Playa de Cofete – najpiękniejsza plaża na Fuerteventurze. Wyspa Fuerteventura i jej dzikie atrakcje

Playa de Cofete to jedna z dzikszych plaż hiszpańskiej Fuerteventury. Jednocześnie uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc Wysp Kanaryjskich, dlatego mimo utrudnionego dojazdu, zdecydowanie warto się tam udać. Sprawdź, co tam zobaczysz!

playa de cofete

Fuerteventura to jedna z Wysp Kanaryjskich leżąca na Oceanie Atlantyckim. Choć geograficznie zdecydowanie bliżej jej do Afryki niż Europy, jest ona częścią Hiszpanii. Powierzchnia tej wyspy wynosi zaledwie 1660 km². Na jej południu rozlega się Playa de Cofete, plaża odgradzająca północną część półwyspu Jandia od oceanu. To miejsce odznacza się wyjątkowym, surowym krajobrazem, przywodzącym na myśl powierzchnię Księżyca lub obcej planety. Plaża Cofete przez wielu uważana jest za najpiękniejszy widok w całej Hiszpanii. Przekonaj się, dlaczego!

Fuerteventura

playa de cofete fuerteventura

Fuerteventura leży najbliżej zachodniej części Afryki ze wszystkich Wysp Kanaryjskich. Dziki ocean spotyka się tutaj z subsaharyjskim klimatem tej wulkanicznej wyspy. To połączenie od lat przyciąga do siebie setki turystów. Tłumaczenie nazwy tej wyspy mówi już samo za siebie – „Mocna Przygoda” nazywana jest też Czerwoną Wyspą, ze względu na swoją gliniastą glebę właśnie w tym kolorze.

Zobacz też:
Reina Sofia – znane centrum sztuki w Madrycie z obrazem „Guernica” w kolekcji. Co należy wiedzieć o Muzeum Królowej Zofii w Madrycie?

To miejsce ma bardzo długą linię brzegową i ponad 150 naturalnych plaż. Warta odwiedzenia jest chociażby Playa de Sotavento de Jandia, której złoty piasek niesamowicie kontrastuje z czystym turkusem morza. Podczas swojej wycieczki na Wyspy Kanaryjskie nie możesz jednak pominąć Playa de Cofete na północnej części półwyspu Jandia.

Półwysep Jandia i Playa de Cofete

playa de cofete plaża

Znajduje się tutaj Park Narodowy Półwyspu Jandia, a plaża Cofete jest jego częścią. Jest to dość duży obszar, do którego dokładnego zwiedzenia zdecydowanie przyda się samochód – najlepiej przystosowany do jazdy terenowej. Drogi w okolicy są przeważnie wyboiste, kręte i pełne luźno leżących kamieni. W wielu miejscach są one też bardzo wąskie, co utrudnia przejazd.

Ciekawe miejsca na półwyspie oprócz Playa de Cofete

Jandia to teren w większości piaszczysty i pełen wydm. Nie znajdziesz tu zbyt dużo roślinności – jeśli już, będą to głównie kaktusy, trawy i zarośla. Od Doliny Pecenescal rozpoczyna się typowo górzyste ukształtowanie terenu. Warto udać się na Pico de la Zarza, najwyższy szczyt wyspy, mierzący sobie 817 m n.p.m. Rezerwat gości wiele chronionych gatunków zwierząt i dziewiczy pejzaż.

Zobacz też:
Alcazaba w Maladze to słynna hiszpańska forteca. Dlaczego warto zwiedzić ten zamek?

Nie znaczy to jednak, że nie znajdziesz tam żadnych typowo turystycznych miejsc wypoczynkowych. Doskonałą bazą wypadową do zwiedzania ustronnej Playa de Cofete i innych lokalnych plaż są pobliskie nadmorskie kurorty:

Playa de Cofete – najpiękniejsza plaża na Fuerteventurze

playa de cofete zachód na plaży

Cofete na Fuerteventurze opisywana jest jako jedna z bardziej dzikich plaż, ze względu na swoje odizolowane położenie, silny wiatr, duże fale i minimalną gęstość zabudowania wzdłuż swoich 12 kilometrów długości. Znajduje się tam jedna nieduża wioska rybacka, latarnia morska Faro de punta Jandia oraz owiana mroczną legendą willa Wintera. Zdecydowanie warto zahaczyć też o pobliskie punkty widokowe, które pozwalają nacieszyć oczy surowym pięknem Cofete.

Ciekawe miejsca na plaży Cofete

Willa Gustawa Wintera znajduje się około 2,5 kilometra od wioski Cofete. Jest to jedyny dom w okolicy, który powstał w 1946 roku. Podobno podczas II wojny światowej odbywały się tutaj spotkania generała Franco z Hitlerem. Niedaleko plaży Cofete widywano też w tym czasie U-Boty, dlatego krążyło wiele teorii o tajemniczym podziemnym przejściu do niemieckiej bazy. Nic takiego nie zostało jednak nigdy odnalezionego. Obecnie pieczę nad budynkiem pełni starsza para, która udostępnia go turystom do zwiedzania.

Playa de Cofete jako przestrzeń relaksu

Na 12 kilometrach plaży zdecydowanie nietrudno znaleźć odosobnione miejsce na piknik lub spacer. Warto jednak pamiętać o silnym wietrze, który prawie nieustannie smaga wybrzeże. Piasek unosi się przez to w powietrzu i uniemożliwia swobodny relaks. Najlepiej skorzystać z naturalnych parawanów w postaci niedużych krzaków lub uzbroić się we własną osłonę.

Zobacz też:
Andaluzja – największe atrakcje ojczyzny flamenco. Co warto zobaczyć w południowej Hiszpanii?

Spacer jest oczywiście najprzyjemniejszy w jasny, słoneczny dzień. Wówczas można bez przeszkód nacieszyć się widokiem skalistych gór wznoszących się nad złocistym piaskiem Playa de Cofete, który kontrastuje z turkusem oceanu. Miejscami plaża jest wąska, a w innych obszarach szeroka na kilkaset metrów.

Dzika plaża Fuerteventury a kąpiel w oceanie

playa de cofete spacer po plaży

Playa de Cofete jest dostępna dla turystów przez cały rok. Na wyspie nieustannie wieją wiatry, co sprawia że panuje na niej zdecydowanie chłodniejszy klimat niż na oddalonej o zaledwie 100 km Afryce. Większość dni w roku jest tutaj słonecznych, lecz temperatura morza rzadko wzrasta powyżej 12 stopni Celsjusza.

Jest to miejsce ustronne, niepilnowane przez ratowników oraz rzadko uczęszczane przez turystów. Z tego względu raczej odradza się kąpieli w tutejszej wodzie. Ocean Atlantycki jest nieustannie wzburzany przez intensywne prądy i wiatry, więc woda przy Playa de Cofete nie może być raczej zaliczana do bezpiecznych kąpielisk.

Jak dojechać na plażę Cofete?

playa de cofete dojazd autobusem na plaże

Południowa część Fuerteventury jest miejscem raczej dzikim. To właśnie ta dziewicza natura przyciąga swoją magią. Na plażę Cofete nie dotrzesz żadnymi drogami asfaltowymi. Utrudniony dojazd nie powinien cię jednak zniechęcić, bo widoki na miejscu w zupełności wynagrodzą ci ten trud. Szutrową drogę do plaży najwygodniej pokonać quadem lub pieszo. Autem można tu dojechać krętą drogą przez pasmo górskie.

Zobacz też:
Hiszpański alkohol, czyli czego warto spróbować, będąc na wakacjach?

Playa de Cofete to dziki i malowniczy obszar, który powinien zobaczyć każdy odwiedzający Fuerteventurę. Warto podziwiać to miejsce zarówno z poziomu samej plaży, jak i wznoszących się nad nią punktów widokowych lub willi Wintera. Udając się na taką wycieczkę, koniecznie pamiętaj o zabraniu własnego prowiantu, ponieważ na tej dziewiczej plaży nie znajdziesz żadnych barów ani restauracji – będziesz podziwiać jedynie dziką naturę.


Zobacz też:

Zobacz też:
Frigiliana, czyli być może najpiękniejsze z białych miast (pueblos blancos) w Andaluzji na Costa del Sol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.