Wypoczynek nad Morzem Śródziemnym to marzenie dla wielu amatorów sportów wodnych. Chcesz korzystać z beztroskich kąpieli? A może zamierzasz spędzać wolny czas na penetrowaniu morskich głębin? Zobacz, z jakimi rekinami możesz się spotkać w trakcie takich wojaży!
Morze Śródziemne i jego specyfika
Zanim sprawdzisz, jakie rekiny w Morzu Śródziemnym mogą się pojawiać, spójrz na mapę świata. Wynika z niej, że akwen ten ma swoją specyfikę. Jest to morze międzykontynentalne, stosunkowo niewielkie i płytkie.
W porównaniu z oceanami, jest to akwen spokojny i bezpieczny. Czy to oznacza, że w jego wodach żyją same łagodne istotny, a ty możesz zapomnieć o zdrowym rozsądku? Nie! Choć zagrożenie jest tu stosunkowo niewielkie, musisz pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Jakie rekiny w Morzu Śródziemnym pojawiają się najczęściej?
Rekiny w Morzu Śródziemnym są reprezentowane przez około 50 gatunków, przy czym większość z nich nie stanowi dla człowieka zagrożenia. Jakie to rekiny?
Wybrani mieszkańcy Morza Śródziemnego
W wodach Morza Śródziemnego żyje wiele rekinów – zarówno tych budzących grozę, jak i tych, które boją się kontaktu z człowiekiem. Sensacją ostatnich tygodni okazał się ostronos atlantycki, którego zaobserwowano u wybrzeży Barcelony. Choć ten drapieżnik znany jest z szybkości i skuteczności, w przypadku kontaktu z człowiekiem jego atak zwykle ogranicza się do odstraszania.
Ponadto w Morzu Śródziemnym często pojawiają się rekiny młotowate, wzbudzające respekt głównie swoimi rozmiarami. Często gości tu również rekin rafowy blacktip, który zaliczany jest do gatunków stroniących od człowieka. Jest jeden wyjątek – bliskość pokarmu. Rekin ten będzie bronił swego posiłku przed intruzem, a to może oznaczać ryzyko ataku z jego strony.
Jakie rekiny w Morzu Śródziemnym mogą być groźne?
Do najgroźniejszych rekinów w Morzu Śródziemnym zaliczają się:
- żarłacz biały;
- rekin tygrysi;
- rekin mako;
- rekin długoskrzydły.
Potencjalnym zagrożeniem dla człowieka może być też rekin olbrzymi, jednak nie ze względu na swą agresywność, ale rozmiary. Długoszpar zwykle pływa powoli, z otwartym otworem gębowym, dzięki czemu pokarm (głównie widłonogi) sam wpada do jego paszczy.
Sam rekin olbrzymi, choć budzi grozę, jest zwierzęciem dość spokojnym i niegroźnym dla człowieka. Mimo to i przed nim warto zachować respekt. Sytuacja, w której poczciwy olbrzym poczuje się zagrożony, może zakończyć się niefortunnie dla amatorów nurkowania.
Rekiny w Morzu Śródziemnym a bezpieczeństwo – o czym warto pamiętać?
Rekiny w Morzu Śródziemnym występują dość licznie, jednak większość z nich trzyma się morskich głębin. Boisz się kontaktu z tym zwierzęciem? Korzystaj z morskich kąpieli w tych miejscach, które są do tego wyznaczone.
Chcesz nurkować? Wybierz się w podwodną podróż z doświadczonym kompanem. W razie spotkania zachowaj spokój, gdyż zbyt gwałtowne ruchy mogą sprowokować rekina do ataku. Jeśli powoli wycofasz się w bezpieczne miejsce, zamiast w panice uciekać, zwiększasz swoje szanse na wyjście z takiego spotkania bez szwanku.
Choć rekiny w Morzu Śródziemnym mogą być zagrożeniem dla człowieka, nie musisz rezygnować z wakacji w tej części świata. Te zwierzęta w normalnych okolicznościach unikają kontaktu z ludźmi, a ataki z ich strony – wbrew medialnej panice – nie są zbyt częstym zjawiskiem.
Dodaj komentarz