Historia winiarstwa w Polsce

Wino, to trunek, który kojarzy się przede wszystkim z krajami Europy Południowej i Zachodniej, ale prawda jest taka, że i Polska, powoli stawiając kroki, powraca na właściwy tor winiarstwa. Tak – powraca, ponieważ historia winiarstwa w Polsce jest niemal tak samo długa jak historia naszego kraju.

Początki winiarstwa w Polsce

Słowianie znali wino, nim na terenach Polski pojawiło się chrześcijaństwo, nie pijali zbyt często tego napoju, lubując się głównie w miodach i trunkach chmielowych. Pierwsze uprawy winorośli pojawiły się już w X wieku na terenach dzisiejszej Małopolski.

Przyjęcie przez Polskę chrześcijaństwa w 966 roku, stworzyło potężne zapotrzebowanie na trunek, co dało fundament pod produkcję polskiego wina i powstawanie kolejnych winnic.

W tym okresie z produkcji win słynęły całe wsie, gminy, a nawet regiony – stąd nazwy miejscowości kojarzące się z winem: Winnice, Winiary, Moszczenica czy Stara Winna Góra – oraz wiele innych. Winnice w Polsce, które wytwarzały bardzo dobre wina, są po do dziś istotnymi punktami na enologicznej mapie Polski.

Zarządzaniem winiarni początkowo zajmowali się mnisi (joannici), sprowadzeni w 1166 roku przez księcia Henryka Sandomierskiego, którzy rozpoczęli swoją działalność w Zagości nad Notecią. Prócz joannitów, winem zajmowali się benedyktyni, którzy przybyli do Królestwa Polskiego ze słonecznej Italii oraz pochodzący z Francji cystersi i to właśnie oni najbardziej przyczynili się do rozwoju winiarstwa. Zawdzięczamy im wielowiekową tradycję produkcji win, to właśnie oni sprowadzili nowe odmiany winorośli, doskonalili techniki uprawy i winifikacji. Wiek XIV to dla polskiego winiarstwa okres dynamicznego rozwoju, kiedy to produkcja i handel winem stały się dochodowym zajęciem.

Pierwsze winnice w Polsce zakładano głównie przy klasztorach, w okolicach dużych miast m.in. Krakowa i Sandomierza, a uprawą trudnili się nie tylko zakonnicy, ale także mieszczanie zakładający nowe plantacje, dzierżawiąc dawne winnice klasztorne. W wiek później w okolicy tych miast znajdowało się kilkanaście znakomicie prosperujących winnic. Jednak pod koniec XV wieku, ze względu na ochładzanie się klimatu, produkcja wina stała się mniej opłacalna, winorośle w niskich temperaturach rodziły coraz mniej owoców, a co za tym idzie cena trunku znacząco wzrosła.

Okolice Zielonej Góry

Południowa część województwa lubuskiego i zachodnia część ziem województwa dolnośląskiego były ważnymi ośrodkami winiarskimi w średniowiecznej Polsce. Niestety, w wyniku ochłodzenia klimatycznego w XV, wieku większość manufaktur podupadła.

Nie był to jednak definitywny koniec winnic, na przełomie XIX i XX wieku, gdy klimat ponownie zaczął sprzyjać uprawie winorośli, polskie wina zaczęły przeżywać renesans. Okres rozkwit niestety nie trwał długo – zniweczył go wybuch II Wojny Światowej.

W czasach PRL-u winnice funkcjonowały, ale znacząco podupadały na jakości produktów. Przyczyną takiego stanu rzeczy, był brak doświadczenia pracowników, nieprawidłowe zarządzanie placówką oraz gospodarka rabunkowa. W winnicach, zamiast zajmować się szlachetnymi odmianami winorośli (Vitis vinifera), postanowiono zastąpić winogrona tańszymi owocami – jabłkami, które wymagały dużo mniej troski niż winorośl.

Współcześnie działające Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zielonej Gorze, skupia w ogół siebie historyków i pasjonatów wina i winorośli. Z czasem udało im się odtworzyć winnice z czasów przedwojennych oraz zapoczątkować uprawę nowych odmian winorośli, m.in. rieslinga, pinot noir, pinot gris, chardonnay, a nawet cabernet sauvignon oraz bardziej lokalne odmiany winorośli: seyval blanc, jahanniter, a także solaris. Warto dodać, że w tutejszych winiarniach powstaje wiele win musujących, do których produkcji stosuje się metody szampańskie, a także fakt, że produkty z tego regionu, zostały wyróżnione certyfikatem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Wyjątkowość smaku lokalnych win potwierdza fakt, że wina gronowe, zostały umieszczone na liście produktów tradycyjnych objętych programem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Będąc na Dolnym Śląsku, koniecznym miejscem do odwiedzenia na szlaku enoturystki, jest Winnica Jaworek, Adoria czy Winnice Wzgórz Trzebnickich, które od kilkunastu lat znajdują się w czołówce najlepszych polskich winnic. Tym wyjątkowym miejscom warto poświęcić chwilę i chociażby wybrać się na zwiedzanie winnicy Jaworek, dzięki czemu zapoznamy się ze skomplikowaną historią winiarstwa w regionie, a całą wyprawę będziemy mogli zakończyć na degustacji win.

Produkcja wina na Podkarpaciu

Pierwsze winnice na Podkarpaciu powstały w latach 80.tych dając początek odrodzeniu produkcji win w Polsce. Obecnie najwięcej winnic na Podkarpaciu znajduje na wyżynach, głównie Pogórze strzyżowskie, w okolicach Jasła (Winnica Golesz, Winnica Dwie Granice, Winnica Jasiel i Winnica Sztukówka) oraz Krosna (Winnica Zamkowa, Winnica Widokowa).

Na Podkarpaciu został utworzony w 2017 Karpacki Szlak Wina, który prowadzi przez 23 winnice: 22 znajdują się w Polsce, a 1 na Słowacji. Każda karpacka winnica znajduje się w malowniczym położeniu, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by kosztując wina białe czy wina czerwone, podziwiać niesamowite Karpackie góry. W każdej winnicy prowadzona jest regularna sprzedaż wina.

Podczas wizyt w tutejszych winnicach mamy szansę na zwiedzanie winiarni, możemy rozkoszować się degustacją win z odmian rondo, regent, seyval blanc, sibera oraz polskiej krzyżówki winorośli, odpornej na niskie temperatury – jutrzenki. Zwiedzając winnice, możemy dowiedzieć się dużo na temat jej prowadzenia, możemy przyjrzeć się, jak wygląda uprawa winorośli.

Przemysł polskich winnic na Podkarpaciu rozwija się energicznie od 50 lat, z wolna przesuwając się ku wschodowi, w stronę żyznej doliny Sanu, w okolice Sanoka, Przemyśla i Przeworska.

enoturystyka, wycieczka

Enoturystyka w Polsce

Enoturystyka z roku na rok zyskuje na popularności, coraz liczniejsze grupy Polaków z chęcią zamieniają wypoczynek pod palmą na zwiedzanie winnicy. Wśród enoturystów ogromnym zainteresowaniem cieszy się Winnica Hople położona tuż przy rynku średniowiecznego Paczkowa zwanego polskim Carcassonne, u podnóży Sudetów. Wartą odwiedzenia jest także Winnica Turnau to największa winnica w Polsce, leżąca niedaleko Szczecina, tuż przy granicy polsko-niemieckiej.

Enoturystów kusi nie tylko doskonała kuchnia, wyborne wino czy wspaniała lokalizacja, ale przede wszystkim szeroka oferta atrakcji związanych z winiarniami. W ofertach większości winiarni jest możliwość zwiedzenia winnicy oraz przyjrzenie się procesowi produkcji wina, a w ofercie kilku winnic odnaleźć można nawet atrakcję „wspólne zbieranie winorośli” oraz obowiązkowy punkt wyjazdu – degustacje win. Nie trzeba wybierać pomiędzy zwiedzaniem winiarni i degustacją, można robić to jednocześnie. Lokalne winnice korzystają przy produkcji win z mieszanek gatunkowych głównie pinot noir, muscat ottonel czy cabernet cortis i innych.

Chociaż przemysł winnic w Polsce miał swoje lepsze i gorsze okresy, możemy śmiało powiedzieć, że produkcja win w Polsce przeżywa ponowny rozkwit. Sprzyjające warunki i doskonałe odmiany winorośli oraz wyjątkowe receptury sprawiają, że Polskie winnice mogą z podniesionym czołem konkurować na arenie międzynarodowej z innymi znanymi winnicami. Dobre wino dopełni smak potraw, przekąsek i podkreśli wyjątkowość okoliczności. Polskie wino z lokalnej winnicy będzie doskonałym prezentem dla przyjaciół.

Archiwum: kwiecień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: