Praktyczne czasopisma dla podróżników

Chcesz dowiedzieć się więcej o świecie? Czytaj książki i gazety, a zwłaszcza reportaże i magazyny podróżnicze! Niektóre tytuły ukazują bliższe lub dalsze zakątki świata, inne wydatnie pomagają turystom. Zobacz, co warto czytać z myślą o przyszłych wojażach!

czasopisma dla podróżników
Ocena

Podróże to nie tylko fantastyczne krajobrazy, zabytki i dzika przyroda, lecz także spotkania z innymi ludźmi i kulturą. Warto wiedzieć, jakie warunki panują w danym miejscu, by odpowiednio wcześnie wystąpić o wizę czy zaszczepić się na choroby, które na naszym obszarze nie występują. W praktycznych czasopismach dla podróżników możesz znaleźć zarówno opisy lokalnych atrakcji, jak i zwyczajów. Które z nich są chętnie czytane? Przedstawiamy wartościowe propozycje zarówno polskie, jak i zagraniczne. Sprawdź, z którymi periodykami warto się zapoznać przed podróżą lub choćby po to, by dowiedzieć się więcej o świecie!

Najsłynniejsze czasopismo dla podróżników, czyli National Geographic”

Charakterystyczna żółta ramka na okładce (albo w rogu ekranu) to logo rozpoznawalne na całym świecie. Pierwszy numer miesięcznika ukazał się w 1888 roku, od początku wydaje go amerykańskie narodowe towarzystwo geograficzne (National Geographic Society). Magazyn ukazuje się w 29 krajach i dociera do ponad 40 milionów czytelników. Pierwszą zagraniczną edycją „National Geographic” była wersja japońska, z kwietnia 1995 r. W naszym kraju czasopismo jest obecne od 1999 roku i ukazuje się nakładem wydawnictwa Burda Media Polska. Obecnie funkcję redaktor naczelnej pełni Agnieszka Franus, która na początku 2017 roku zastąpiła na tym stanowisku słynną podróżniczkę – Martynę Wojciechowską.

Poza podstawowym miesięcznikiem „National Geographic” tworzy również inne magazyny podróżnicze – np. numery okolicznościowe i wydania specjalne, edycję skierowaną do dzieci czy czasopismo przeznaczone dla turystów, którzy aktywnie podróżują. Najwięcej praktycznych artykułów poradnikowych znajdziesz w „National Geographic Traveler”. Żółtą ramką oznaczane są także:

 • „National Geographic Extra”;
 • „National Geographic Traveler Extra”;
 • „National Geographic Numer Specjalny”;
 • „National Geographic Kids”;
 • „National Geographic Little Kids” (wariant nieobecny na polskim rynku).

Niektóre magazyny podróżnicze i turystyczne koncentrują się na jednym lub kilku regionach

Polscy turyści najwyraźniej bardzo lubią wycieczki w góry. Gdyby było inaczej, czasopisma poświęcone górskim rejonom (oraz aktywnościom) w naszym kraju już dawno trafiłyby do lamusa. Tymczasem wciąż ukazują się:

 • „Gazeta Górska”;
 • „Na Szczycie: Magazyn Ludzi Gór”;
 • „Karkonosze: Czasopismo Sudetów Zachodnich”;
 • „Sudety”;
 • „Taternik”.

Mimo że zakres tematyczny jest w przypadku tych czasopism znacznie zawężony, pasjonaci zawsze znajdą coś interesującego, co może się przydać osobom odwiedzającym daną okolicę – np. zaktualizowaną mapę szlaków albo testy przydatnego sprzętu turystycznego. Zawsze warto sprawdzić przed zakupem, który aparat fotograficzny pozwoli zrobić dobre zdjęcia w specyficznych warunkach i będzie najbardziej odporny. Pamiętaj, by rozróżniać rzetelne rankingi i subiektywne opinie od materiałów sponsorowanych, które zgodnie z prawem prasowym powinny zostać odpowiednio oznaczone przez redakcję.

Poszerzaj horyzonty – ucz się języków obcych i czytaj zagraniczne tytuły!

Jest kilka polskich czasopism, których tematyka w ogóle nie obejmuje walorów turystycznych naszego kraju. To chociażby „Torii” o Japonii albo „Zew Północy”, który jest poświęcony krajom nordyckim. Jeśli interesują cię najlepsze zagraniczne magazyny podróżnicze, przygotuj się na odczuwalnie wyższą cenę. Do najciekawszych tytułów, które kształcą czytelnika jeszcze przed podróżą, należą m.in.:

 • brytyjski „Wanderlust”;
 • włoski „Borghi Magazine”;
 • niemiecki „ADAC Reisemagazin”;
 • francuski „Geo”.

Są też osoby, które kupują polską i obcojęzyczną wersję „National Geographic”, by ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem i wzbogacać słownictwo. Niektóre artykuły ukazują się bowiem w tym samym miesiącu we wszystkich edycjach. Obcojęzyczne wydania są nawet ponad 2 razy droższe, nawet te kupione już w kraju. Rozwój i ciekawość świata są jednak dla wielu pasjonatów bezcenne!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *