Wodospad Iguazú – śladem cudów świata przez Amerykę Południową

Wodospad Iguazú na rzece Iguaçu to największy wodospad na świecie, który możesz usłyszeć już z odległości 20 km. Chcesz go zobaczyć? Nasz poradnik pomoże ci zaplanować wizytę w tym wyjątkowym miejscu.

Wodospad Iguazú
Ocena

Ameryka Południowa zachwyca przyrodniczym bogactwem. Tu wciąż możesz spacerować wśród pięknych lasów i cieszyć się widokiem dzikich, potężnych rzek. Jedną z tych najważniejszych jest wodospad Iguazú leżący na rzece o tej samej nazwie, mającej długość ponad 1300 km.

Wodospad Iguazú i jego fenomen

wodospad iguazú widok z daleka

Wodospad Iguazú ma przede wszystkim imponujące rozmiary. Jego nazwa oznacza „Wielką Wodę”, a dane na temat wodospadu potwierdzają, iż jest to słuszna nazwa. Wodospad ten jest właściwie grupą 275 wodospadów, których łączna szerokość dochodzi do prawie 2 km. Największa kaskada to Garganta del Diablo – Diabelska Gardziel, przez którą przebiega granica argentyńsko-brazylijska. Jej wysokość wynosi 82 metry, co daje jej znaczną przewagę nad słynną Niagarą.kup bilety

Argentyna czy Brazylia – z której strony możesz podziwiać wodospad?

W rejonie wodospadu czeka wiele punktów widokowych, z których możesz podziwiać ten cud natury. Wielką popularnością cieszą się też rejsy łódkami, w trakcie których możesz spojrzeć na wodospad z dołu, kusi też specjalna kładka, dzięki której możesz zobaczyć wodospad w całej okazałości. Nie brak też tras turystycznych dla tych, którzy stawiają na spacer w pięknej scenerii.

Aż 80% wodospadów Ignazú znajduje się po stronie Argentyny, reszta należy do Brazylii. Z jakich miejscowości najlepiej zacząć podróż?

Wodospad Iguazú – strona argentyńska

Dla osób planujących wizytę przy wodospadzie od strony Argentyny, najlepszym punktem wypadowym będzie Puerto Iguazú. Zanim powstał park narodowy, nosiło ono nazwę Misiones. Dziś jest to ważny cel turystycznych wypraw – nie tylko ze względu na bliskość wodospadu. Jeśli zatrzymasz się w tym miejscu, zobaczysz również sanktuarium dla zwierząt Guria Oga, piękny ogród i trójstyk trzech państw – Argentyny, Brazylii i Paragwaju.

Strona brazylijska – co warto wiedzieć?

Zaledwie 16 km od centrum Puerto Iguazú leży miasto Foz de Iguazú. To na jego terenie zwykle zatrzymują się turyści planujący zobaczyć potężne kaskady od strony Brazylii. Pobyt na jego terenie będzie dla ciebie idealną okazją do zobaczenia takich ciekawostek jak zapora Itaipu, leżąca w odległości około 20 km od miasta, czy zbudowany w latach 60. XX wieku Most Przyjaźni, który połączył Foz do Iguaçu z paragwajskim miastem.

Kiedy zaplanować podróż do tego wodospadu?

Wodospad Iguazú o każdej porze roku robi wrażenie, jednak najpiękniej prezentuje się w porze deszczowej. Chcesz przeżyć wyjątkową przygodę? Zaplanuj wizytę w tym miejscu w okresie od listopada do marca, gdy poziom wody w rzece jest najwyższy. Kup bilety teraz, a na miejscu zajmij się tylko podziwianiem!

Park Narodowy Iguaçu, czyli z wizytą w dżungli

wodospad iguazú spadające tony wody

Słynny wodospad Iguazú leży na terenie parku narodowego, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Sprawdź, dlaczego warto zajrzeć na jego teren i jak do takiej wizyty się przygotować.kup bilety

Przyrodniczy potencjał parku narodowego

Park Narodowy Iguazú składa się z dwóch części – argentyńskiej i brazylijskiej. Część należąca do Argentyny może się pochwalić i większą powierzchnią, i lepszym zagospodarowaniem, zatem to na niej koncentruje się uwaga turystów.

Oficjalnie park ten został utworzony w 1934 roku, a w 1984 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego wyjątkowość szybko docenili miłośnicy przyrody, których park oczarował nie tylko wodospadem, ale i bogatą szatą roślinną. Wędrówki w tym miejscu to szansa na nacieszenie się widokiem około 2000 gatunków roślin i 400 gatunków ptaków. Nie brak tu gatunków zagrożonych wyginięciem, dzięki czemu park jest przyrodniczym skarbem Argentyny i Brazylii. Spacer po subtropikalnych lasach deszczowych kusi też historyków. Dla nich najważniejsze jest to, że obszar parku już 10 tysięcy lat temu zamieszkiwali rdzenni mieszkańcy – łowcy i zbieracze kultury Eldoradense.

 

Park Narodowy Iguaçu – informacje praktyczne

wodospad iguazú platforma widokowa

Bez względu na to, czy zdecydujesz się zwiedzić park od strony Argentyny, czy zajrzysz na jego teren w trakcie podróży po Brazylii, musisz pamiętać o opłatach oraz godzinach otwarcia. Oto one.

Argentyna  Brazylia 
Cennik
  • dorośli – 800 ARS (ok. 15 USD) – kup bilety
  • dzieci poniżej 12 lat – 200 ARS (ok. 5 USD)
  • dzieci poniżej 6 lat – bezpłatnie
  • dorośli – 72 R $ (ok. 18 USD)
  • dzieci poniżej 11 lat – 11 R $ (ok. 3 USD)
  • dzieci poniżej 2 lat – bezpłatnie
Godziny otwarcia Codziennie od 8:00 do 18:00 (ostatnie wejście o godzinie 16:30) Codziennie od 9:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 16:30)

Możesz też dołączyć do zorganizowanych grup, które zwiedzają park narodowy i wodospad Ignazú w towarzystwie przewodnika. Takie wycieczki zazwyczaj zaczynają się na terenie Puerto Iguazú i trwają cały dzień. W ich trakcie możesz nie tylko cieszyć się pięknymi widokami, ale też posłuchać ciekawych opowieści przewodnika.

Wędrówki po Ameryce Południowej to wyjątkowa przygoda dla niejednego miłośnika przyrody. Wodospad Ignazú znajdujący się w miejscu, w którego pobliżu łączą się Argentyna, Brazylia i Paragwaj, bez wątpienia zajmują wysoką pozycję na liście tutejszych atrakcji. Chcesz się o tym przekonać? Wyrusz w podróż marzeń!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *