Wypoczynek nad Morzem Śródziemnym to marzenie dla wielu amatorów sportów wodnych. Chcesz korzystać z beztroskich kąpieli? A może zamierzasz spędzać wolny czas na penetrowaniu morskich głębin? Zobacz, z jakimi rekinami możesz się spotkać w trakcie takich wojaży!

Morze Śródziemne i jego specyfika

Zanim sprawdzisz, jakie rekiny w Morzu Śródziemnym mogą się pojawiać, spójrz na mapę świata. Wynika z niej, że akwen ten ma swoją specyfikę. Jest to morze międzykontynentalne, stosunkowo niewielkie i płytkie.

W porównaniu z oceanami, jest to akwen spokojny i bezpieczny. Czy to oznacza, że w jego wodach żyją same łagodne istotny, a ty możesz zapomnieć o zdrowym rozsądku? Nie! Choć zagrożenie jest tu stosunkowo niewielkie, musisz pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. 

Jakie rekiny w Morzu Śródziemnym pojawiają się najczęściej? 

Rekiny w Morzu Śródziemnym są reprezentowane przez około 50 gatunków, przy czym większość z nich nie stanowi dla człowieka zagrożenia.  Jakie to rekiny?

Wybrani mieszkańcy Morza Śródziemnego 

W wodach Morza Śródziemnego żyje wiele rekinów –  zarówno tych budzących grozę, jak i tych, które boją się kontaktu z człowiekiem. Sensacją ostatnich tygodni okazał się ostronos atlantycki, którego zaobserwowano u wybrzeży Barcelony. Choć ten drapieżnik znany jest z szybkości i skuteczności, w przypadku kontaktu z człowiekiem jego atak zwykle ogranicza się do odstraszania. 

Ponadto w Morzu Śródziemnym często pojawiają się rekiny młotowate, wzbudzające respekt głównie swoimi rozmiarami. Często gości tu również rekin rafowy blacktip, który zaliczany jest do gatunków stroniących od człowieka. Jest jeden wyjątek – bliskość pokarmu. Rekin ten będzie bronił swego posiłku przed intruzem, a to może oznaczać ryzyko ataku z jego strony. 

Jakie rekiny w Morzu Śródziemnym mogą być groźne? 

Do najgroźniejszych rekinów w Morzu Śródziemnym zaliczają się: 

  • żarłacz biały; 
  • rekin tygrysi; 
  • rekin mako;
  • rekin długoskrzydły. 

Potencjalnym zagrożeniem dla człowieka może być też rekin olbrzymi, jednak nie ze względu na swą agresywność, ale rozmiary. Długoszpar zwykle pływa powoli, z otwartym otworem gębowym, dzięki czemu pokarm (głównie widłonogi) sam wpada do jego paszczy.

Sam rekin olbrzymi, choć budzi grozę, jest zwierzęciem dość spokojnym i niegroźnym dla człowieka. Mimo to i przed nim warto zachować respekt. Sytuacja, w której poczciwy olbrzym poczuje się zagrożony, może zakończyć się niefortunnie dla amatorów nurkowania.  

Rekiny w Morzu Śródziemnym a bezpieczeństwo –  o czym warto pamiętać? 

Rekiny w Morzu Śródziemnym występują dość licznie, jednak większość z nich trzyma się morskich głębin. Boisz się kontaktu z tym zwierzęciem? Korzystaj z morskich kąpieli w tych miejscach, które są do tego wyznaczone.

Chcesz nurkować? Wybierz się w podwodną podróż z doświadczonym kompanem. W razie spotkania zachowaj spokój, gdyż zbyt gwałtowne ruchy mogą sprowokować rekina do ataku. Jeśli powoli wycofasz się w bezpieczne miejsce, zamiast w panice uciekać, zwiększasz swoje szanse na wyjście z takiego spotkania bez szwanku. 

Choć rekiny w Morzu Śródziemnym mogą być zagrożeniem dla człowieka, nie musisz rezygnować z wakacji w tej części świata. Te zwierzęta w normalnych okolicznościach unikają kontaktu z ludźmi, a ataki z ich strony –  wbrew medialnej panice –  nie są zbyt częstym zjawiskiem. 

Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: