Morze Andamańskie – lazurowy klejnot Tajlandii. Geografia, pogoda, wyspy, fauna i flora.

Morze Andamańskie obfituje w urokliwe zatoki i rajskie wyspy, które są popularnym celem turystycznych wyjazdów. Spokojne fale stwarzają idealne warunki do sportów wodnych i kąpieli. Co warto o nim wiedzieć i jak zaplanować wakacje nad morzem?

morze andamańskie
Ocena

Każdy kto słyszał o Tajlandii, kojarzy ją z pięknymi białymi plażami, lazurową wodą oraz rajskimi wyspami. Tak właśnie wygląda morze Andamańskie, znajdujące się między Tajlandią a Birmą. Ciepłe woda i słoneczna pogoda przyciągają amatorów sportów wodnych i wakacji nad morzem. Bogata i kolorowa rafa koralowa stwarza świetne warunki do nurkowania i snorkelingu. Bogata fauna jest podstawą słynnej tajskiej kuchni. Jak dokładnie położony jest akwen i w jakich miesiącach warto zaplanować nadmorskie wakacje w Tajlandii?

Morze Andamańskie – geografia

Morze Andamańskie to przybrzeżny basen północno-wschodniej części Oceanu Indyjskiego. Morze położone jest na południowy wschód od Zatoki Bengalskiej, pomiędzy archipelagiem wysp Nikobary, Andamany i Sumatry a Półwyspem Indochińskim. Obecność licznych cieśnin sprawia, że basen posiada połączenie z Zatoką Bengalską oraz Morzem Południowochińskim.

Powierzchnia Morza Andamańskiego zajmuje 602 tys. km². Akwen rozciąga się 1200 km z północy na południe i 645 km z zachodu na wschód. Najgłębsza głębia morza znajduje się w Rowie Andamańskim i wynosi 4507 m głębokości. Ciekawostką jest, że głębokość przekraczająca 3000 m stanowi mniej niż 30% obszaru całego morza. W przeważającej części akwenu głębokość wody ma mniej niż 180 m.

Morze Andamańskie – temperatura i pogoda

Temperatura wody powierzchniowej w morzu wynosi średnio 27-29 °C. Najcieplejsza woda jest w maju, bezpośrednio po zakończonym okresie suchym gorącym. Temperatura sięga wówczas do 30 °C. Średnia temperatura powietrza wynosi 28 °C. W okresie suchym panuje zazwyczaj bezwietrzna i stabilna pogoda. Aura ulega zmianie w okresie monsunowym, kiedy nad basenem morza zaczynają się ulewy i porywiste wiatry. Pora deszczowa trwa od maja do października.

Morze Andamańskie – fauna i flora

Na obrzeżach basenu Morza Andamańskiego znajdują się liczne lasy namorzynowe i podwodne łąki trawy morskiej, które stanowią schronienie dla kolorowych rybek i niewielkich organizmów wodnych. W Morzu Andamańskim występują także liczne kolorowe rafy koralowe, które przyciągają pasjonatów nurkowania. Akwen posiada muliste dno i piaszczyste plaże.

Wody Morza Andamańskiego obfitują w 280 gatunków jadalnych ryb morskich. Są to głównie ryby z rodziny molosów. W akwenie występuje także kilka gatunków delfinów. Jest to m.in. delfin Irawaddy. Na uwagę zasługują cztery gatunki żółwi wodnych, w tym krytycznie zagrożony żółw skórzasty, żółw zielony i Olive Ridley. W akwenie morza żyje także około 150 krów morskich, których populacja rozproszona jest między prowincjami Ranong i Satun.

Wyspy morza Andamańskiego

Morze Andamańskie obfituje w liczne archipelagi wysp, które są popularnym celem wakacyjnych wycieczek. Wśród nich znajdują się m.in. takie kurorty jak:

Każda z nich posiada inny charakter i daje szansę na kontakt z pięknem tajlandzkiej przyrody. Ciekawą propozycją są także wielodniowe rejsy po basenie Morza Andamańskiego. Między wyspami można przemieszczać się także speedboatami, które pełnią funkcję wodnego tramwaju.

Morze Andamańskie – idealny wybór na wakacje

Morze Andamańskie słynie ze spokojnych wiatrów oraz krystalicznie czystej wody. Akwen Oceanu Indyjskiego jest miejscem życia wielu unikatowych gatunków zwierząt. Obecność kolorowy raf stwarza idealne warunki do nurkowania. Planując wakacje w Tajlandii, możesz zdecydować się na pobyt na jednej z rajskich wysp lub popłynąć na ekscytujący rejs statkiem.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *