Jaskinie w Ajuy zostały uznane za cenny pomnik przyrody. Warto odwiedzić ten kanaryjski zakątek wyspy Fuerteventura!

Ta niewielka wioska rybacka jest jednym z najciekawszych zakątków kanaryjskiej wyspy Fuerteventura. Do najważniejszych tutejszych atrakcji należą nie tylko słynne jaskinie, lecz także charakterystyczna czarna plaża. Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Ajuy?

ajuy

Miejscowość położona jest w zachodniej części wyspy na samym jej wybrzeżu. Fuerteventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich i jest drugą z nich co do wielkości. Największą atrakcją jest plaża Ajuy pokryta czarnym, wulkanicznym piaskiem (Playa de los Muertos), a także jaskinie Cuevas de Ajuy. Już sam szlak prowadzący do ich wnętrza daje ogromną satysfakcję turystyczną dzięki przepięknym widokom na zatokę Caleta Negra. Poznaj tę część zachodniego wybrzeża Fuerteventury!

Ajuy – wioska z czarną plażą

Plaża z czarnym piaskiem jest centralnym punktem miejscowości i jej wizytówką. Pomimo tego, że wioska położona jest w sporej odległości od głównych ośrodków turystycznych na wyspie, przyjeżdża tutaj dość sporo turystów. Są to zarówno wycieczki indywidualne, jak i grupowe, zorganizowane. Tutejsza plaża znacznie różni się od znanych miejsc wypoczynkowych ze wschodniego wybrzeża. Pokryta jest bowiem czarnym piaskiem pochodzenia wulkanicznego. Jej powierzchnia nie jest zbyt duża, ale po obu jej stronach wznoszą się malownicze klify, które z pewnością dodają jej uroku. Nazwa plaży, czyli Playa de los Muertos, oznacza w języku polskim „plażę umarłych”. Nazwa ta wzięła się stąd, że dawniej znajdywano w tym miejscu ciała osób wyrzuconych przez morze.

Zobacz też:
El Golfo na wyspie Lanzarote – poznaj to wspaniałe, malownicze miejsce

Plaża w Ajuy może nie jest typowym wakacyjny kurortem, ale z pewnością miejscem, w którym możesz liczyć na piękne widoki i kameralną atmosferę.

Caleta Negra i jaskinie Ajuy

W zatoce Caleta Negra zwiedzić można najważniejszy punkt w Ajuy, czyli jaskinie uznane na niezwykle wartościowy pomnik przyrody (Monumento Natural de las Cuevas de Ajuy). Droga do jaskiń wiedzie wzdłuż wybrzeża, po klifie, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Trasa ta nie jest trudna, jednak należy się do niej przygotować i zaopatrzyć w odpowiednie obuwie.

Atrakcja położona jest w odległości 8 kilometrów od miasta Pájara. Ścieżka dojścia ciągnie się przez około 500 metrów i swój początek znajduje właśnie na plaży. Już sama ta trasa jest bardzo atrakcyjna, ponieważ zapewnia widok na najstarsze na wyspie wydmy kopalne. Znajdują się tu także piece do wypalania wapna. To pozostałość po dawnej praktyce wybielania tą substancją ścian tutejszych domów. To właśnie stąd czerpano wapień również dla innych Wysp Kanaryjskich, m.in. Teneryfy czy Gran Canarii.

Czy zwiedzanie jaskiń w Ajuy kosztuje?

Jaskinie Ajuy są najstarszymi formacjami skalnymi w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Kompleks ten powstał w wyniku działania podmorskiego przepływu lawy oraz osadów, które z czasem wypłynęły na powierzchnię wody i w ten sposób zaczęła powstawać wyspa. Fuerteventura za podstawę ma właśnie skały, które wynurzyły się z morskich wód. System jaskiń można zwiedzić w ciągu maksymalnie dwóch godzin. Nie jest to teren przystępny osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Warto pamiętać, aby na wycieczkę zabrać ze sobą okrycie z dłuższym rękawem, ponieważ we wnętrzu jaskiń stale panuje chłód. Zwiedzanie jaskiń jest całkowicie bezpłatne, chyba że zamierzasz zrobić to z przewodnikiem. Wówczas musisz liczyć się z wydatkiem ok. 7 euro.

Zobacz też:
Murcja nazywana również „sadem Europy” – co ciekawego ma do zaoferowania miasto i cały region?

Inne atrakcje okolicy Ajuy

Na wyspę Fuerteventura przybył w XV wieku Jean de Béthencourt, uznawany przez Henryka III Walezego za odkrywcę Wysp Kanaryjskich. Założył on miasto Betancuria, które przez wiele lat pozostawało najważniejszym ośrodkiem na wyspie. Tutaj także siedzibę miały jej władzę. Miejscowość ta położona jest bardzo blisko Ajuy i stanowi równie ciekawe historycznie miejsce, które przy okazji pobytu na Fuerteventurze warto odwiedzić.

Ajuy to urocza wioska położona z dala od znanych nadmorskich kurortów Fuerteventury. Z tego powodu będzie doskonałym miejscem na krótki wypoczynek dla tych, którzy szukają ucieczki od codziennego zgiełku. Tutejsze restauracje i bary, choć jest ich stosunkowo niewiele, oferują lokalne, hiszpańskie przysmaki bazujące na rybach i owocach morza. To region, w którym spędzisz czas na nietypowej powulkanicznej plaży, ale możesz także poznać urok tutejszej przyrody.


Zobacz też:

Zobacz też:
Castellfollit de la Roca – miasteczko zawieszone nad skalną krawędzią. Co warto zobaczyć? Mini przewodnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.