Praca zdalna to coraz częściej wybierana forma zatrudnienia oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Na rosnącą popularność ogromny wpływ ma rozwój nowoczesnych technologii, a także pandemia Covid-19, która spowodowała konieczność wykonywania obowiązków zawodowych w domu. Jednym z ciekawych sposobów na pracę zdalną jest workation. Dowiedz się, na czym polegają pracowakacje i dlaczego warto rozważyć taką możliwość.  

Pracowakacje – co warto wiedzieć?

Workation to popularny na całym świecie sposób na połączenie pracy z odpoczynkiem, zwiedzaniem czy po prostu przebywaniem w malowniczym miejscu. Termin powstał z połączenia słów work i vacation i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród pracowników etatowych, freelancerów oraz prowadzących działalność gospodarczą. Workation wpływa na wydajność pracy, dzięki wykonywaniu obowiązków zawodowych w otoczeniu, które wpływa na kreatywność i większą motywację. Wirtualne biuro w Warszawie czyli wynajęcie adresu do rejestracji firmy, korespondencji i celów marketingowych również umożliwia pracę w dowolnie wybranym miejscu. Wirtualny adres to rozwiązanie dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę akcyjną, spółkę komandytową, spółkę handlową oraz spółkę z o.o. Workation pozwala łączyć pracę na etacie z odpoczynkiem w wybranym miejscu, ale pod pewnymi ograniczeniami. O czym warto pamiętać decydując się na pracowakacje?

Workation w kraju i za granicą

Praca zdalna poza domem jest możliwa w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, pracy na zlecenie oraz zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Przed planowanym wyjazdem warto jednak poinformować pracodawcę, że dojazd do biura w razie nagłych sytuacji może nam zająć znacznie więcej czasu. Przepisy prawne dotyczące workation nie są jednak precyzyjne, dlatego może się okazać, że w niektórych sytuacjach wyjazd połączony z pracą nie będzie korzystnym rozwiązaniem. Mowa o wypadkach w czasie pracy. W polskim prawie nie istnieje zapis regulujący możliwość odszkodowania od pracodawcy podczas pracy zdalnej w innym miejscu niż adres zamieszkania. Kolejną kwestią jest workation poza granicami kraju. Istnieje możliwość wykonywania obowiązków zawodowych za granicą, ale warto pamiętać o rozliczeniu podatku. W świetle obowiązujących przepisów pracownik musi przebywać w Polsce dłużej niż 183 roku aby móc rozliczać podatek w kraju.  Jak widać pracowakacje to ciekawy sposób na odpoczynek bez utraty urlopu wypoczynkowego, ale ze względu na brak konkretnych przepisów wiąże się z różnymi ograniczeniami. Należy też pamiętać, że możliwość pracy zdalnej w czasie pandemii regulowała ustawa miała na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa i ochronę pracowników i nie wszystkie zapisy można odnieść do obowiązków wykonywanych poza biurem po zniesieniu obostrzeń. 

Workation, a wirtualne biuro

Z możliwości pracy w dowolnym miejscu mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą zarejestrowaną pod wirtualnym adresem. Wybierając e-biuro jako adres siedziby, możesz realizować zlecenia w górach, nad morzem, nad jeziorem czy wszędzie tam, gdzie czujesz się dobrze. Wybierając wirtualne biuro na Woli możesz skorzystać z usługi wirtualnego sekretariatu czyli obsługi korespondencji firmowej. Biuro wirtualne oferuje przyjmowanie przesyłek zwykłych, poleconych, kurierskich, odbiór awizo, skanowanie poczty i wysyłkę korespondencji na dowolny, wskazany przez Ciebie adres. Wirtualne biuro umożliwia połączenie odpoczynku w malowniczej okolicy z wykonywaniem obowiązków zawodowych, promocją firmy oraz bieżące sprawdzanie korespondencji firmowej. Dodatkowym atutem e-biura jest prestiżowy adres w atrakcyjnej dzielnicy Warszawy najtaniej na rynku oraz wsparcie specjalistów z zakresu prawa podatkowego, administracyjnego, gospodarczego i księgowości w konkurencyjnych cenowo pakietach dla firm. 


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety