Norwegia zimą – co warto zwiedzić i jak się przygotować?

Norwegia zimą jest niezwykle malownicza, a widoki z pewnością są niezapomniane. Jest to jednak wycieczka wymagająca pewnego przygotowania. Sprawdź nasze rady i ciesz się zimowym urlopem!

norwegia zimą

Zwiedzanie krajów Skandynawskich jest wyjątkowe. Zarówno ze względu na krajobrazy, warunki atmosferyczne, jak i kulturę oraz mentalność mieszkańców. Norwegia zimą zachwyca w zupełnie inny sposób niż Włochy czy Hiszpania. Warto przekonać się na własnej skórze, jak smakuje dzień z życia Norwega. 

Które rejony najlepiej odwiedzić, będąc w Norwegii?

Norwegia zimą jest miejscem dość trudnym do zwiedzania, lecz wyjątkowe widoki są warte odrobiny przygotowania. Zarówno te całkowicie dzikie i surowe, jak i malownicze wioski i miasta pełne perełek architektonicznych. 

Spitsbergen 

To jedno z najsłynniejszych miejsc w Norwegii. Ta największa norweska wyspa jest symbolem surowej Skandynawii. Choć jej powierzchnia jest bardzo duża, liczba mieszkańców to jedynie 3 tysiące niedźwiedzi i 2 tysiące osób. To właśnie tam działa Polska Stacja Polarna. 

Zobacz też:
Chłodne, ale piękne – Bergen w całej okazałości

Geiranger 

Ta niewielka, jest bardzo popularna wioska, wyróżnia się spektakularnym wodospadem. Niemniej jednak malownicze położenie jest także bardzo ryzykowne. W pewnym filmie przedstawiono czarny scenariusz, w którym góra zapada się do fiordu. Z pewnością warto odwiedzić tę okolicę i podziwiać bajkowe widoki, póki jest to możliwe. 

Archipelag Lofoty 

Okolica ta zlokalizowana jest na takiej wysokości geograficznej, że dzień polarny trwa tam od maja aż do lipca, a noc polarna aż przez dwa miesiące od listopada. To wyjątkowe zjawisko, którego warto doświadczyć chociaż raz w życiu. 

Fiordy 

Choć z pewnością każdy już wie, że fiordy nie jedzą turystom z ręki i tak warto je zobaczyć. Są to niesamowite, unikalne formacje skalne. Barwne kamienie, klify i punkty widokowe gwarantujące niezapomniane przeżycia. 

Oslo 

Norwegia jest krajem o imponujących krajobrazach, specyficznych warunkach klimatycznych i zapierających dech w piersiach naturze. Niemniej jednak równie wartym odwiedzenia miejscem jest Oslo. To nie tylko stolica kraju, ale również największe i najciekawsze miasto tego rejonu. 

Jak najszybciej dojechać do Norwegii?

Oslo zimą, podobnie jak cała Norwegia gwarantuje niezapomniane przeżycia. Ze względu na położenie geograficzne, dojazd do Norwegii nie jest tak prosty, jak ma to miejsce w przypadku np. Czech. Niemniej jednak istnieje możliwość dojechania samochodem. Jest to z pewnością dobry sposób dla osób, które na miejscu wolą być elastyczne i nie zdawać się jedynie na komunikacje czy wypożyczane auta. 

Zobacz też:
Oslo Pass – twoja przepustka do stolicy Norwegii

Konieczne jest jednak przepłynięcie promem. W zależności od miejsca zamieszkania można zdecydować się na dopłynięcie do Szwecji i późniejsze dojechanie do Norwegii lub skorzystanie z bezpośredniego promu wypływającego z Niemiec, bądź Danii. Warto mieć na uwadze, że konieczne jest posiadanie dowodu osobistego oraz paszportu, a kierowca dodatkowo musi mieć ważne prawo jazdy. 

Samolotem, czy pociągiem? 

Do Norwegii można dotrzeć również transportem zbiorowym. Do wyboru jest zarówno samolot, jak i pociąg. Kluczową kwestią jest jednak czas przejazdu i miejsce rozpoczęcia podróży. Tanie loty do Norwegii zwykle startują z lotnisk w środkowych i południowych województw. Niemniej jednak i tak jest to szybszy i wygodniejszy wybór, nawet jeśli konieczne jest dojechanie na lotnisko. 

Pociąg do Oslo z Polski niestety wymaga kilku przesiadek, a większość z nich ma miejsce w Szwecji lub w Niemczech, w zależności od wybranej trasy. Docelowo, taka podróż może trwać nawet 30 godzin. Jeśli Oslo jest głównym celem, a nie jednym z przystanków na wycieczce objazdowej, ciężko uznać to za optymalny środek transportu. 

Ile kosztuje wycieczka do Norwegii?

Norwegia zimą jest niezwykle piękna i malownicza. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to kraj dość drogi, zwłaszcza w przeliczeniu na złotówki. Na końcową cenę składa się koszt podróży, zakwaterowania, wyżywienia oraz różnorodnych atrakcji podziwianych na miejscu. 

Zobacz też:
Trollfjord – rejs. Odkryj magię surowej, nordyckiej natury

 

Nocleg na 7 dni w 1 osobę 3000-7000 złotych 
Wyżywienie we własnym zakresie na 7 dni 700-1000 złotych 
Wyżywienie w lokalach i hotelu na 7 dni  1500-2000 złotych 
Przejazd własnym samochodem w obie strony koszt paliwa — ok. 9-10 złotych/litr 

250 złotych prom do Szwecji 

Podróż samolotem w obie strony  600-1500 złotych 
Zwiedzanie Oslo  800-1500 złotych 
Wynajem samochodu na tydzień  1000-2000 złotych 

 

Co trzeba zwiedzić w Oslo?

Oslo zimą, podobnie jak i latem jest kluczowym punktem większości wycieczek do Norwegii. Może być traktowane jako główny cel weekendowego wypadu, ale również jako punkt skandynawskiej podróży. 

Centrum miasta jest Karl Johans Gate, ulica pełna różnorodnych atrakcji. W jej obrębie znajduje się wybudowany w XIX wieku Pałac Królewski. Dodatkowo przy niej stoi budynek teatru, uniwersytetu, a także muzeum. 

Będąc w Oslo koniecznie trzeba odwiedzić Frammuseet pozwalający zobaczyć statek, którym pływano w XIX wieku do Arktyki o Antarktyki. 

Przysmaki norweskiej kuchni – co warto spróbować?

Norwegia zimą wymaga nie tylko ciepłego ubrania, ale również pożywnych, gorących posiłków. Kuchnia norweska obfituje w różnorodne kanapki, lecz przede wszystkim ryby i przetwory mięsne. Kluczowa jest także kawa. Będąc w Norwegii, warto spróbować mięsnych klopsików, suszonego dorsza oraz puddingu rybnego. Ciekawym przysmakiem jest także bergeńska zupa rybna oraz kotlety rybne. Dla osób nie będących aż takimi fanami ryb Norwedzy przygotowali kumle, czyli tradycyjne czwartkowe knedle z surowych ziemniaków. 

Zobacz też:
Stavanger w Norwegii – co warto zobaczyć w tym malowniczym miejscu?

 

Norwegia zimą to surowy, lecz piękny cel wycieczki. Z łatwością można zorganizować wypad zarówno na dwa dni, jak i na tydzień. Ze względu na możliwość podróżowania samochodem lub samolotem, jest to kraj dostępny dla wszystkich. Noc polarna, fiordy, a także klimatyczne miasteczka z pewnością pozwolą miło spędzić urlop. 

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *