Rekiny w Morzu Śródziemnym – jakie gatunki tu spotkasz?

Czy rekiny w Morzu Śródziemnym mogą być zagrożeniem dla turystów i nurków? O czym musisz pamiętać, aby spędzić bezpieczny urlop w tej części świata?

Rekiny w Morzu Śródziemnym

Wypoczynek nad Morzem Śródziemnym to marzenie dla wielu amatorów sportów wodnych. Chcesz korzystać z beztroskich kąpieli? A może zamierzasz spędzać wolny czas na penetrowaniu morskich głębin? Zobacz, z jakimi rekinami możesz się spotkać w trakcie takich wojaży!

 

Morze Śródziemne i jego specyfika

Zanim sprawdzisz, jakie rekiny w Morzu Śródziemnym mogą się pojawiać, spójrz na mapę świata. Wynika z niej, że akwen ten ma swoją specyfikę. Jest to morze międzykontynentalne, stosunkowo niewielkie i płytkie. W porównaniu z oceanami, jest to akwen spokojny i bezpieczny. Czy to oznacza, że w jego wodach żyją same łagodne istotny, a ty możesz zapomnieć o zdrowym rozsądku? Nie! Choć zagrożenie jest tu stosunkowo niewielkie, musisz pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. 

 

Jakie rekiny w Morzu Śródziemnym pojawiają się najczęściej? 

Rekiny w Morzu Śródziemnym są reprezentowane przez około 50 gatunków, przy czym większość z nich nie stanowi dla człowieka zagrożenia.  Jakie to rekiny?

Zobacz też:
Pretoria – stolica Republiki Południowej Afryki

Wybrani mieszkańcy Morza Śródziemnego 

W wodach Morza Śródziemnego żyje wiele rekinów –  zarówno tych budzących grozę, jak i tych, które boją się kontaktu z człowiekiem. Sensacją ostatnich tygodni okazał się ostronos atlantycki, którego zaobserwowano u wybrzeży Barcelony. Choć ten drapieżnik znany jest z szybkości i skuteczności, w przypadku kontaktu z człowiekiem jego atak zwykle ogranicza się do odstraszania. 

 

Ponadto w Morzu Śródziemnym często pojawiają się rekiny młotowate, wzbudzające respekt głównie swoimi rozmiarami. Często gości tu również rekin rafowy blacktip, który zaliczany jest do gatunków stroniących od człowieka. Jest jeden wyjątek – bliskość pokarmu. Rekin ten będzie bronił swego posiłku przed intruzem, a to może oznaczać ryzyko ataku z jego strony. 

Jakie rekiny w Morzu Śródziemnym mogą być groźne? 

Do najgroźniejszych rekinów w Morzu Śródziemnym zaliczają się: 

  • żarłacz biały; 
  • rekin tygrysi; 
  • rekin mako;
  • rekin długoskrzydły. 

 

Potencjalnym zagrożeniem dla człowieka może być też rekin olbrzymi, jednak nie ze względu na swą agresywność, ale rozmiary. Długoszpar zwykle pływa powoli, z otwartym otworem gębowym, dzięki czemu pokarm (głównie widłonogi) sam wpada do jego paszczy. Sam rekin olbrzymi, choć budzi grozę, jest zwierzęciem dość spokojnym i niegroźnym dla człowieka. Mimo to i przed nim warto zachować respekt. Sytuacja, w której poczciwy olbrzym poczuje się zagrożony, może zakończyć się niefortunnie dla amatorów nurkowania.  

Zobacz też:
Breloczki do walizki podróżnej - sposób na rozpoznanie swojej walizki

 

Rekiny w Morzu Śródziemnym a bezpieczeństwo –  o czym warto pamiętać? 

Rekiny w Morzu Śródziemnym występują dość licznie, jednak większość z nich trzyma się morskich głębin. Boisz się kontaktu z tym zwierzęciem? Korzystaj z morskich kąpieli w tych miejscach, które są do tego wyznaczone. Chcesz nurkować? Wybierz się w podwodną podróż z doświadczonym kompanem. W razie spotkania zachowaj spokój, gdyż zbyt gwałtowne ruchy mogą sprowokować rekina do ataku. Jeśli powoli wycofasz się w bezpieczne miejsce, zamiast w panice uciekać, zwiększasz swoje szanse na wyjście z takiego spotkania bez szwanku. 

 

Choć rekiny w Morzu Śródziemnym mogą być zagrożeniem dla człowieka, nie musisz rezygnować z wakacji w tej części świata. Te zwierzęta w normalnych okolicznościach unikają kontaktu z ludźmi, a ataki z ich strony –  wbrew medialnej panice –  nie są zbyt częstym zjawiskiem. 

 


Zobacz też:

Zobacz też:
Wybierasz się na szlak? Sprawdź, w jakie akcesoria turystyczne warto się wyposażyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *