Waluta Tajlandii – jaką walutę zabrać na wakacje i ile wynosi kurs bahta tajskiego (thb)?

Tajlandia to coraz popularniejszy kierunek jesienno -zimowych urlopów. Kraj słynie z pięknych plaż, ciekawej kultury oraz niskich cen. Jaka jest waluta Tajlandii i jakie pieniądze najlepiej zabrać ze sobą na wakacje, aby przelicznik w kantorach był korzystny? Przedstawiamy praktyczne informacje oraz aktualny kurs bahta tajskiego.

tajlandia waluta
Ocena

Tajlandia to egzotyczny kierunek wakacyjny. Gospodarka kraju oraz rynek turystyczny są inne niż w krajach europejskich. Ta odmienność zachęca do odkrywania i wyjazdów turystycznych. Warto jednak się do nich przygotować, tak aby na miejscu nic nas nie zaskoczyło. Dotyczy to zwłaszcza pieniędzy oraz przeliczników w kantorach. Jaka jest waluta Tajlandii i gdzie korzystnie wymienić pieniądze?

Baht Tajski – waluta Tajlandii

Zacznijmy od konkretnych informacji. Aktualnie obowiązującą jednostką pieniężną w Tajlandii jest baht tajski. W międzynarodowym standardzie walutowym kod bahta tajskiego to THB. Takie oznaczenie spotkamy również w kantorach. Obecnie w obiegu jest kilka wersji banknotów. Na każdym z nominałów znajduje się król Rama IX, Bhumibol Adulyadej, który zmarł w 2016 roku. Tajskie bahty wyróżniają się kolorystyką i dużą precyzją wykonania. Waluta Tajlandii najczęściej posiada również duże nominały.

Waluta Tajlandii – jak dzieli?

Podstawową jednostką monetarną jest baht tajski. 1 thb równa się 100 satangom, które są niższą jednostką pieniężną. Tajlandzkie bahty są dostępne w nominałach: 20, 50, 100, 500 i 1000. Najwygodniejsze w użyciu są banknoty 500 i 1000. Warto jednak mieć przy sobie również drobniejsze nominały, które przydadzą się podczas płatności na ulicznych bazarach, w barach jedzeniem lub w taksówce.

Ile wynosi kurs wymiany bahtów?

Ile kosztuje waluta Tajlandii w kantorze? Baht tajski jest obecnie warty 0,13 PLN w sprzedaży. Przy kupnie cena bahta wynosi 0,12 PLN. Po przeliczeniu daje to 0,027 eur lub 0,028 usd. Bahty można kupić na terenie Polski lub wymienić walutę dopiero na miejscu. Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze i czym najbardziej opłaca się płacić w Tajlandii?

Jaką walutę zabrać do Tajlandii?

Złotówki, euro czy dolary? Przed wyjazdem na wakacje warto pamiętać, że polska waluta może być trudno zbywalna w egzotycznych krajach. Na pewno nikt jej również nie przyjmie w formie płatności. Najłatwiejszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest zakup tajskich bahtów w Polsce. Możesz to zrobić w większości kantorów w większych miastach. Musisz się jednak liczyć z prowizją kantoru. Zyskujesz jednak pewność, że dysponujesz odpowiednią walutą, oraz że nie kupiłeś falsyfikatu.

Alternatywą jest zakup dolarów amerykańśkich i wymiana pieniędzy na bahty na miejscu. Takie rozwiązanie może być korzystniejsze pod względem kursu, ale kryje w sobie niebezpieczeństwo oszustwa. Wymieniając pieniądze, koniecznie zwróć uwagę na stan banknotów oraz obecność hologramów i znaków wodnych. Może się także zdarzyć, że w kantorze dostaniesz brudne lub uszkodzone pieniądze, którymi ciężko będzie ci zapłacić.

Jeśli chcesz zabrać do Tajlandii dolary, koniecznie dopilnuj aby była to najnowsza wersja banknotu o wartości 100 dolarów. Za mniejsze nominały otrzymasz na miejscu gorszy kurs, a starsze wersje banknotów nie są powszechnie akceptowane i możesz mieć trudność z ich wymianą. Powszechnie używaną walutą są bahty. W niektórych miejscach możesz zapłacić również dolarami lub euro. Przelicznik może być jednak daleki od oficjalnego kursu bata. Najlepiej więc dysponować lokalną gotówką i wspomagać się kartą walutową!

Karta walutowa i wypłaty z bankomatów

Wybierając się na wakacje do Tajlandii warto rozwarzyć założenie karty walutowej, w której saldo rozliczane jest w euro, dolarach amerykańskich lub brytyjskich funtach. Każda z tych walut posiada korzystny przelicznik względem batów, dzięki czemu nie tracisz na przewalutowaniu lub prowizji kantorów. Najkorzystniej jest płacić kartą za pomocą terminala, ponieważ wypłaty z bankomatów są obciążone transakcją operacyjną, która wynosi 200-220 TBH.

Waluta Tajlandii – jak przygotować się do wyjazdu?

Waluta Tajlandii to baht tajski. Walutę możesz nabyć w kantorze w Polsce lub na miejscu. Pierwszy sposób jest nieco droższy, ale pewniejszy. Popularnym rozwiązaniem jest zakup w Polsce USD lub EUR oraz płatność na miejscu kartą walutową. Podczas wymiany pieniędzy na miejscu upewnij się, że wszystkie banknoty są w dobrym stanie oraz posiadają stosowne znakowanie holograficzne.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *