Dzieci w samolocie – jak zapewnić im komfort?

dzieci w samolocie

Dzieci w samolocie, które pierwszy raz podróżują tym środkiem transportu, narażone mogą być na duży stres. Opiekun powinien odpowiednio je do tego przygotować. Nowe emocje towarzyszące dziecku mogą sprawić, że będzie to niezapomniana przygoda lub przykre doświadczenie. Rola opiekuna jest tutaj więc bardzo ważna. Oczywiście inne działania trzeba podjąć z niemowlęciem, a inne z trochę starszym dzieckiem.

Jak przygotować dziecko do podróży samolotem?

Trzeba pamiętać, że podróż nie zaczyna się w momencie wejścia na pokład samolotu. Przygotowania powinny zostać rozpoczęte dużo wcześniej. Warto przejechać się z maluchem metrem, pociągiem lub innymi środkami komunikacji miejskiej. Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do podróżowania w nowe miejsca, będzie też lepiej reagowało na innych ludzi i tłumy. Sam opiekun będzie też wiedział, w jaki sposób maluch zachowuje się w sytuacjach mogących wywoływać stres.

Rodzic może też na kilka dni przed samym wylotem opisać, jak będzie wyglądała odprawa. Starszemu dziecku można w jak najprostszy sposób wyjaśnić sposób działania samolotu, to jak wygląda pokład oraz czego spodziewać się podczas startu. Nie możesz pokazać dziecku, że sam się boisz, nawet jeżeli naprawdę tak jest. Twój stres może przejść na dziecko, a sama podróż stanie się trudna do zniesienia. Jeżeli będziesz pewny siebie, to dziecko w samolocie dużo lepiej zniesie podróż.

Zobacz też:
Poznaj prawa pasażera i dowiedz się, kiedy możesz ubiegać się o odszkodowanie za niedogodności podczas swojej podróży

Wygoda dziecka jest najważniejsza, dlatego dziecko powinno mieć wygodne ubrania. Szczególnie buty są istotną kwestią. Niewygodne buty będą przeszkadzały przez całą podróż. Szczególnie polecaną przez klientów marką jest Befado. Produkty tej marki cechują się wyjątkową jakością i wytrzymałością. Chcąc wybrać odpowiednie obuwie na podróż, zachęcamy do odwiedzenia strony e-butydladzieci.pl. Znajduje się tam bogata oferta butów dziecięcych nie tylko na podróż, ale także na co dzień!

Co jeszcze warto wiedzieć przed wylotem?

Jeżeli masz możliwość wyboru godziny wylotu, to postaraj się, żeby był to czas wieczorny. Jest wtedy duża szansa, że dziecko zmęczone przygotowaniami po prostu zaśnie na pokładzie samolotu. Staraj się też unikać lotów przesiadkowych, ponieważ może to być dla dziecka dodatkową dawką stresu. Samo lotnisko może być bardzo atrakcyjnym miejscem dla dziecka. Dużo się tam dzieje, więc dziecko nie poczuje znużenia. Możesz je zaprowadzić na punkt widokowy, gdzie zobaczy startujące samoloty, co będzie niesamowitym przeżyciem, które maluch zapamięta na długo.

Zobacz też:
Sportowa turystyka – na czym polega?

Dziecko na pokładzie samolotu

Najlepsze będą miejsca z przodu, ponieważ jest tam najwięcej miejsca na fotelik samochodowy. Pamiętaj o zabraniu ulubionych zabawek. Podróż bywa długa, a nudzące się dziecko w samolocie może sprawić, że podróż będzie dodatkowo męcząca. Start i lądowanie to momenty, kiedy dziecko może się źle poczuć. Mogą zatkać im się uszy przez gwałtowną zmianę ciśnienia. Najlepiej, żeby podczas tych manewrów dziecko spało. Jeżeli jednak tak nie jest, to warto mieć przy sobie lizaka, cukierku lub coś do picia. Jeżeli chodzi o niemowlaki, to nie powinny one latać, jeżeli mają mniej niż 3 miesiące. Powodem tego jest słabo rozwinięty układ krążenia i oddychania.

O czym jeszcze należy pamiętać przy pierwszym locie samolotem z dzieckiem?

Ważna jest kwestia bagażu podręcznego. Wszystkie najpotrzebniejsze dla dziecka rzeczy powinny się w nim znaleźć. Reszta powinna lecieć w luku bagażowym. Linie lotnicze zapewniają z reguły możliwość bezpłatnego przewozu wózka dziecięcego. Wózkiem można podjechać pod sam samolot, tam wypakować dzieci, a sam wózek oddać do spakowania w luku bagażowym.

Zobacz też:
Wakacje 2022 – samolotem czy samochodem? Popularne kierunki na wakacje latem. Gdzie wybrać się na wczasy w 2022 roku?

Lot z dzieckiem wcale nie musi być przykrym doświadczeniem. Jeżeli wcześniej dobrze się przygotujesz, to przebiegnie on spokojnie, a dziecko będzie wspominać to wydarzenie, jako niesamowitą przygodę.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.