Gotlandia – co warto wiedzieć o tej szwedzkiej wyspie?

Gotlandia to wyspa położona na Morzu Bałtyckim. Jest to największa szwedzka wyspa, która od wielu lat jest popularnym miejscem turystycznym. Jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć w Gotlandii? Odpowiedź poniżej!

gotlandia
Ocena

Gotlandia jest popularnym miejscem turystycznym, znanym z piaszczystych plaż, malowniczych średniowiecznych wiosek i życia nocnego. Jest również popularnym miejscem dla rowerzystów i miłośników pieszych wycieczek, ponieważ może poszczycić się ponad 1000 kilometrami oznaczonych szlaków. Czytaj dalej!

Gotlandia – wyspa wikingów. Poznaj podstawowe informacje na temat tego miejsca

Gotlandia to szwedzka wyspa położona na Morzu Bałtyckim. Jest to największa wyspa w Szwecji i trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Bałtyckim, po Zelandii i Saaremaa. Największym miastem i stolicą wyspy jest Visby

Gotlandia znajduje się u południowo-wschodnich wybrzeży Szwecji, około 60 kilometrów od stałego lądu.

Wyspa ma powierzchnię 3 140 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją prawie 60 000 osób. Większość mieszkańców Gotlandii jest pochodzenia szwedzkiego, ale istnieje również znaczna mniejszość Gotlandczyków, którzy są pochodzenia fińskiego.

Na wyspie panuje klimat kontynentalny, z chłodnym latem i mroźną zimą. W ciągu roku temperatura waha się od –3°C do 21°C i rzadko spada poniżej –10°C lub przekracza 26°C. Gotlandia otrzymuje średnio 17 godzin światła słonecznego dziennie w czerwcu, a 6 godzin dziennie w grudniu. Znana jest również z silnych wiatrów.

Mieści się na niej wiele atrakcji turystycznych, w tym Gotland Museum, Gotland Art Museum i Gotland Zoo. Na wyspie znajduje się również wiele historycznych miejsc takich jak Katedra Gotlandzka i Twierdza Gotlandzka.

Ponadto Gotlandia znana jest ze swoich plaż, które są jednymi z najlepszych w Szwecji. Jeśli masz ochotę wybrać się kiedyś na plażę, powinieneś odwiedzić Sudersand. Jest to jedna z najdłuższych i najpiękniejszych plaż w okolicy. W jej pobliżu znajduje się restauracja i kawiarnia.

Jaka jest historia tej wyspy?

Przez wieki Gotlandia była ważnym przystankiem w handlu i podróżach między Skandynawią a resztą Europy. Została po raz pierwszy zasiedlona przez Gotów, germańskie plemię, w 4 wieku n.e., a później stała się częścią Królestwa Szwecji.

W 1645 roku Dania przekazała Gotlandię Szwecji w ramach traktatu z Brömsebro. Od tego czasu Gotlandia jest ważną częścią Szwecji. Obecnie jest najbardziej znana z piaszczystych plaż, malowniczych wiosek i średniowiecznych kościołów. Jednak Gotlandia ma również bogatą historię, którą warto poznać.

Natomiast miłośników kina może zaciekawić pewien fakt na temat Ingmara Bergmana. Chociaż mieszkał on w wielu różnych miejscach, to właśnie Gotlandia i mała wyspa Fårö, znajdująca się przy południowo-wschodnim wybrzeżu Szwecji była miejscem, które wybrał zarówno do budowy domu, jak i do nakręcenia swoich sześciu filmów fabularnych.

Gotlandia i jej kuchnia

Kuchnia wyspy jest pod silnym wpływem jej morskiej historii i gotlandzkich tradycji. Gotlandia znana jest z wędzonych ryb, które często spożywane są jako przystawka lub danie główne. Najpopularniejszym rodzajem wędzonej ryby jest śledź, choć popularne są również łosoś i węgorz.

Gotlandia słynie również z wielu unikalnych chlebów takich jak chleb solny i płaski. Chlebki te często podawane są z serami, dżemami i marynowanymi warzywami. Inne popularne dania Gotlandii to placki z dorsza, gulasz jagnięcy i szafranowe naleśniki. Gotlandzka kuchnia jest idealna dla tych, którzy lubią świeże, lokalnie pozyskiwane składniki.

Jakie są główne atrakcje Gotlandii? Co warto zobaczyć?

Wyspa Gotlandia znana jest z pogodnej i malowniczej scenerii, a także z wielu zabytków. Główne miasto wyspy, Visby, wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gotlandia jest również domem dla najstarszego szwedzkiego miasta, Slite. Wokół Gotlandii znajdziesz pchle targi, gdzie możesz kupić stare gadżety i meble.

Goście odwiedzający Gotlandię mogą korzystać z wielu atrakcji takich jak piesze wędrówki, jazda na rowerze, jazda konna i pływanie. W miejscu tym znajduje się również wiele plaż, na których można się zrelaksować i wygrzać w słońcu. Ponadto jest tu wiele muzeów i galerii sztuki, które pozwalają poznać bogatą historię i kulturę wyspy.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych jest Jaskinia Lummelunda. Jest to najdłuższa jaskinia na wyspie i jedna z najdłuższych w Szwecji. Jaskinia była używana jako schronienie przez ludzi przez ponad 5000 lat i zawiera wiele dobrze zachowanych artefaktów z epoki kamienia i epoki żelaza.

Jest ona również domem dla wielu rzadkich zwierząt, w tym odmieńca jaskiniowego, gatunku ślepego płaza ogoniastego z rodziny odmieńcowatych, który występuje tylko w kilku jaskiniach w Europie. W ostatnich latach jaskinia stała się popularnym celem turystycznym, a wycieczki z przewodnikiem są dostępne przez cały rok.

Kolejna bardzo popularna atrakcja to Muzeum Gotlandzkie. Muzeum zostało założone w 1833 roku i jest jednym z najstarszych muzeów w Szwecji. Znajduje się w nim kolekcja gotlandzkiej sztuki i artefaktów od epoki kamienia do czasów współczesnych. W muzeum na odwiedzających czekają również biblioteka i archiwum. Muzeum znajduje się w samym sercu Visby, w pobliżu wielu atrakcji miasta. Jest otwarte przez cały rok.

Warto też zobaczyć na żywo słynny punkt orientacyjny Hoburgsgubben, który znajduje się na południowym krańcu Gotlandii. Jest to rauk (formacja kamienna), która oglądana pod pewnym kątem wygląda jak starzec, który spogląda na morze. Oprócz tego jest to piękne miejsce, w którym można wybrać się na wędrówkę i podziwiać jedne z najlepszych widoków na Morze Bałtyckie.

Niezależnie od tego, czy szukasz relaksującego wypadu, czy doświadczenia edukacyjnego, Gotlandia ma coś do zaoferowania każdemu.

Gotlandia była zamieszkiwana od epoki kamienia i była ważnym ośrodkiem handlowym od czasów Wikingów. Od 1288 do 1361 roku znajdowała się pod panowaniem Danii, a w 1658 roku stała się częścią Szwecji. Obecnie jest popularnym miejscem turystycznym, szczególnie w miesiącach letnich. Turyści mogą cieszyć się wieloma plażami na wyspie, jak również wieloma zabytkami. Dodatkowo przepiękny krajobraz tego miejsca zachęca, by odbyć niezapomniany rejs wycieczkowym promem!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *