem dostaniesz się tylko promem. Siatka połączeń na rzece Hudson jest niezwykle rozbudowana. Aby obejrzeć Statuę Wolności z bliska, najpierw musisz udać się na jedną z poniższych przystani:
- Battery Park na nowojorskim Manhattanie – wariant często polecany przez turystów;
- Ellis Island – wyspa ma połączenie drogowe z Jersey przez most nieopodal Parku Wolności;
- Liberty State Park na Jersey;
Statua Wolności – cena
Istnieje wiele wariantów wejściówek, które uprawniają na zwiedzanie posągu. Podstawowy bilet (General Admission) obejmuje rejs promem, zwiedzanie Liberty Island, wstęp do Muzeum Statu Wolności, Muzeum Emigracji na Ellis Island oraz możliwość skorzystania z audioprzewodnika – za wejście na postument i koronę trzeba zapłacić więcej. Korona na Statui Wolności może być czasowo niedostępna dla zwiedzających, np. z powodu obostrzeń pandemicznych.
Wersja biletu na Statuę Wolności | Dzieci do lat 4 | Dzieci 4–12 lat | Dzieci 13+ i dorośli | Seniorzy od 62 lat |
rejs promem na Liberty Island | bez opłat | 12 USD | 24 USD | 18 USD |
z postumentem Statuy Wolności | bez opłat | 12,3 USD | 24,3 USD | 18,3 USD |
z koroną Statuy Wolności | wstęp zabroniony | 12,3 USD | 23,8 USD | 18,3 USD |
Statua Wolności – bilety
Statua Wolności – przydatne informacje
Statua Wolności – adres | Liberty Island, New York NY 10004, USA |
---|---|
Statua Wolności – godziny otwarcia |
|
Statua Wolności – cena | od 12 USD – kup bilety! |
Statua Wolności – transport | promy z Battery Park, Ellis Island oraz Liberty State Park |
Statua Wolności – dostępność dla niepełnosprawnych | Tak; szczegóły na https://www.nps.gov/stli/planyourvisit/accessibility.htm |
Statua Wolności – strona www | https://www.nps.gov/stli/index.htm |
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety