Ratusz Staromiejski w Pradze, czyli pierwszy ratusz w Czechach – atrakcja, której nie można pominąć

Praski ratusz jest najstarszą tego typu budowlą w Czechach. Wybudowany w 1338 roku składa się z pięciu budynków tworzących jeden ciąg. Dlaczego warto poznać bliżej ten zabytek? Przeczytaj nasz tekst i koniecznie kup bilet na atrakcję!

ratusz staromiejski praga
Ocena

Pięć budowli tworzących ratusz prezentuje różne style architektoniczne. Najbardziej znaną i najstarszą jest wybudowany pod koniec XIII wieku dom Wolflina z Kamen. Charakterystycznym elementem jest wysoka wieża ze słynnym zegarem astronomicznym. Zwiedzając ratusz nie możesz zapomnieć o podziemiach z dawnym więzieniem, studnią i tzw. salą rzymską oraz punkcie widokowym znajdującym się na wieży. Jak zaplanować wycieczkę do ratusza? Sprawdź nasze wskazówki.

Ratusz Staromiejski Praga – kilka słów o historii zabytku

Praski ratusz powstał za panowania Jana Luksemburczyka. Na jego potrzeby przerobiono stojącą w tym miejscu kamienicę, do której dobudowano wieżę i kaplicę. W kolejnych latach ratusz „wchłaniał” kolejne, pobliskie kamienice. To właśnie w tych murach ukoronowano Jerzego z Podiebradów, a na ratuszowym dziedzińcu stracono przywódcę husytów, Jana Želivský. Pod koniec II wojny światowej, w trakcie Powstania Praskiego, część budowli ratusza została spalona, a wieża i zegar poważnie uszkodzone. Nie ocalało również mieszczące się tu archiwum Pragi, biblioteka i wiele cennych zbiorów. 

Wiosną 2017 roku rozpoczęto remont ratusza, którego celem było przywrócenie budowli jej świetności. Prace zakończono rok później. Dziś możesz zwiedzać zabytkową budowlę i poznawać dzieje czeskiego narodu. Jeśli znajdziesz się w Pradze, nie zwlekaj, kup bilet i zajrzyj do praskiego ratusza!

Słynny zegar astronomiczny

Zegar astronomiczny w Pradze, Orloj znajduje się na wieży budynku Ratusza Staromiejskiego. To jeden z punktów, który gromadzi tłum turystów – zbierają się tu o pełnych godzinach, by podziwiać niezwykły mechanizm. Historycy szacują, że zegar powstał w 1410 roku, a 100 lat później został udoskonalony. W XVI wieku zmodernizowano mechanizm i stworzono księgę ze wskazówkami dotyczącymi jego obsługi, która miała służyć kolejnym administratorom zegara. 

Praski zegar składa się z trzech części. Pod daszkiem zlokalizowanym na samej górze znajdują się dwa małe okienka, w których o pełnych godzinach (9.00-23.00) pojawiają się figurki 12 apostołów. Wędrówkę apostołów kończy pianie koguta – jego postać widoczna jest nad świętymi. Z dwóch stron zegara znajdują się inne ruchome figurki o symbolicznym znaczeniu – Śmierć, Turek, Skąpiec, Próżność. Mechanizm pokazuje czas środkowoeuropejski, staroczeski, babiloński, a także miesiące i dni tygodnia. Co ciekawe, podstawowa konstrukcja zegara pozostała nienaruszona od średniowiecza.

Budynki ratusza

Sale ratusza udostępnione zwiedzającym kryją wiele cennych dzieł sztuki – malowidła, rzeźby, herby miejskie. Podczas wędrówki trafisz do Sali Miejskiej, Starej Sali Rady, Przedpokoju do Sali Zgromadzeń i Sali Zgromadzeń oraz Sali Jerzego. W piwnicach będziesz podziwiać fragmenty domów rzymskich, we wnętrzach gotyckie łuki, malowany sufit belkowy, kaplicę gotycką z wykuszem, gotycki krużganek. Z wieży zobaczysz zachwycający widok na stare praskie miasto. Jeśli chcesz bez kolejki dostać się na samą górę, wykup bilet online – to wygodny sposób na zwiedzanie ratusza.

Ratusz Staromiejski Praga – cena

Zwiedzającym udostępniono zabytkowe wnętrza, wieżę oraz podziemia.

Bilet normalny: 250 CZK
Bilet ulgowy: 150 CZK
Bilet rodzinny: 600 CZK
Dopłata za windę w wieży: 100 CZK dorośli;

50 CZK seniorzy powyżej 65 roku życia;

bezpłatnie dzieci do 5 roku życia oraz osoby niepełnosprawne (z kartą ZTP, ZTP/P) i towarzyszące

Bilet jednorazowy uprawnia do zwiedzania kaplicy Najświętszej Maryi Panny, sal reprezentacyjnych, podziemi oraz wieży ratuszowej. Bilety dostępne w kasie oraz online. Przy zakupie e-biletu otrzymasz 10% zniżki.

kup bilety

Ratusz Staromiejski Praga – bilety

Ratusz Staromiejski Praga – najważniejsze informacje

adres:  Rynek Starego Miasta 1 / 3

110 00 Praga 1 – Stare Miasto

godziny otwarcia wieża: od stycznia do marca: 11.00-20.00 poniedziałek; 10.00-20.00 od wtorku do niedzieli;

od kwietnia do grudnia: 11.00-21.00 poniedziałek; 9.00-21.00 od wtorku do niedzieli

godziny otwarcia wnętrza: od stycznia do marca: 11.00-19.00 poniedziałek; 10.00-19.00 od wtorku do niedzieli;

od kwietnia do grudnia: 11.00-19.00 poniedziałek; 9.00-19.00 od wtorku do niedzieli

opcje wycieczki:
  • bez przewodnika;
  • z przewodnikiem w podanych terminach, po wcześniejszej rejestracji w kasie
udogodnienia dla niepełnosprawnych:
  • dostęp do wieży widokowej jest bezbarierowy; dostępne są windy i mobilna platforma; osoby poruszające się na wózkach elektrycznych mogą skorzystać z opcji wynajęcia wózka mechanicznego (podest nie jest przystosowany do wózków elektrycznych);
  • dla osób niesłyszących dostępny jest przewodnik video w języku migowym
wycieczki tematyczne:
  • Przez Stary Ratusz – 150 min.; 350 CZK/osobę
  • Ratusz krok po kroku, dom po domu – cykl zwiedzania dla dzieci 90 min.; 100 CZK/osobę;
  • Apostołom w Ratuszu Staromiejskim – wycieczka dla najmłodszych, czas trwania 90 minut, opłata 100 CZK/osobę;

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *