Zwolnienie lekarskie jest płatną, usprawiedliwioną kwestiami zdrowotnymi nieobecnością w pracy. W tym czasie pracownik ma w pełni skupić się na powrocie do zdrowia. Nie ma możliwości wykonywania zadań związanych z obowiązkami zawodowymi, nie może również wykazywać aktywności, która spowolni proces rekonwalescencji. Jak to jednak wygląda w praktyce? Czy wyjazd wypoczynkowy może zostać uznany za aktywność utrudniającą leczenie? Co w przypadku zwolnienia od lekarza psychiatry? Czy ciężarna kobieta przebywająca na zwolnieniu może podróżować? Odpowiadamy!
W jakim celu wystawiane jest zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie przysługuje wszystkim osobom odprowadzającym niezbędne składki. Jego kluczowym celem jest umożliwienie pracownikowi powrót do zdrowia. Oznacza to, że przebywając na L4 nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej, niezależnie od tego w ilu miejscach jest się zatrudnionym.
Należy jednak pamiętać, że drugim elementem zwolnienia lekarskiego jest zakaz wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Zapis ten można interpretować na wiele sposobów.
Kto ma prawo do wystawienie zwolnienia lekarskiego?
Jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie online, jest ono ciekawą alternatywą dla wizyty stacjonarnej. L4 może wystawić lekarz, lekarz dentysta oraz psychiatra, a także felczer. W zależności od specyfiki schorzenia najlepiej jest skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Jednak gdy przebywasz poza miejscem zamieszkania lub sprawa jest pilna, możesz skorzystać z L4 online. Tanio, szybko i skutecznie uzyskasz L4, ponieważ nie poniesiesz kosztów dojazdu do placówki stacjonarnej i unikniesz kolejek.
Czym różni się zwolnienie wychodzące od niewychodzącego?
Zwolnienie lekarskie zawiera bardzo istotne informacje. Przede wszystkim:
- rodzaj schorzenia;
- przyczynę zwolnienia
- czas trwania L4.
Dodatkową informacją poruszoną w zwolnieniu lekarskim jest zalecany stopień aktywności. Lekarz wybiera spośród dwóch opcji. Jedną z nich jest nakaz leżenia, druga natomiast pozwala na chodzenie.
Oba warianty uprawniają do pozostania w domu i rezygnacji z obowiązków służbowych. Standardowo są płatne 80% wynagrodzenia, jedynym wyjątkiem jest okres ciąży.
Uprawnienia podczas zwolnienia niewychodzącego
Zwolnienie lekarskie pierwszego typu zakłada, że przez cały okres jego trwania pacjent ma obowiązek przebywać w domu, najlepiej w łóżku. W przypadku tego rodzaju zwolnienia, chory teoretycznie nie ma prawa wychodzenia z domu w żadnym celu. Jeśli konieczne jest odbycie rehabilitacji lub wizyty lekarskiej, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zaświadczenia.
Pracownicy ZUS mają prawo skontrolować chorego, a w przypadku nieuzasadnionej nieobecności mogą nawet cofnąć świadczenie.
Uprawnienia podczas zwolnienia wychodzącego
W tym przypadku chory ma minimalnie większe możliwości. Prawo do chodzenia nie zakłada jednak pełnej dowolności, swobodnych wycieczek i wyjazdów. Możliwe jest jednak wyjście do lekarza, apteki lub na codzienne zakupy. W przypadku tego zwolnienia możliwe jest zorganizowanie kilkudniowego wyjazdu, pod warunkiem pisemnego zalecenia lekarskiego.
Co zrobić, jeśli L4 pokrywa się z wcześniej zaplanowanym urlopem?
Urlopy w wielu firmach planowane są z dużym wyprzedzeniem. W takich sytuacjach nagła choroba może pokrzyżować plany. Jeśli jednak lekarz postawi diagnozę wymagającą wystawienia zwolnienia lekarskiego, a pracownik je przyjmie, urlop zostaje anulowany. Nie ma możliwości realizacji urlopu i jednoczesnego pobierania świadczenia chorobowego.
Czy mając zwolnienie ciążowe lub od psychiatry, można wychodzić z domu?
Zwolnienie wystawiane kobietom w ciąży i osobom leczącym się psychiatrycznie zazwyczaj oznacza możliwość wychodzenia z domu. W czasie ich trwania zabroniona jest praca zawodowa w jakiejkolwiek formie. W zaleceniach często umieszczana jest aktywność fizyczna i spacery, lecz klasyczne wyjazdy wypoczynkowe również nie są możliwe.
Dodaj komentarz