Lodowiec Perito Moreno, czyli surowe piękno argentyńskiej Patagonii

Lodowiec Perito Moreno to przyrodniczy skarb, z którego Patagonia jest bardzo dumna. Na jakie atrakcje możesz liczyć w trakcie spacerów w rejonie tego cudu natury? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wycieczki!

lodowiec perito moreno

Marzy ci się trekking w wyjątkowej scenerii? Jeśli tak, na terenie Argentyny znajdziesz dla siebie wiele możliwości. Ten kraj zachwyca niesamowitymi krajobrazami oraz takimi skarbami jak jeden z najpotężniejszych lodowców na świecie. Poznaj lodowiec Perito Moreno!

Lodowiec Perito Moreno i jego miejsce na mapie Argentyny

lodowiec perito moreno widok na wprost

 

Patagonia to wyjątkowy skrawek Ameryki Południowej podzielony pomiędzy Argentynę i Chile. Z jednej strony granicą tej krainy jest Ocean Spokojny, z drugiej – Atlantyk. Cały ten obszar zajmuje 1 043 076 km², przy czym aż 670 000 km² leży w granicach Argentyny. Wizytówkę tej krainy stały się Andy – potężne, pokryte lodem góry o wulkanicznym pochodzeniu. Surowy klimat i bliskość Antarktydy mają istotny wpływ na tutejszy pejzaż.

Zobacz też:
Aconcagua – najwyższy szczyt Andów. To cel wyprawy dla prawdziwych śmiałków!

Kup bilet i zobacz lodowiec na żywo!

Park Narodowy Los Glaciares

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Alvaro Marques (@alvmqs)


Ten park jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Ameryki Południowej, któremu chętnie poświęcają swój czas miłośnicy przyrody z całego świata. Co musisz wiedzieć na temat tego cudu natury?kup bilety

Park narodowy w pigułce

Najsłynniejszy argentyński park narodowy leży na terenie południowo-zachodniej prowincji Santa Cruz w Argentynie, w odległości około 80 km do El Calafate – uroczego miasteczka, cieszącego się wielką popularnością wśród turystów. Park Lodowców zajmuje powierzchnię 7269,27 km², a jego historia zaczyna się w 1945 roku. Głównym jego zadaniem jest ochrona lodowców w Andach Patagońskich oraz polodowcowych jezior. Surowa, zimowa sceneria przyciąga, choć miłośnicy przyrody zaglądają tu również ze względu na ciekawą roślinność stepową. To tutaj znajduje się lodowiec Perito Moreno.

Lodowiec Perito Moreno – surowe piękno

lodowiec perito moreno skały lodowe

Ten lodowiec jest najważniejszą atrakcją parku, i to na nim skupia się uwaga turystów. Przemieszcza się on nawet 2 km dziennie, a podróży tej towarzyszy huk pękających brył lodu. Opadają one do jeziora Argentino, tworząc tym samym niezwykłe widowisko.

Zobacz też:
Wodospad Iguazú – śladem cudów świata przez Amerykę Południową

Sam lodowiec ma ogromne znaczenie ze względu na gospodarkę wodną. Jest on jednym z 48 konstrukcji tego rodzaju, które w wodę zasila Południowy Lądolód Patagoński. Lodowiec Perito Moreno w Patagonii wyróżnia się w ich gronie. Robi wrażenie przede wszystkim swymi rozmiarami. Jego powierzchnia to aż 258 km², a 30 km długości i 60 m wysokości to wartości, które robią wrażenie.

A skąd nazwa lodowca? Nadano mu ją pod koniec XIX wieku, oddając jednocześnie cześć ważnemu naukowcowi, jakim był Francisco Pascasio Moreno. Badacz ten znany jest m.in. jako twórca muzeum historii naturalnej w La Plata oraz człowiek, dzięki któremu udało się zdobyć wiele informacji na temat Patagonii i jej granic, co miało istotne znaczenie w kontekście sporu z Chile o podział tego terenu.

Park Narodowy Los Glaciares i lodowiec Perito Moreno – informacje praktyczne

lodowiec perito moreno widok z lądu

Chcesz na własne oczy przekonać się o wyjątkowości tego miejsca? Zaplanuj podróż po Patagonii w taki sposób, by znaleźć czas na spacer w lodowej scenerii.

Jak dotrzeć do parku?

Dojazd do parku nie jest zbyt skomplikowany, a turyści mogą skorzystać z kilku możliwości. Większość turystów zaczyna podróż w miasteczku El Calafate, które jest głównym ośrodkiem turystycznym w tej części Patagonii. Dla turystów z Polski wielkim ułatwieniem jest fakt, iż mogą korzystać z bezpośrednich połączeń lotniczych, np. z Katowic.

Zobacz też:
Aconcagua – najwyższy szczyt Andów. To cel wyprawy dla prawdziwych śmiałków!

Z El Calafate w rejon lodowca Perito Moreno dostaniesz się albo lokalnym autobusem, albo wynajętym samochodem. Możesz też zarezerwować wycieczkę i skorzystać zarówno z przejazdu, jak i opieki przewodnika.

 

Jak zwiedzać lodowiec?

lodowiec perito moreno panorama

Lodowiec Perito Moreno w Argentynie możesz zwiedzać na kilka sposobów. Dla turystów przygotowano trzy trasy, przy czym najchętniej wybieraną opcją są trasy żółta (dostępna również dla wózków) i biała. Są one bardzo proste, a na spacerowiczów czekają tu turystyczne wiaty. Jeśli szukasz mocniejszych wrażeń, wybierz się na spacer ścieżką niebieską. Dzięki niej podejdziesz bardzo blisko lodowca i w pełni docenisz jego potęgę.kup bilety

Bilety wstępu i godziny otwarcia

Chcesz zobaczyć lodowiec Perito Moreno w parku narodowym? Sprawdź, w jakich godzinach możesz poruszać się po jego terenie i jaką kwotę przeznaczyć na bilety.

Godziny otwarcia Parku Narodowego Los Glaciares Park można zwiedzać:
  • latem – od 8:00 do 18:00
  • zimą – od 9:00 do 16:00
Cennik  Bilet wstępu do parku kosztuje 100 ARS (peso argentyńskich), czyli około 20 dolarów — kup bilet
Uwagi dodatkowe
  • w szczycie sezonu nie można podjechać pod sam lodowiec
  • za około 550 ARS można wykupić trwającą 90 minut wycieczkę po lodowcu
Zobacz też:
Wodospad Iguazú – śladem cudów świata przez Amerykę Południową

 

Chcesz ułatwić sobie zwiedzanie tego miejsca? Możesz dołączyć do zorganizowanej wyprawy! Dzięki temu nie musisz się martwić ani o dojazd czy trasę zwiedzania, ani o wejściówki. Możesz za to skupić się na niezapomnianych widokach i przyrodniczym bogactwie tej części Ameryki Południowej.

Wycieczki po argentyńskiej Patagonii mogą się dla ciebie stać wyjątkową przygodą. Odwiedź lodowiec Perito Moreno, aby podziwiać jego surowy urok.


Zobacz też:

Zobacz też:
Aconcagua – najwyższy szczyt Andów. To cel wyprawy dla prawdziwych śmiałków!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.