Zapamiętaj!
- Zawsze sprawdzaj prognozy pogody przed wyjściem w góry.
- Jeśli burza cię zaskoczy na otwartej przestrzeni, zejdź do nisko położonego miejsca.
- Zminimalizuj kontakt z metalowymi elementami, aby uniknąć porażenia piorunem.
- Rozprosz grupę, jeśli nie można zejść niżej w trakcie burzy.
- W przypadku porażenia piorunem wezwij służby i udziel pierwszej pomocy, jeśli jest to konieczne.
Burza w górach – jak zminimalizować ryzyko porażenia piorunem?
Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, zanim w ogóle wyruszysz na wyprawę, jest sprawdzenie prognozy pogody. Nie zapominaj, że pogoda w górach jest kapryśna i potrafi szybko się zmieniać – burza w Tatrach może pojawić się niespodziewanie. Śledzenie warunków pogodowych może jednak zminimalizować ryzyko zaskoczenia przez nadejście burzy.
Podczas górskiej wędrówki warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Zejdź niżej
Zasada pierwsza mówi, że jeśli burza zastanie cię na otwartej przestrzeni, najbezpieczniej jest schować się w nisko położonym miejscu. To jest najważniejsze zalecenie, o którym musisz pamiętać. Burza w górach zawsze ściąga na najwyższe punkty, więc im niżej jesteś, tym jesteś bezpieczniejszy. Dotyczy to także osób przebywających na grani – gdy zbliża się burza, należy jak najszybciej zejść z grani, by zminimalizować ryzyko uderzenia pioruna.
Uważaj na metalowe części sprzętu
Podczas burzy należy także unikać metalowych elementów. Piorun często wyładowuje się w metal, a jeśli posiadasz przy sobie plecak z metalowymi elementami, jesteś w dużej mierze narażony na porażenie. Zasada ta dotyczy także łańcuchów czy drabinek. Dlatego, jeśli jesteś na szlakach, na których występują, staraj się je omijać.
Zachowaj odpowiedni dystans
Jeśli nie jesteś w stanie zejść niżej podczas burzy w górach, staraj się rozproszyć grupę. Każda osoba powinna znajdować się co najmniej metr od innej osoby. Pamiętaj o tym, że piorun może wyładować się poprzez tzw. napięcie krokowe, które jest wywoływane przez prąd płynący pod powierzchnią ziemi. Dystans metra minimalizuje ryzyko porażenia przez takie napięcie.
Co robić podczas burzy w górach?
Warto pamiętać, że burza może być bliżej, niż się wydaje. Należy więc postarać się ocenić odległość burzy, obserwując czas pomiędzy błyskiem a grzmotem. Każda sekunda to około 300 metrów, a jeśli czas między błyskiem a grzmotem wynosi mniej niż 3 sekundy, jesteś w strefie zagrożenia i powinieneś natychmiast szukać schronienia.
Jednym z najtrudniejszych wyzwań podczas burzy w górach jest zachowanie spokoju. Mimo że sytuacja jest trudna, należy zachować spokój i nie wpadać w panikę. Bezpiecznym miejscem, w którym można przeczekać burzę, jest wcięcie lub wyżłobienie terenu. Trzeba jedna pamiętać, aby unikać cieków wodnych, które mogą nagle je zalać. Plecak z elementami jak metalowe karabinki może przyciągnąć piorun, dlatego warto go zdjąć i postawić przynajmniej 3 metry od siebie.
Warto również znać zasady postępowania, gdy burza minie. Pamiętaj, że po burzy ziemia jest mokra i śliska, a na szlakach mogą pojawić się nowe przeszkody, jak kamienie lub drzewa. Należy szczególnie uważać na szlakach stromych, gdzie mogą pojawić się osuwiska.
Pierwsza pomoc w czasie burzy
Wiesz, jak zachować się podczas burzy w górach. Warto poznać też zasady udzielania pierwszej pomocy osobom porażonym przez piorun. Porażenie piorunem to rzadkie, ale bardzo poważne wypadki. Jeśli ktoś z grupy mu ulegnie, należy natychmiast wezwać pomoc. Ratownik górski jest najbardziej odpowiednią osobą do udzielenia pierwszej pomocy, ale jeżeli jesteś daleko od cywilizacji, powinieneś wiedzieć, jak się zachować. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie oddycha, trzeba natychmiast rozpocząć resuscytację. Pierwszym krokiem jest udrożnienie dróg oddechowych poprzez odchylenie głowy do tyłu, a następnie wykonanie 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 oddechów. Cykl ten należy powtarzać, dopóki poszkodowany sam nie zacznie oddychać lub do momentu, kiedy przybędą służby ratunkowe.
Zachowanie podczas burzy w górach wymaga przede wszystkim zdrowego rozsądku i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze!
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety