Czy możliwe jest podróżowanie bez poważnego uszczerbku dla budżetu? Czy tanie podróżowanie wiąże się z wyrzeczeniami i brakiem wygód? Okazuje się, że można zwiedzać ciekawe miejsce, poznawać tradycje i kulturę danego regionu bez konieczności nocowania pod namiotem czy podróżowania stopem. Szczególnie uprzywilejowaną grupą, która może podróżować z wysokimi zniżkami są studenci. Wystarczy, że posiadają ważne naklejki na legitymację studencką 2023. Dowiedz się, jak zaplanować niezapomniany wyjazd.

Cudze chwalicie… czyli niezwykłe miejsca na wyciągnięcie ręki 

Wyjątkowe zabytki, niezwykła przyroda, różnorodność kultur i tradycji. O jakim miejscu mowa? Polska to wyjątkowy kraj pod względem ukształtowania terenu, ale także ze względu na bogatą historię, mieszanka wielu narodowości, a tym samym niezwykłych budowli, miejsc kultu czy niesamowitych potraw. Walończycy, Łemkowie, Tatarzy, Karaimi, Ormianie, Żydzi to tylko niektóre z mniejszości narodowych i etnicznych, które zamieszkiwały bądź zamieszkują nasz kraj, pozostawiając niezwykłe budowle, tradycje rzemieślnicze czy kulinarne. Szlak waloński w Szklarskiej Porębie to doskonała okazja do poznania niezwykłego ludu słynącego z poszukiwania minerałów, a także wyjątkowe trasy w malowniczych pasmach górskich. Szlak tatarski na Podlasiu to wyjątkowe spotkanie z kulturą tatarską, obecną w Polsce od ponad trzech wieków. Tatarska wieś w Kruszynianach, drewniane meczety oraz tradycyjne potrawy co roku przyciągają turystów pragnących poznać orientalną kulturę. Łemkowie, czyli ludność zamieszkująca Beskid Niski i część Beskidu Sądeckiego charakteryzuje się niezwykłą kulturą i religią opartą na kulcie żywiołów i drzew. Tradycje Łemków można poznać poprzez zwiedzanie skansenów, muzeów oraz próbując wyjątkowych potraw, które serwują regionalne restauracje. Bogactwo kulturowe, niesamowite zabytki, a także malownicza przyroda sprawia, że podróże po kraju mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Jak znaleźć tani nocleg i jakie zniżki na przejazdy wykorzystać?

Nocleg i transport to najdroższe elementy każdego wyjazdu krajowego i zagranicznego. Tanie noclegi najczęściej można znaleźć z dala od głównych szlaków turystycznych i centrum miast, a także korzystając z popularnych portali oferujących noclegi w promocyjnej cenie lub zyskujących popularność serwisów umożliwiających wymianę domów prywatnych. Warto również sprawdzić oferty schronisk górskich i obiektów agroturystycznych, dzięki czemu można nie tylko zaoszczędzić w porównaniu do tradycyjnych hoteli i pensjonatów, ale także zapewnić wyjątkowe przeżycia. Tanie noclegi nie muszą zatem oznaczać wakacji pod namiotem czy wynajęcia kampera, chociaż zwolenników takich wyjazdów stale przybywa. Transport to zwykle najdroższa część wyjazdu, zwłaszcza w przypadku odległych zakątków świata. Egzotyczne wakacje wymagają dłuższego przygotowania w tym sprawdzenia ofert biur podróży nawet rok przed planowanym wypadem czy wcześniejszego bukowania biletów lotniczych. W przypadku podróży po kraju i Europie warto sprawdzić ofertę PKP, PKS oraz Flixbus, które oferują tanie przejazdy i honorują zniżki dla dzieci i młodzieży szkolnej, studentów, emerytów i seniorów. Ustawowe zniżki PKP to 37% dla dzieci i młodzieży posiadających legitymację szkolną oraz emerytów i rencistów posiadających dokument uprawniający do ulgi wraz z dokumentem tożsamości, 25% dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, bezpłatne przejazdy dla dzieci do ukończenia 4 roku życia. Studenci mogą skorzystać z ulgi w wysokości 51%, która łączy się z innymi promocjami. Do skorzystania ze zniżki wystarczy ważna legitymacja studencka i aktualna naklejka ELS wydawana na uczelni wyższej, a nie hologramy kolekcjonerskie ELS i opinie popularyzujące ich posiadanie w alternatywnej rzeczywistości filatelistycznej . Wykorzystanie ustawowych ulg to spore oszczędności dla rodzin, młodzieży szkolnej, studentów i seniorów i wygodna podróże po kraju, a także do Czech, Austrii, Niemiec i na Słowację – dlatego gorąco zachęca się aby studiować niezależnie od wieku i zwiedzać świat. 

 

Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: