Jak wygląda sytuacja epidemiczna we Francji?

Od kilku tygodni mówi się o wyhamowaniu pandemii i coraz mniejszej liczbie zakażeń. W Polsce rzeczywiście widać spadek zachorowań w porównaniu z danymi, które upubliczniano jeszcze na początku roku.17 maja 2022 odnotowano w naszym kraju 510 zachorowań, podczas gdy jeszcze w styczniu dziennie wykrywano nawet 37 000 zakażonych osób. We Francji dane te są dużo wyższe. 17 maja 2022 roku odnotowano w tym kraju aż 38 184 zachorowań. Oczywiście trzeba wziąć tu pod uwagę także to, że we Francji mieszka więcej osób niż w Polsce (prawie 2 razy więcej), jednak różnica zachorowań na COVID-19 jest w przypadku tych dwóch państw nieproporcjonalna.

Od początku pandemii we Francji zachorowało 28 429 331. Spośród chorych zmarły 144 351 osób. Tyko zeszłej doby (17 maja 2022) śmierć poniosły 82 osoby. W Polsce z kolei od początku pandemii odnotowano 6 004 041 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 116 217 zmarło (10 osób w ciągu ostatniej doby). Biorąc pod uwagę liczbę zakażeń i liczbę zgonów, w Polsce odnotowano jednak dużo większy współczynnik przypadków śmiertelnych.

Łatwo się domyślić, że liczba zakażeń jest w pewnym stopniu uzależniona również od liczby ludności w danym kraju. Bardziej miarodajne powinno być zatem zestawienie liczby zakażeń na 1 000 000 osób. We Francji zachorowało 423 838 osób na 1 000 000 mieszkańców, natomiast w Polsce 156 441 osób na 1 000 000 obywateli. 

Jakie są warunki wjazdu do Francji?

Francja różnicuje zasady przekraczania granicy w zależności od statusu turystów związanego ze szczepieniem na COVID-19.

Wjazd do Francji dla osób zaszczepionych – jakie są wymagania?

Za osoby zaszczepione są uznawani ci, którzy przyjęli szczepionkę firmy Pfizer/Comirnaty, Moderna, AstraZeneca/Vaxzevria/Covishield, czyli te dopuszczone przez Europejską Agencję Leków. Takie szczepienie należy przyjąć co najmniej 7 dni przed podróżą. Jednak do Francji mogą wjechać także osoby, które przyjęły jedną dawkę szczepionki firmy Janssen co najmniej 28 dni przed podróżą oraz ci, którzy zaszczepili się preparatami niezatwierdzonymi przez Europejską Agencję leków, ale dopuszczonymi przez WHO wraz z dwoma dawkami przypominającymi szczepionki uznawanej w Unii Europejskiej. Takie szczepienie musi odbyć się co najmniej 7 dni przed wyjazdem. Osoby w taki sposób zaszczepione mogą przekroczyć francuską granicę na przykład na podstawie unijnego certyfikatu COVID sporządzonego w języku francuskim albo angielskim. Dokument może mieć formę papierową lub elektroniczną.

Po przyjeździe zaszczepieni turyści nie są kierowani na kwarantannę. Nie muszą też wykonywać testów (taki obowiązek może pojawić się na zamorskich terytoriach Francji) ani wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Czy osoby niezaszczepione mogą wjechać do Francji?

Osoby niezaszczepione i nie w pełni zaszczepione również mogą korzystać z uroków Francji. Warunkiem wjazdu do tego kraju jest w ich przypadku okazanie negatywnego wyniku testu antygenowego wykonanego do 48 godzin przed podróżą lub testu PCR wykonanego do 72 godzin przed wylotem. Dokument potwierdzający negatywny wynik testu powinien zostać sporządzony w języku francuskim lub angielskim.

Podobnie jak w przypadku osób zaszczepionych, również niezaszczepieni nie są zobligowani do wykonania testu po przylocie, poddawania się kwarantannie i wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Zasady wjazdu do Francji dla ozdrowieńców

Ozdrowieńcy zostaną wpuszczeni do Francji na podstawie dokumentu potwierdzającego przechorowanie COVID-19 pod warunkiem, że choroba miała miejsce od 6 miesięcy do 11 dni przed przyjazdem. W przeciwnym razie turysta powinien wykonać test antygenowy lub PCR w ciągu 24 godzin przed podróżą.

Podróż do francuskich departamentów i terytoriów zamorskich obliguje dodatkowo do okazania negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR Należy go wykonać do 24 godzin przed podróżą. W tym przypadku obowiązek wykonania testu dotyczy zarówno osób zaszczepionych, ozdrowieńców, jak i osoby nie w pełni zaszczepione i te, które w ogóle nie przyjęły szczepionki.

Jakie obostrzenia covidowe obowiązują we Francji?

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zasady obowiązujące przy wjeździe do Francji stanowią jedyną weryfikację turystów. Do kraju zostają wpuszczone osoby, w przypadku których istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że są osobami zarażonymi, czyli osoby, które są w stanie przedstawić któryś z wyżej wspomnianych dokumentów. We Francji niemal wszystkie obostrzenia zostały zniesione. Osoby przebywające w tym kraju są zobowiązane jedynie do noszenia maseczki w:

  • szpitalach,
  • zakładach opiekuńczych,
  • komunikacji publicznej.

Sytuacja epidemiczna na świecie nadal jest dynamiczna. Przed wyjazdem należy sprawdzić komunikaty zamieszczone na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby upewnić się, że nie zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia.

Ubezpieczenie turystyczne do Francji – ile kosztuje?

W Polsce mamy zapewniony dostęp do opieki medycznej. Co jednak, jeśli podczas pobytu za granicą zachorujemy? Leczenie w innych krajach może sporo kosztować. Tam nasze ubezpieczenie zdrowotne nie będzie bowiem działało. Dlatego też ubezpieczenie się na wyjazd za granicę jest po prostu niezbędne. Owszem, można zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, jednak trzeba mieć świadomość, że:

  • działa ona tylko w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii,
  • zapewnia ochronę na takich samych zasadach, jak to jest w przypadku obywateli danego kraju,
  • obowiązuje tylko w publicznych placówkach medycznych.


Ze względu na ograniczoną ochronę, jaką zapewnia EKUZ, warto zaopatrzyć się przed wyjazdem także w prywatne ubezpieczenie turystyczne, a w nim przede wszystkim w ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu medycznego i ratownictwa. Zwłaszcza w czasach epidemii. Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają pomoc medyczną na wypadek zachorowania na COVID-19 już w ramach podstawowego pakietu, natomiast inni oferują rozszerzenia, które należy kupić, aby móc liczyć na odszkodowanie, jeśli konieczne będzie podjęcie leczenia po zakażeniu koronawirusem. Taką ofertę przygotowało m.in. TU Europa, które proponuje podróżnym dokupienie rozszerzenia pod nazwą Ochrona w zakresie COVID-19. Suma tego ubezpieczenia może wynieść od 100 000 zł do 700 000 zł. Takie ubezpieczenie to koszt zaledwie 35 zł.

Opracowano na podstawie: https://mubi.pl/poradniki/covid-we-francji/

Archiwum: maj 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: