Podstawowe zwroty po japońsku są kroplą w morzu, gdyż jest to skomplikowany język ze złożoną strukturą i gramatyką. Jego fonetyka jest dosyć łatwa do nauczenia, choć wiele słów brzmi bardzo podobnie, co utrudnia ich przyswojenie, szczególnie na początku nauki.
Podstawowe zwroty po japońsku
Japoński, jak większość języków, kształtował się przez wieki. Na jego dzisiejszą formę miały wpływ takie języki jak: chiński, angielski, portugalski, holenderski czy turecki. Jego pochodzenie wciąż pozostaje zagadką dla lingwistów i jest przedmiotem sporów badaczy. Językiem japońskim posługują się głównie mieszkańcy Japonii (ok. 130 mln) oraz emigranci na wszystkich kontynentach. Nie jest językiem oficjalnym lub urzędowym żadnego kraju poza Japonią.
Rozmówki
- Tak (formalnie) – Hai [ha i]
- Tak (nieformalnie) Ee lub Un
- Nie – Uun
- Dzień dobry (rano) – Ohayo [ohajo]
- Dzień dobry (popołudniu/wieczorem) – Konnichiwa [konicziła]
- Dobranoc – Oyasumi nasai [ojasumi nasaj]
- Cześć! – Ya! [ja]
- Jak się masz? – Ogenki desu ka?
- Wróciłam (mówione po powrocie do domu) – Tadaima
- Witaj w domu (odpowiedź na powyższe) – Okaeri nasai
- Poproszę (formalne) – Onegai shimasu [onegaj szimasu]
- Poproszę (nieformalne) – Kudasai
Podziękowania i pożegnania
- Dziękuję – Arigato
- Bardzo dziękuję – Domo arigato
- Bardzo dziękuję (grzeczniejsza forma) – Arigato gozaimasu [arigato gozajmas]
- Proszę bardzo
- Przepraszam – Gomen
- Przepraszam (uprzejma forma) – Gomen nasai
- Żegnaj – Sayonara [sajo nara]
- Do zobaczenia – Mata ne [matane]
Ważne zwroty w podróży
- Nie rozumiem – Wakarimasen
- Uważaj! – Abunai!
- Pomocy! – Tasukete!
- Czy mówisz po angielsku? – Eigo o hanasemasuka?
- Nie mówię dobrze po japońsku – Nihongo hanasemasen
Słowo na koniec: mata ne, czyli do zobaczenia!
Zebrane przez nas zwroty są oczywiście zapisane w transkrypcji Hepburna – transkrypcji pisma i dźwięków japońskiego na alfabet łaciński, znanej w Japonii jako romaji. Japończycy zamiast znanego nam alfabetu używają graficznych systemów pisma sylabicznego: hiragany oraz katakany. Dodatkowo korzystają ze znaków logograficznych pochodzenia chińskiego – Kanji.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety