Muzeum Oceanograficzne w Monako – świat tropikalnych oceanów w nadmorskim mieście sław

Już pierwsze spojrzenie na górę pałacową w maleńkim śródziemnomorskim księstwie ukaże nam imponujący neoklasycystyczny gmach. To Muzeum Oceanograficzne w Monako, które swą tradycją sięga XIX w. i jest domem dla setek gatunków fauny morskiej.

muzeum oceanograficzne w monako
Ocena

Spacer stromym podejściem z dzielnicy Fontvieille przez stare miasto Monako lub ogrody na skale zaprowadzi każdego spragnionego muzealnych wrażeń do potężnego budynku oceanarium. To miejsce warte zaplanowania przynajmniej dwugodzinnej wizyty. W jego ofercie znajdziesz bilet łączony, który umożliwi dodatkowe zwiedzanie wnętrz pałacu książęcego. Muzeum Oceanograficzne w Monako jest bowiem nieodłącznie związane z rodziną Grimaldich, władców Monako od XVII wieku. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym miejscu!

Misja księcia Alberta I

muzeum oceanograficzne w monako nemo

Zafascynowany morzem monakijski książę Albert I położył podwaliny pod francuską oceanografię i to jego dziełem jest Instytut Oceanograficzny w Paryżu, którym wiele lat kierował słynny badacz i autor filmów Jacques-Yves Cousteau. W swoim księstwie, zachęcony pozytywną recepcją badań morskich na wystawie światowej w Paryżu, Albert I ufundował pełne różnorodnych akwariów muzeum. Jego historia sięga roku 1889, a w jego misję wpisane jest od początku łączenie sztuki i nauki.kup bilety

Zaplanuj podróż przez ocean – co warto zobaczyć?

muzeum oceanograficzne w monako meduza

Gmach muzeum liczy 5 poziomów mieszczących akwaria i ekspozycje. Najwyższy z nich, widokowy taras, to doskonały punkt do podziwiania panoramy Monako i spojrzenia na Monte Carlo oraz wybrzeże. Znajduje się tam restauracja i plac zabaw dla dzieci zwany Wyspą Żółwi. Na parterze odwiedzisz butik i skorzystasz z sal konferencyjnych, podczas gdy same akwaria zajmują dwa poziomy podziemne.

Basen Rekinów – gwóźdź programu zwiedzania

W całym monakijskim oceanarium znajdziesz dziś 90 zbiorników, z których największym jest Basen Rekinów. Ufundowany w setną rocznicę powstania Muzeum ukazuje gościom środowisko rafy koralowej z żywymi koralowcami i tropikalnymi rybami. W lazurowej wodzie za ścianą wysokości 6 metrów można podziwiać oczywiście także rekiny, ulubione przez dzieci amfipriony – rybki Nemo i koniki morskie.

Sale eksponatów – morze wiedzy o oceanach

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez SΛRΛ 🥐 (@saraauchocolat)


Na najwyższym piętrze oceanarium, pod samym dachem, stworzono przestrzeń wiedzy, nauki i eksploracji. Muzeum zaprasza do indywidualnych odkryć, a ekspozycja cieszy multimedialnymi rozwiązaniami i tradycyjnymi zbiorami na półkach. Będziesz mógł zapoznać się z historią Alberta I, przełamać strach przed rekinami albo przyjrzeć się projekcji humbaka naturalnych rozmiarów.kup bilety

Kilka informacji praktycznych

muzeum oceanograficzne w monako ryba

W twoim programie zwiedzania Monako nie może zabraknąć wizyty w Oceanarium. Bilety w cenie 18 euro to naprawdę niedroga przepustka do ciekawego podmorskiego świata. Obok podziwiania pełnych przepychu atrakcji Monako, czy wizyty w kasynie będziesz mógł poświęcić chwilę uwagi wciąż fascynującej i w dużym stopniu niepoznanej przestrzeni podwodnej. Dostępne są wizyty z przewodnikiem i specjalne programy animacyjne dla dzieci.

Adres Av. Saint-Martin, 98000 MonacoParking przy ul. des Pêcheurs i wjazd windą
Godziny otwarcia 10:00–18:00
Atrakcje
  • ogrom wiedzy na temat oceanu i jego mieszkańców;
  • wystawa „Monako i morze, od odkryć po ochronę”;
  • niemal 100 gatunków ryb i ponad 200 gatunków bezkręgowców;
  • koniki morskie, ławice małych błazenków, ośmiornice;
  • gabinet osobliwości morza;
  • taras widokowy; 
  • plac zabaw Wyspa Żółwi.
Bilety dorosły – 18 euro – kup bilet

dzieci i młodzież 4–17 lat – 12 euro

Czas zwiedzania min. 2 godz.
Języki przewodnika angielski, francuski

Księstwo Monako i jego oceanograficzne muzeum pełne tradycji to doskonały punkt wakacji na Lazurowym Wybrzeżu. Nawet jednodniowa wizyta daje możliwość połączenia edukacji z przyjemnością. A być może nawet wyjedziesz z nadmorskiego księstewka, nie bojąc się już rekina wielorybiego…


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *