Ubezpieczenie kampera – jak wybrać?

Kupno kampera daje wiele możliwości każdemu, kto lubi podróżować i poznawać Polskę, Europę i świat. Jeśli należysz do grona takich osób i zastanawiasz się nad nabyciem samochodu kempingowego, dowiedz się więcej na temat jego ubezpieczenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

OC

Podstawowym faktem dotyczącym ubezpieczenia kampera jest to, że musi być objęty OC. To obowiązkowa polisa, która dotyczy nie tylko samochodów kempingowych, ale również wszystkich innych poruszających się po polskich drogach. Posiadając ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, możesz mieć pewność, że jeśli spowodujesz szkodę podczas jazdy, jej skutki finansowe zostaną pokryte przez towarzystwo, w którym masz wykupione OC. Ile kosztuje w takim razie obowiązkowa polisa dla kampera? Czy występują różnice pod tym względem w porównaniu z samochodami osobowymi?

Jak się okazuje, cena OC dla kampera jest podobna jak dla standardowych aut. Co więcej, pod pewnymi warunkami może być nawet jeszcze niższa! Mianowicie na korzystniejsze stawki mogą liczyć właściciele pojazdów zarejestrowanych jako specjalne, dla których przeważnie towarzystwa przygotowują atrakcyjniejszy oferty niż dla zwykłych aut. Jednak aby kamper był objęty takim statusem, powinien spełniać wszystkie kryteria rejestracyjne dla tego rodzaju pojazdów, takie jak np. wyposażenie zamontowane na stałe czy dostęp do przestrzeni mieszkalnej. W praktyce nie każdy kamper spełnia te warunki. Więcej informacji o OC dla samochodu kempingowego znajdziesz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-kampera/.

Zobacz też:
Rejs statkiem czy zwiedzanie zabytków? Jak wyjść dobrze na zdjęciach z wakacji

Autocasco

O ile kwestia OC powinna być jasna i nie wydaje się skomplikowana, o tyle więcej uwagi należy poświęcić ubezpieczeniom dodatkowym. Zdecydowanie warto je zakupić, a najważniejszym z nich powinno być autocasco. Mając na uwadze, że kamper przemierza każdego roku wiele kilometrów na dalekich trasach, AC wydaje się wręcz obowiązkowe, choć oczywiście pod względem prawnym takie nie jest. Dlaczego w takim razie właściciele samochodów kempingowych powinni wykupić tę polisę?

Autocasco to najszersze z dostępnych na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych – żadne inne nie daje tak dużej ochrony. Obejmuje ona wszelkiego rodzaju losowe sytuacje, a także szkody spowodowane z Twojej winy. Krótko mówiąc, chodzi o zdarzenia, w przypadku których OC zdaje się nie nic, a bez autocasco ich finansowe skutki trzeba by pokryć z własnej kieszeni, takie jak np. kradzież, zderzenie ze zwierzęciem, wpadnięcie do rowu czy zarysowanie kampera na parkingu. Ponieważ są to realne ryzyka, które mogą się zdarzyć w trasie, bezsprzecznie warto wykupić autocasco.

Assistance

Kolejna niezbędna w praktyce, choć teoretycznie nieobowiązkowa polisa dla samochodu kempingowego to assistance. Polega ona na zapewnieniu kompleksowego wsparcia kierowcy i pasażerom w razie ewentualnych problemów w podróży. Awaria silnika, brak paliwa, przebita opona, zgubione kluczyki – to tylko kilka przykładowych sytuacji, w których assistance może się okazać pomocne. Jeśli jednak masz już wykupione autocasco, sprawdź, czy nie obejmuje ono także pomocy w ramach assistance, bo często właśnie tak się dzieje.

Zobacz też:
Turystyka dentystyczna - czy to faktycznie się opłaca?

NNW

Na wszelki wypadek warto także dokupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które zapewnia odszkodowanie z tytułu utraty zdrowia lub życia w wyniku zdarzenia drogowego. To i wszystkie pozostałe ubezpieczenia, które opisaliśmy w poniższym artykule, porównasz i wykupisz dla swojego kampera w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.