Statua Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro – poznaj pomnik, który jest symbolem całej Brazylii

Statua Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro jest prawdopodobnie najbardziej wyróżniającym się zabytkiem tej metropolii. Pomnik góruje nad miastem, a jego ramiona obejmują tętniące życiem Rio. Zobacz, co warto wiedzieć o jednej z najpopularniejszych budowli!

statua chrystusa odkupiciela w rio de janeiro
Ocena

Statua Chrystusa Zbawiciela (ta polska nazwa jest używana częściej niż dosłowne tłumaczenie z portugalskiego, czyli statua Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro) to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Powstała, by uczcić stulecie niepodległości Brazylii i związek tego kraju z kulturą chrześcijańską. Statua to bardzo popularna atrakcja turystyczna i przez niektórych stawiana jest na równi z wieżą Eiffla. Pomnik ten został uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Każdego roku brazylijska atrakcja przyciąga około 2 miliony turystów. Na świecie wybudowano już kilka podobnie efektownych pomników Chrystusa, jednak żaden nie jest tak rozpoznawalny jak ten, który powstał ponad 90 lat temu na górze Corcovado w Rio de Janeiro. Dlaczego to tak wyjątkowa figura? Sprawdź!

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro – historia

statua chrystusa odkupiciela w rio de janeiro widok spod statuy

W 1921 roku rozpoczęto zbiórkę na budowę pomnika, który miał uczcić stulecie niepodległości Brazylii. Pod uwagę brano kilka projektów, wśród których był dużych rozmiarów krzyż, a także Bóg trzymający w dłoni kulę ziemską. Zwycięzcą okazał się jednak projekt Heitora da Silvy, czyli wielki pomnik Chrystusa z rozpostartymi ramionami, które obejmują miasto i jednocześnie witają gości przybywających do Rio od strony morza. Zbiórki na budowę przeprowadzano w kościołach w całej Brazylii. Zaprojektowania pomnika podjęli się architekt Heitor da Silva i francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski. Głowę posągu wykonał rumuński rzeźbiarz Gheorghe Leonida.kup bilety

Nieco o oświetleniu posągu Chrystusa

Sam posąg został zbudowany we Francji i przewieziony do Rio de Janeiro. Odsłonięcie rzeźby miało miejsce 12 października 1931 roku. Tego dnia Włoch Guglielmo Marconi, czyli wynalazca bezprzewodowego telegrafu, dokonał zdalnego włączenia świateł drogą radiową z jachtu cumującego w porcie w Genui. Uroczystość włączenia świateł była jeszcze później kilkukrotnie powtarzana. Za drugim razem oświetlenie włączył papież Paweł VI. W 1980 roku, z okazji 50. rocznicy budowy, światła włączył papież Jan Paweł II, który w tym czasie odbywał pielgrzymkę do Rio de Janeiro. Chociaż sama budowa była skomplikowana i wymagająca, to w trakcie budowy statuy Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro nie zginął żaden robotnik.

Statua Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro – jak jest zbudowana?

Pomnik został wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado.

  1. Statua ma 30 metrów wysokości i stoi 8-metrowym cokole.
  2. Głowa ma wysokość 3,5 metra, a rozpiętość ramion Chrystusa wynosi 28 metrów.
  3. Głowa i ramiona zostały wysłane z Francji w 58 częściach.
  4. We wnętrzu pomnika znajduje się kamienne serce, które symbolizuje Najświętsze Serce Jezusa.
  5. Początkowo pomnik ten miał kolor zielony, ale z czasem wyblakł.

Ze względu na swoją lokalizację na szczycie góry, rzeźba musiała być dobrze zabezpieczona. Może ona wytrzymać wiatr wiejący z prędkością nawet 250 kilometrów na godzinę. Korona Jezusa pełni funkcję piorunochronu. W przeszłości zdarzało się, że w wyniku wyładowań atmosferycznych rzeźba traciła wargę, brew oraz palec. U stóp pomnika powstała kaplica Matki Bożej z Aparecidy. Udzielane są tutaj sakramenty chrztu oraz małżeństwa. Kup bilet wstępu na szczyt Statuy!

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Mari Gambato (@marigambato)

Czy statua Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro jest najwyższy na świecie?

Obecnie statua Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro nie jest najwyższa na świecie. Pomnik zajmuje czwarte miejsce, a wyższe od niego są:

  • Cristo de la Concordia w Boliwii;
  • Chrystus ze Świebodzina;
  • Chrystus z Vung Tau w Wietnamie;

Pomnik Chrystusa w Rio – jeden z 7 nowych cudów świata

statua chrystusa odkupiciela w rio de janeiro widok z lotu ptaka

Lista nowych cudów świata powstała z inicjatywy szwajcarskiej firmy New Open World Corporation. Lista kandydatur liczyła 177 obiektów. Zwycięzcy zostali ogłoszeni 7 lipca 2007 roku w Lizbonie na stadionie Estádio da Luz o godzinie 21:30 czasu lokalnego. Wśród nich znalazł się brazylijski pomnik Chrystusa, a towarzyszyły mu tak wspaniałe budowle jak Mur Chiński oraz rzymskie Koloseum. W głosowaniu oddano 90 milionów głosów. Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro opisana została atrybutem otwartości.

kup bilety

 

Figura Chrystusa w Rio – zwiedzanie

statua chrystusa odkupiciela w rio de janeiro zbliżenie

Najlepszym okresem na zobaczenie pomnika jest wrzesień i październik. W tym czasie panują najlepsze warunki pogodowe. Niższa jest wówczas wilgotność i temperatura. Statuę najlepiej odwiedzić po południu, ponieważ rano słońce wschodzi w kierunku posągu, co znacznie utrudnia cieszenie się jego widokiem. Podczas porannej wizyty wzgórze będzie mniej zatłoczone.

Jak dotrzeć na górę, gdzie znajduje się pomnik?

Na górę Corcovado można dostać się specjalną kolejką zębatą, busem albo taksówką. Bilet na kolejkę to koszt około 26 euro. Trzeba jednak pamiętać, że jest to bardzo popularna atrakcja, dlatego bilety najlepiej kupić wcześniej przez internet. Kolejka może być bardzo długa, turyści czekają czasami kilka godzin, zanim wejdą na jej pokład. Pod pomnik można dojść także pieszo.
Statua Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro powinna być obowiązkowym punktem wycieczki, jeżeli wybierasz się do tego miasta. Jest to bez wątpienia budowla wyjątkowa, której monumentalność pozostanie na długo w twojej pamięci.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *