Podróże to nie tylko fantastyczne krajobrazy, zabytki i dzika przyroda, lecz także spotkania z innymi ludźmi i kulturą. Warto wiedzieć, jakie warunki panują w danym miejscu, by odpowiednio wcześnie wystąpić o wizę czy zaszczepić się na choroby, które na naszym obszarze nie występują. W praktycznych czasopismach dla podróżników możesz znaleźć zarówno opisy lokalnych atrakcji, jak i zwyczajów. Które z nich są chętnie czytane? Przedstawiamy wartościowe propozycje zarówno polskie, jak i zagraniczne. Sprawdź, z którymi periodykami warto się zapoznać przed podróżą lub choćby po to, by dowiedzieć się więcej o świecie!
Najsłynniejsze czasopismo dla podróżników, czyli „National Geographic”
Charakterystyczna żółta ramka na okładce (albo w rogu ekranu) to logo rozpoznawalne na całym świecie. Pierwszy numer miesięcznika ukazał się w 1888 roku, od początku wydaje go amerykańskie narodowe towarzystwo geograficzne (National Geographic Society). Magazyn ukazuje się w 29 krajach i dociera do ponad 40 milionów czytelników. Pierwszą zagraniczną edycją „National Geographic” była wersja japońska, z kwietnia 1995 r. W naszym kraju czasopismo jest obecne od 1999 roku i ukazuje się nakładem wydawnictwa Burda Media Polska. Obecnie funkcję redaktor naczelnej pełni Agnieszka Franus, która na początku 2017 roku zastąpiła na tym stanowisku słynną podróżniczkę – Martynę Wojciechowską.
Poza podstawowym miesięcznikiem „National Geographic” tworzy również inne magazyny podróżnicze – np. numery okolicznościowe i wydania specjalne, edycję skierowaną do dzieci czy czasopismo przeznaczone dla turystów, którzy aktywnie podróżują. Najwięcej praktycznych artykułów poradnikowych znajdziesz w „National Geographic Traveler”. Żółtą ramką oznaczane są także:
- „National Geographic Extra”;
- „National Geographic Traveler Extra”;
- „National Geographic Numer Specjalny”;
- „National Geographic Kids”;
- „National Geographic Little Kids” (wariant nieobecny na polskim rynku).
Niektóre magazyny podróżnicze i turystyczne koncentrują się na jednym lub kilku regionach
Polscy turyści najwyraźniej bardzo lubią wycieczki w góry. Gdyby było inaczej, czasopisma poświęcone górskim rejonom (oraz aktywnościom) w naszym kraju już dawno trafiłyby do lamusa. Tymczasem wciąż ukazują się:
- „Gazeta Górska”;
- „Na Szczycie: Magazyn Ludzi Gór”;
- „Karkonosze: Czasopismo Sudetów Zachodnich”;
- „Sudety”;
- „Taternik”.
Mimo że zakres tematyczny jest w przypadku tych czasopism znacznie zawężony, pasjonaci zawsze znajdą coś interesującego, co może się przydać osobom odwiedzającym daną okolicę – np. zaktualizowaną mapę szlaków albo testy przydatnego sprzętu turystycznego. Zawsze warto sprawdzić przed zakupem, który aparat fotograficzny pozwoli zrobić dobre zdjęcia w specyficznych warunkach i będzie najbardziej odporny. Pamiętaj, by rozróżniać rzetelne rankingi i subiektywne opinie od materiałów sponsorowanych, które zgodnie z prawem prasowym powinny zostać odpowiednio oznaczone przez redakcję.
Poszerzaj horyzonty – ucz się języków obcych i czytaj zagraniczne tytuły!
Jest kilka polskich czasopism, których tematyka w ogóle nie obejmuje walorów turystycznych naszego kraju. To chociażby „Torii” o Japonii albo „Zew Północy”, który jest poświęcony krajom nordyckim. Jeśli interesują cię najlepsze zagraniczne magazyny podróżnicze, przygotuj się na odczuwalnie wyższą cenę. Do najciekawszych tytułów, które kształcą czytelnika jeszcze przed podróżą, należą m.in.:
- brytyjski „Wanderlust”;
- włoski „Borghi Magazine”;
- niemiecki „ADAC Reisemagazin”;
- francuski „Geo”.
Są też osoby, które kupują polską i obcojęzyczną wersję „National Geographic”, by ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem i wzbogacać słownictwo. Niektóre artykuły ukazują się bowiem w tym samym miesiącu we wszystkich edycjach. Obcojęzyczne wydania są nawet ponad 2 razy droższe, nawet te kupione już w kraju. Rozwój i ciekawość świata są jednak dla wielu pasjonatów bezcenne!
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety