Każda linia lotnicza ma swoje własne wymagania, które dotyczą wymiarów, wagi i liczby bagażu podręcznego. W niektórych liniach bagaż tego typu jest zupełnie bezpłatny, w innych na pokład można wziąć tylko niewielki plecak z najważniejszymi rzeczami, a za małą, kabinową walizkę trzeba dopłacić. Wszystkie zasady określone są zawsze w regulaminie danego przewoźnika. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zasad dotyczących bagażu podręcznego, zapraszamy do lektury.

Co to jest bagaż podręczny?

Bagaż podręczny to rodzaj bagażu, który zabierasz ze sobą na pokład samolotu. Możesz więc mieć go zawsze ze sobą. Zabranie jednej sztuki bagażu podręcznego u większości przewoźników jest bezpłatne. Czasami jednak zdarza się, że bagaż podręczny wiąże się z dodatkową opłatą, zazwyczaj w tańszych liniach lotniczych. Droższe linie lotnicze standardowo oferują bezpłatny bagaż podręczny. Kwestię tego, czy bagaż podręczny jest płatny, czy nie, należy sprawdzić na etapie zakupu biletu. Wówczas można sprawdzić także wymogi linii lotniczej co do limitów wagi i wymiarów danego bagażu. W niektórych liniach lotniczych dodatkowo można wziąć ze sobą także dodatkowy bagaż o niewielkich rozmiarach, taki jak na przykład mały plecak, torebka, nerka, saszetka, torba na aparat fotograficzny.

Czym różni się bagaż podręczny od rejestrowanego?

Czasami okazuje się, że potrzebujesz spakować więcej rzeczy. Zwykle taka sytuacja ma miejsce podczas dłuższych podróży, ale nie zawsze. Jeśli wiesz, że nie zmieścisz się do podręcznego, masz możliwość wykupienia bagażu rejestrowanego. Bagaż rejestrowany przewożony jest specjalnie przeznaczonym do tego luku. Należy odprawić go przed wejściem na pokład samolotu. Zabranie bagażu rejestrowanego wiąże się z dodatkowymi opłatami. Warto pamiętać, że odnośnie do tego rodzaju bagażu również istnieją pewne limity, jednak są one o wiele większe. W ramach bagażu rejestrowanego zabiera się zazwyczaj wielkogabarytowe walizki.

Zalety i wady bagażu podręcznego

Zabranie ze sobą w podróż jedynie bagażu podręcznego ma zarówno zalety, jak i wady. Do zalet należy przede wszystkim cena – jest ona niewielka, a często bagaż tego typu jest bezpłatny. Dodatkowym plusem jest również fakt, że masz go zawsze pod ręką. Dzięki temu podróż przebiega nie tylko sprawniej, ale także szybciej (nie musisz dodatkowo odprawiać bagażu) i bardziej komfortowo. Wśród największych minusów bagażu podręcznego należą limity dotyczące wagi i wymiarów bagażu, a także ograniczenia co do przedmiotów, które można zabrać na pokład samolotu.

Bagaż podręczny wymiary

Wymiary bagażu podręcznego mogą być różne, w zależności od tego, jaką linią lotniczą podróżujesz. Poza tym ograniczeniem dodatkowo w regulaminie przewoźnikami mogą znajdować się dodatkowe obostrzenia odnośnie do wagi bagażu. Różnice mogą pojawiać się w zależności od rodzaju trasy, jej dystansu, taryfy, a także ewentualnych korzyści, wynikających z zakupu biletu wyższej klasie niż ekonomiczna. Dlatego na etapie kupowania biletu zawsze warto się upewnić, jaki są wymagania danego przewoźnika. W razie konieczności zawsze lepiej jest zakupić i odprawić bagaż rejestrowany wcześniej. Bagaż podręczny, który nie przejdzie kontroli i będzie spakowany nieregulaminowo i tak zostanie odesłany do rejestracji, ale wówczas wiążę się to z dużo wyższymi kosztami.

Bagaż podręczny co można zabrać?

Jeśli podróż samolotem jest dla Ciebie nowością, zanim się spakujesz, sprawdź, jakie rzeczy możesz włożyć do bagażu podręcznego. Istnieje nie tylko limit rozmiaru i wagi bagażu (różniące się od siebie w zależności od linii lotniczych), ale również ograniczenia co do rodzaju rzeczy, które można mieć przy sobie, wchodząc na pokład. Z pewnością ważną informacją jest ilość płynów, które można pakować do bagażu podręcznego. Limit wynosi maksymalnie 1 litr płynów, ale z zastrzeżeniem, że trzeba to podzielić na buteleczki o pojemności maksymalnie 100 ml. Można wziąć ze sobą 10 takich buteleczek. Co można w nich przewieźć? Kosmetyki, takie jak płyn do płukania ust, szampon, żel pod prysznic, płynne mleczko do ciała, płyn do soczewek kontaktowych, napoje, alkohol. Trzeba jednak podkreślić, że na pokład można wziąć ze sobą picie w większej pojemności, trzeba jednak kupić je w strefie bezcłowej, po odprawie.

O czym pamiętać przed spakowanie bagażu podręcznego?

Warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym pakowanie bagażu podręcznego odbędzie się bez niepotrzebnego stresu.

  1. Przed wylotem zawsze sprawdzaj wymagania danego przewoźnika, dotyczące wielkości i wagi bagażu. Zasady te mogą się od siebie różnić.
  2. Bagaż podręczny zazwyczaj jest wliczony do ceny biletu, ale nie zawsze jest to reguła.
  3. Jeśli bagaż podręczny nie jest dla Ciebie wystarczający, zawsze jest możliwość dokupienia bagażu rejestrowanego. Ma on zdecydowanie większe gabaryty, jednak też są one konkretnie określone.

Każda linia lotnicza może mieć nieco inne zasady, jeśli chodzi o bagaż podręczny. Warto je poznać, żeby spakować się regulaminowo i zaoszczędzić sobie nieprzyjemności.


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety