Praktyczne informacje

 • Oficjalnym językiem kraju jest czeski. W większych miastach i turystycznych miejscach znajdziesz osoby mówiące po angielsku, niemiecku czy rosyjsku. Warto poznać kilka podstawowych zwrotów po czesku, aby ułatwić sobie komunikację. I nie wplatać polskich słów, by nie wywołać niepotrzebnych nieporozumień.
 • Obowiązującą walutą jest korona czeska (CZK). Warto sprawdzić aktualny kurs walutowy i wymienić pieniądze przed wyjazdem do Czech.
 • Atrakcje turystyczne mogą wymagać wcześniejszej rezerwacji terminu. W niektórych miejscach można zapłacić tylko gotówką.
 • Czechy mają dobrze rozbudowaną sieć komunikacji publicznej, obejmującą pociągi, autobusy, tramwaje i metro (w Pradze). Bilety można kupić w automatach, kioskach czy na dworcach oraz przez aplikacje mobilne.
 • Czesi cenią sobie uprzejmość i szacunek. Warto pozdrowić się z mieszkańcami, mówiąc „dobrý den” (dzień dobry) czy „dobrou noc” (dobranoc). W restauracjach i kawiarniach zwyczajowo daje się napiwek w wysokości około 10% wartości rachunku.
 • Czechy są generalnie bezpiecznym krajem dla turystów. Mimo to, warto zachować podstawowe środki ostrożności, zwłaszcza w tłumnych miejscach, unikając pozostawiania rzeczy bez opieki i dbając o dokumenty oraz wartościowe przedmioty.

Podstawowe informacje o Czechach, atrakcjach turystycznych kraju

Czechy to malowniczy kraj położony w sercu Europy, który może pochwalić się bogatą historią, fascynującą kulturą i niesamowitymi urokami przyrodniczymi. Otoczony przez Polskę, Niemcy, Austrię i Słowację, kraj ten oferuje turystom różnorodne atrakcje, od tętniącej życiem stolicy Pragi, po rozległe parki narodowe, malownicze miasteczka i imponujące zamki.

Czeska historia sięga czasów starożytnych, kiedy to tereny te były zamieszkane przez plemiona celtyckie i słowiańskie. W średniowieczu Czechy stały się częścią Królestwa Czech, a później – w ramach monarchii Habsburgów – Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Dziedzictwo historyczne tego okresu jest widoczne w licznych zabytkach, takich jak Zamek Praski, Most Karola czy miasto Český Krumlov.

Oferta kulturalna, sportowa i walory przyrodnicze są równie atrakcyjne, co zwiedzanie

Kultura czeska ma wiele do zaoferowania, od wybitnych osiągnięć w dziedzinie sztuki, literatury i muzyki, po lokalne tradycje i folklor. W Czechach znajduje się wiele muzeów, galerii, teatrów i innych instytucji kulturalnych, które pozwalają turystom zgłębić tutejszą kulturę i historię.

Czeska przyroda również przyciąga turystów swoim urokiem. Dziewicze lasy, malownicze doliny rzeczne, imponujące góry, jak również liczne parki narodowe i rezerwaty przyrody tylko czekają na odkrycie! Czechy są również idealnym miejscem dla miłośników turystyki rowerowej, pieszych wędrówek, wspinaczki czy narciarstwa.

Praga, stolica Czech. Atrakcje na każdym kroku!

Wybór ciekawych miejsc w tym mieście zawsze będzie niekompletny. Oto niektóre z najważniejszych miejsc w stolicy Czech. Atrakcje, które warto zobaczyć podczas wizyty w Pradze, to zwłaszcza:

Zamek Praski na Hradczanach – olbrzymi kompleks pałacowy, który służył jako siedziba czeskich władców przez wiele wieków. Dzisiaj jest to jedno z najważniejszych miejsc kultury i polityki w Czechach.

Katedra św. Wita – najważniejsza świątynia kraju, część kompleksu Zamku Praskiego. Katedra, którą można podziwiać z daleka dzięki jej imponującym wieżom, jest miejscem pochówku czeskich królów i ważnym centrum religijnym.

Most Karola – jeden z symboli Pragi, łączący dzielnice Stare Miasto i Mała Strana. Budowlę zdobi 30 posągów z wizerunkami świętych. Spacer po moście oferuje niezapomniane widoki na miasto i rzekę Wełtawę.

Stare Miasto – serce stolicy zachwyca swoją architekturą i urokliwymi uliczkami. Warto zwiedzić rynek z zegarem astronomicznym Orloj, gotycki kościół Matki Bożej przed Tynem oraz Pałac Kinských.

Plac Wacława: – pełnił rolę rynku i miejsca uroczystości od czasów średniowiecza. Na placu znajdują się Narodowe Muzeum, pomnik św. Wacława oraz liczne restauracje i sklepy.

Złota Uliczka – urokliwy zakątek Zamku Praskiego, w której mieściły się niegdyś warsztaty rzemieślników. Dzisiaj można tu zwiedzić domy zamienione na muzea, w tym mieszkanie pisarza Franza Kafki.

Petřín – enklawa zieleni w Pradze, m.in. z ogrodami, lustrzanym labiryntem i wieloma punktami widokowymi na stolicę Czech. Atrakcją tego miejsca jest też budowla wzorowana na paryskiej wież Eiffla.

Tančící dům – nowoczesny budynek o unikalnej, falującej fasadzie, zaprojektowany przez słynnego architekta Franka Gehry’ego we współpracy z Vlado Milunićem. „Dom Tanczący” lub „Fred i Ginger”, stał się jednym z symboli współczesnej Pragi. Obecnie mieści biura, restaurację na ostatnim piętrze oraz galerię sztuki.

Zabytkowe zamki i pałace należą do najciekawszych czeskich atrakcji

Czechy słyną z imponujących zamków i pałaców, które są świadkami długiej i bogatej historii tego kraju:

Zamek Karlštejn – położony około 30 km na południowy zachód od Pragi. Został wybudowany przez króla Karola IV w XIV wieku jako przechowalnia klejnotów koronnych i relikwii świętych.

Český Krumlov – malownicze miasteczko słynie z pięknego, XIII-wiecznego zamku, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z budowli rozciągają się wspaniałe widoki na miasto oraz rzekę Vltavę.

Czechy - atrakcje - Český Krumlov

Český Krumlov and České Budějovice: kup bilet na jednodniową wycieczkę z Pragi!

Hluboká nad Vltavou – romantyczny pałac z XIX wieku, inspirowany architekturą brytyjskich zamków, otoczony jest przepięknym parkiem krajobrazowym.

Zamek Konopiště – położony w pobliżu miejscowości Benešov, był niegdyś rezydencją arcyksięcia Ferdynanda d’Este, który był następcą tronu Austro-Węgier. Słynie z bogatej kolekcji zbroi, broni i trofeów myśliwskich.

Pałac Lednice – część zespołu pałacowo-parkowy Lednice-Valtice, wpisanego na listę UNESCO. Neogotycką budowlę i barokową rezydencję z Muzeum Wina otacza ogromny park krajobrazowy z licznymi alejkami, budowlami ogrodowymi i malowniczymi jeziorami.

Pałac Kroměříž – kolejny obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znany również jako Zamek Arcybiskupi, słynie z pięknych ogrodów oraz imponującej kolekcji sztuki.

Zamek Pernštejn – „perła Moraw”, czyli gotycka forteca z XIV wieku. Położona na skalnym wzgórzu, jest jednym z najlepiej zachowanych zamków w Czechach. Pernštejn oferuje turystom nie tylko wspaniałe widoki na okolicę, ale także bogate wnętrza i ekspozycje, które prezentują życie na zamku w czasach jego świetności.

Atrakcje w Czechach – miasta, które warto zobaczyć

Nie tylko Praga jest godna uwagi. Poniżej kilka przykładów interesujących miejscowości i ich atrakcji turystycznych:

Brno – drugie co do wielkości miasto kraju, ważne centrum nauki i kultury. Warto zobaczyć tu m.in. Katedrę św. Piotra i Pawła, Zamek Špilberk czy funkcjonalistyczną Willę Tugendhat, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Plzeň – Pilzno to miasto o bogatej historii przemysłowej, znane przede wszystkim jako ojczyzna piwa Pilsner. Atrakcjami Pilzna są Stary Browar, Katedra św. Bartłomieja oraz Muzeum Pilsner Urquell.

Olomouc – urokliwe miasto, które zachwyca swoją architekturą i spokojną atmosferą, wyjątkową nawet jak na Czechy. Atrakcje Ołomuńca to m.in. kościół Marii Panny Śnieżnej, kolumna Trójcy Świętej, place Dolní i Górný oraz ogród botaniczny.

České Budějovice – słynie z lokalnego piwa Budweiser oraz pięknych zabytków, takich jak ratusz, Plac Ottokara II czy katedra św. Mikołaja.

Czechy - atrakcje - Český Krumlov

Český Krumlov and České Budějovice: kup bilet na jednodniową wycieczkę z Pragi!

Ostrava – miasto o przemysłowym dziedzictwie, które przekształciło się w centrum kultury i sztuki. Do atrakcji Ostrawy należą przede wszystkim Dolní Vítkovice (dawny zakład hutniczy przekształcony w centrum kultury), Stary Ratusz i zoo.

Karlovy Vary – znane na świecie uzdrowisko. Karlowe Wary przyciągają licznymi źródłami wód o leczniczych właściwościach. Poza tym warto odwiedzić tu młynówkę, kościół św. Marii Magdaleny oraz uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

Mariánské Lázně – kolejne znane czeskie uzdrowisko, którego atrakcjami są Kolonada, Singing Fountain oraz Park Miniatur.

Liberec – miejscowość położona u podnóża Gór Izerskich. Oferujące liczne atrakcje, takie jak wieża widokowa Ještěd, Zamek Liberec czy ogród botaniczny.

Kutná Hora – średniowieczne miasto górnicze o bogatej historii wydobycia srebra, z wieloma obiektami na listach UNESCO. Do atrakcji Kutnej Hory należą katedra św. Barbary, Kościół Wszystkich Świętych z Kaplicą Czaszek oraz dawny Królewski Pałac.

Parki narodowe, rezerwaty w Czechach – atrakcje i najciekawsze miejsca

Czechy to nie tylko bogactwo zabytków, ale również piękne krajobrazy i różnorodność przyrody:

Karkonoski Park Narodowy – obejmuje najwyższe pasmo górskie Czech, które jest częścią Sudetów. Głównymi atrakcjami Karkonoszy są Śnieżka (najwyższy szczyt Czech), oraz liczne wodospady, takie jak Pancavský vodopád.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria – słynie z unikalnych formacji skalnych, takich jak Pravčická brána – największa naturalna most (bądź brama) w Europie. Park leży w północnych Czechach, atrakcjami dużego kalibru są także oferuje tutejsze szlaki turystyczne i widoki na Łabę.

Park Narodowy Šumava – największy obszar chroniony w kraju. Leży na południu Czech, nad granicami z Niemcami i Austrią. Obejmuje rozległe lasy, torfowiska, jeziora i pasma górskie. Szumava to doskonałe miejsce dla miłośników pieszych wędrówek, jazdy na rowerze czy kajakarstwa.

Rezerwat Przyrody Moravský kras – Dolina Morawy. Ten rezerwat przyrody w Dolinie Morawy znany z niezwykłych jaskiń i wąwozów.

Skalne miasta, jaskinie należą do najciekawszych miejsc w Czechach

Czechy obfitują również w niezwykłe jaskinie i formacje skalne, które przyciągają turystów z całego świata. Najciekawsze spośród nich to:

Moravský kras – Jaskinie Morawskiego Krasu to m.in. Punkvické jeskyně, Balcarka, Kateřinská jeskyně czy Sloupsko-šošůvské jeskyně. Skrywają spektakularne stalaktyty, stalagmity oraz podziemne jeziora.

Adršpašsko-teplické skály – niezwykły zespół piaskowcowych formacji skalnych. Kręcono tu wiele filmów. Adršpach i Teplice nad metují oferują malownicze szlaki turystyczne, prowadzące wśród skalnych baszt, bram i labiryntów.

Hruboskalsko – część Czeskiego Raju. To kolejny obszar o imponujących formacjach skalnych. Wytyczono w nim szereg tras turystycznych.

Propast Macocha – głęboka przepaść o głębokości 138,7 m, położona w rezerwacie przyrody Moravský kras. Macocha jest częścią systemu jaskiń Punkvické jeskyně i stanowi jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w Czechach.

Punkvické jeskyně – podziemny system z wieloma korytarzami, komorami i rzeką Punkvą. Rejs łodziami po podziemnej rzece to jedna z głównych atrakcji dla turystów odwiedzających te jaskinie.

Szlaki kulturowe i religijne przez Czechy. Atrakcje dla wierzących

Choć kraj jest wysoce zeświecczały, to nie brakuje tu ważnych obiektów sakralnych i tras dla pielgrzymów. Do najciekawszych miejsc kultu i szlaków należą:

 • lipcowa pielgrzymka do Velehradu – do opactwa i bazyliki pod wezwaniem św. Cyryla i Metodego;
 • Broumovský klášter – barokowy klasztor benedyktynów w Broumowie, słynie z pięknych fresków, bogatej biblioteki oraz kaplicy z unikalnymi drewnianymi rzeźbami.
 • Sázavský klášter – założony w XI wieku klasztor benedyktynów, który stał się ważnym centrum kultury i nauki w średniowiecznych Czechach. Warto odwiedzić kościół św. Prokopa oraz pozostałości romańskiego klasztoru.

Duże znaczenie mają również szlak św. Jana Nepomoucena i klasztor Zelená Hora. Trasa łączy ważne miejsca związane z życiem i kultem patrona Czech. Atrakcjami dla wędrowców będą kolejne zabytki sakralne i sama pielgrzymka. Natomiast barokowy klasztor w pobliżu miasta Žďár nad Sázavou jest na listach światowego dziedzictwa UNESCO.

Czeskie tradycje, festiwale – wybór cyklicznych wydarzeń

Do największych atrakcji należą odbywające się blisko polskiej granicy (lub nieco dalej) imprezy. Do najsłynniekszych należą:

 • Festiwal Filmowy w Karlowych Warach – jeden z najważniejszych festiwali filmowych w Europie;
 • Brneńskie Targi Wina – można spróbować lokalnych trunków, delektować się regionalnym jedzeniem i uczestniczyć w koncertach oraz innych wydarzeniach kulturalnych;
 • Festiwal Muzyki Dawnej (Festival staré hudby) – odbywa się każdego roku w Pradze i prezentuje szeroki repertuar utworów, wykonywanych przez znakomitych muzyków i zespoły.

Warto wyróżnić też Dni Dziedzictwa Kulturowego (Dny evropského dědictví) – ogólnokrajowy festiwal organizowany we wrześniu, odpowiednik naszej Nocy Muzeów. Można wtedy zwiedzić zabytki, muzea, galerie oraz innych miejsc związanych z kulturą i historią Czech. Atrakcje, cenne eksponaty są wtedy na wyciągnięcie ręki. I nie chodzi wyłącznie o ceny biletów. Niektóre z nich często są niedostępne dla zwiedzających w innych terminach.

Podróże kulinarne, czeskie specjały – atrakcje dla smakoszy

Kuchnia czeska to bogactwo smaków i różnorodność potraw, które warto odkrywać podczas podróży po tym kraju. Kulinarnymi atrakcjami Czech z pewnością są:

Trdelník – tradycyjne słodkie ciasto, które przyrządza się z cienkiego ciasto owiniętego na drewnianych wałkach i pieczonym nad żarem. Następnie trdelník obtacza się w cukrze, cynamonie i czasami w orzechach. Idealne na słodki deser lub przekąskę.

Smažený sýr – popularne danie, w którym ser (najczęściej hermelín lub edam) panieruje się w bułce tartej, a następnie smaży na głębokim tłuszczu. Podawany zwykle z frytkami i sosem tatarskim.

Knedlíky – tradycyjne czeskie kluski, które mogą mieć różne warianty. Są knedliki chlebowe (houskové knedlíky), ziemniaczane (bramborové knedlíky) czy owocowe (ovocné knedlíky). Stanowią ważny element wielu czeskich dań, takich jak gulasz czy svíčková.

Svíčková – klasyczne czeskie danie, składające się z duszonej wołowiny w śmietanowym sosie warzywnym, podawanej z knedlíkami i żurawiną. Wyjątkowo aromatyczne i sycące.

Czeskie piwa – miejscowi naprawdę szczycą się swoimi browarami. Warto spróbować różnych rodzajów piw, zarówno tych produkowanych przez duże browary, jak i małe, rzemieślnicze wytwórnie. Popularne marki to Pilsner Urquell, Budweiser Budvar czy Staropramen, ale warto także odkrywać lokalne smaki podczas podróży po Czechach.

Dlaczego warto odwiedzić Czechy? Atrakcji turystycznych jest znacznie więcej!

W Czechach można podziwiać nie tylko zabytki, ale również cudowną przyrodę w parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Wiele tajemniczych historii i obiektów czeka na odkrycie. Miejscowe zwyczaje oraz oferta gastronomiczna również zasługują na zainteresowanie. Bogata oferta rekreacyjna kurortów pozwoli nabrać sił i poprawić zdrowie.

Odwiedź Czechy i daj się oczarować ich magią, doświadczając niezapomnianych wrażeń, które zostaną z tobą na zawsze. Zapraszamy do odkrywania tego urokliwego kraju, którego piękno i bogactwo zaskoczy każdego turystę!

Archiwum: maj 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: